Templates by BIGtheme NET

Ballina

Meta-Ramës: ‘Fushës’ po i jep për shfrytëzim pasurinë publike, mungesë transparence

Presidenti i Republikës Ilir Meta një ditë më parë ktheu mbrapsht ligjin e Teatrit Kombëtar, duke i thënë kështu një “JO” shembjes së kësaj godine. Presidenti i vendit renditi një sërë argumentash në përgjigjen e tij.  Mes të tjerave Meta thekson: “Së pari, ky ligj shkel parimet e “barazisë përpara ligjit” dhe “lirisë së veprimtarisë ekonomike të shtetasve”, parime këto të cilat ...

Lexo me teper »

Në fabrikën që fiton çmime ndërkombëtare, pak kilometra larg Tiranës, me vajin bio të ullirit

Me guidën e vajrave më të mirë organikë në botë, ekstra të virgjër të ullirit, mund të habitesh. Habia të kap kur kupton se sa pak informacion ke, ndërsa shikojmë se në faqen e parë renditet Shqipëria.  Dhe sidomos kur shikon që fabrika që e prodhon, e kompanisë “Shkalla” është vetëm pak kilometra larg Tiranës, në Lundër. Po çfarë bën ...

Lexo me teper »

Si e komentojnë vendimin e Metës mediet pro Ramës

Pas vendimit të presidentit Meta për të kthyer ligjin për Teatrin Kombëtar, mediat pro-Ramës, nuk kanë humbur kohë për të sulmuar kreun e shtetit. Këto media pro-Ramës dhe Veliajt kanë qenë dhe janë pjesë e fushatës së kryeministrit dhe kryebashkiakut për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar. “Tirana Post” ironizon presidentin duke shkruar se Meta e mori këtë vendim nën ...

Lexo me teper »

Pse vendimi i Metës ka rëndësi, edhe pse nuk e shpëton teatrin

Vendimi i sotëm i presidentit Meta për kthimin e ligjit të teatrit, nuk do të thotë se Teatri Kombëtar do i shpëtojë prishjes, duke qenë se sipas Kushtetutës, presidenti ka të drejtë ta kthejë ligjin për rishqyrtim vetëm një herë dhe dekreti i tij e humbet fuqinë pas rivotimit në Kuvend nga shumica e deputetëve. Pas kësaj, nëse ligji rivotohet ...

Lexo me teper »

Veliaj sulmon Metën: Vendimi, zhgënjim e sabotim, Ligji rivotohet në shtator

Kryebashkiaku Veliaj ka sulmuar presidentin Meta, pas vendimit të këtij të fundit për kthimin e ligjit të teartit. Ai e quan zhgënjim kthimin e ligjit duke theksuar se është një sabotim i qytetit. “Kthimi nga Presidenti i Ligjit që do t’i jepte Tiranës tonë një Teatër të Ri, modern, i projektuar nga një prej arkitektëve më në zë të gjeneratës ...

Lexo me teper »

Meta i kthen ligjin e teatrit Ramës: Shkel barazinë përpara ligjit dhe Kushtetutën

Presidenti Ilir Meta i ka kthyer ligjin e teatrit Ramës dhe është shprehur në argumentet e tij se shkel barazinë përpara ligjit dhe nuk është në harmoni me Kushtetutën. “Propozimi i projektligjit, por edhe vetë ligji i miratuar nr. 37/2018 nuk mbështetet në një vlerësim gjithëpërfshirës dhe të plotë për tjetërsimin e pronës publike, krahasuar me përfitimet ekonomike të shtetit ...

Lexo me teper »

Rëndohet bilanci i “ferrit” në Greqi, shkon në 83 numri i viktimave

Ka shkuar në 83 numri i personavë që kanë humbur jetën pas zjarreve masive që përfshinë zonën e Atikës në Greqi. Zjarret nisën natën e së hënës në fshatin turistik Mati, shumë pranë kryeqytetit grek, Athinë. Ato u shpërndanë me shpejtësi duke i gjetur banorët dhe turistët të papërgatitur. Shumë persona arritën të largohen duke shpëtuar por një pjesë u ...

Lexo me teper »

Ju prezantojmë Ervinin, një gjykatës me ‘sedër’

Vettingu mund të jetë një proces që i ka kompleksuar gjyqtarët e vendit, por në ndonjë rast kujdesi nga Vettingu mund të ketë shkaktuar dhe simptoma paranoje. Pak ditë më parë një gjykatës i Tiranës, i quajtur Ervin Pollozhani, ka bërë një padi civile të pazakontë ndaj një avokati të quajtur Edmond Janushaj. Por le ta tregojmë fabulën prej fillimit: ...

Lexo me teper »

Rasti i Ardian Dvoranit dhe gjyqtarët që u shkarkuan nga KPK pas vettingut

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani, u rikonfirmua sot në detyrë pas seancës së Vettingut. Dvorani nuk justifikonte një shumë prej 100 milionë lekësh, në deklaratën e llogarive bankare në vetting, por sipas tij kjo ka qenë një harresë në deklarim dhe jo fshehje pasurie. KPK e ka marrë të mirëqenë këtë deklaratë të Dvoranit duke argumentuar “se pavarësisht ...

Lexo me teper »

KPK shkarkon nga detyra Prokuroren Rovena Gashi

KPK ka shkarkuar nga detyra Prokuroren Rovena Gashi. Prokurorja Gashi nuk ishte e pranishme as në seancën e sotme.  Anëtarët e KPK Genta Tafa, Pamela Qirko dhe Lulzim Hamitaj vendosën shkarkimin e prokurores nga detyra. Gashi,  e pezulluar nga detyra për shkak se është nën hetim për fshehje pasurie, nuk ishte e pranishme sot ne seancë Pas pezullimit nga detyra ...

Lexo me teper »