Templates by BIGtheme NET

Ballina

Sot seanca për Tahirin, dosja voluminoze e ish-ministrit transportohet me karrocë në gjykatë (FOTO)

Gjykata e Krimeve të Rënda ka nisur seancën paraprake për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Në këtë seancë pritet që avokati i Tahirit, Maksim HAxhia, të kërkojë gjykim të shkurtuar. Dosja e Tahirit që mbërriti sot te Gjykata e Krimeve të Rënda i ka habitur ata që e kanë parë. Në disa foto të publikuara nga “Balkanëeb”, shihet se si ...

Lexo me teper »

Krasta i bën pyetjen me spec Hajdarit: Pate frikë se të ngelin mamanë në Vetting që s’e dogje mandatin?

Mosdjegja e mandatit nga deputetja demokrate rudina Hajdari ka shkaktuar mjaft debate, të cilat ende nuk janë mbyllur. Një sërë hipotezash janë ngritur lidhur me arsyet që e çuan Hajdarin të merrte këtë vendim, duke shkelur vendimin e marrë më parë nga partia për djegie në bllok mandatesh. Një ndër këto hipoteza është dhe mamaja e saj, gjyqtarja Fatmira Hajdari, ...

Lexo me teper »

Basha del nga Prokuroria: Të publikohet përgjigja e SHBA-së dhe Britanisë, s’kemi shkelur asnjë ligj

Kreu i PD-së Lulzim Basha u thirr sot në PD lidhur me çështjen e lobimit në SHBA dhe deklarimet financiare të PD-së në KQZ. Pasi dëshmoi në Prokurori, Basha tha para mediave se i ka kërkuar organit të akuzës të publikojë përgjigjen e mbërritur prej 6 muajsh nga SHBA dhe Britania lidhur me çështjen, të cilat vërtetojnë se PD nuk ...

Lexo me teper »

Trump nuk ka lidhje me ndërhyrjet Ruse në zgjedhjet presidenciale

Sipas një raporti të dërguar ligjvënësve nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller III,  nuk gjeti asnjë lidhje të Donald Trump apo bashkëpunëtorëve të tij në fushatë, në përpjekjet për ndërhyrje të Rusisë në zgjedhjet presidenciale në 2016. “Hetimi nga Prokurori Special nuk gjeti asgjë që lidh fushatën e Trump apo ndonjë nga bashkëpunëtorët e tij më Rusinë në përpjekjet për ...

Lexo me teper »

Kryebashkiakja e Roskovecit nën hetim, shkeli vendimin e Gjykatës për të prishur objektin e kundërshtarit politik

Kryetarja e bashkisë së Roskovecit, Majlinda Bufi, është vënë nën hetim pasi ka urdhëruar shembjen e një objekti, ndërkohë që ekzistonte një vendim gjykate që e ndalon një veprim të tillë. E sqarojmë nga fillimi. Gjykata e Shkallës së parë Administrative në Vlorë dha dje në orën 09:30, vendimin për “ Pezullimin e prishjes së aktit administrativ për njoftimin e ...

Lexo me teper »

Protesta e 21 marsit – Gjykata lë në burg 3 protestues, lirohen 3 të tjerët

Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masën e sigurisë për protestuesit e opozitës, mes tyre banorë të zonës së Unazës së Re. Gjykata ka lënë në burg tre prej protestuesve të arrestuar më 21 mars, Dorian Protoduari, Mariglen Doçi dhe Emiljan Mustafa. Ata akuzohen për konsumimin e elementëve të veprave penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje ...

Lexo me teper »

Italia nënshkruan marrëveshje me Kinën, injoron paralajmërimin franko-gjerman

Italia u bë vendi i parë i G7-ës që u regjistrua për iniciativën miliarda dollarëshe të Pekinit “Brez dhe Rrugë”. Marrëveshja u nënshkrua pavarësisht paralajmërimeve nga partnerët e BE-së të Romës, të cilët janë shprehur kundër negociatave me Kinën si shtete të pavarura. Memorandumi i mirëkuptimit u nënshkrua gjatë udhëtimit tre-ditor të presidentit Xi Jinping në Romë. Kina dhe Italia ...

Lexo me teper »

Rama nuk mjaftohet vetëm me Teatrin Kombëtar, paralajmëron të shembë edhe të tjera institucione të kulturës

Në Kongresin e sotëm të Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama nuk është tërhequr nga shembja e Teatrit Kombëtar, për të cilin tha se do ta shembë se s’bën, por ka deklaruar se do të bëjë të njëjtën gjë me Bibliotekën Kombëtare dhe me teatrin e Fëmijëve. Po ashtu ka nënkuptuar të njëjtën gjë dhe për Muzeun Historik, të cilin e ...

Lexo me teper »

Salianji publikon audion e dytë: Drejtori i policisë i dha lekë Alizotit, foli me Ballën

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, ka publikuar një tjetër material në audio të prokurorisë, ku tregohet komunikimi i ish-drejtorit të Policisë së Fierit, Albert Nushi, me Fredi Alizotin, i cili deklaroi se ka bërë zërin e Afron Xhafajt në audiopërgjimin e publikuar nga Partia Demokratike. Salianji tregon një komunikim mes Fredi Alizotit dhe Drejtorit të Policisë së Fierit, Albert Nushi. Nga ...

Lexo me teper »

FSHF shkarkon Christian Panucci-n nga drejtimi i kombëtares

Pas humbjes së Shqipërisë ndaj Turqisë, FSHF ka shkarkuar nga detyra trajnerin e kombëtares Christian Panucci. Sipas FSHF-së, ekipi i kombëtares në ndeshjen e ardhshme kundër Andorrës do të drejtohet nga Ervin Bulku dhe Sulejman Mema. “Federata Shqiptare e Futbollit njofton se ditën e sotme ka ndërprerë zyrtarisht bashkëpunimin me trajnerin Christian Panucci. E falenderojmë trajnerin Panuçi për punën e ...

Lexo me teper »