Templates by BIGtheme NET

Ballina

Reagon Gjiknuri: Po spekuloni, unë fola për një vendim tjetër

Ish-ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri, ka reaguar pas shkrimit të publikuar në Hashtag.al, lidhur me gjyqin e arbitrazhit ndaj biznesmenit Francesco Becchetti. Në një postim në llogarinë e tij në “Facebook”, Gjiknuri shkruan se shkrimi i publikuar është spekulativ pasi vendimi i arbitrazhit, ai i ndërmjetëm dhe më pas përfundimtari, i publikuar zyrtarisht nga gjykata dhe media asokohe, i dha ...

Lexo me teper »

Zv.kancelari austriak: E bëra të gjithën për t’i bërë përshtypje ruses tërheqëse!

Videoja e zv.kancelarit Heinz-Christian Strache ishte një goditje e rëndë për qeverinë austriake, e cila tanimë po detyrohet të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Presidenti austriak Alexander van der Bellen këtë të dielë sugjeroi që zgjedhjet të mbahen në shtator (lexo këtu). Në një filmim të fshehtë nga viti 2017, të publikuar vetëm së fundmi, Heinz-Christian Strache i premton një ...

Lexo me teper »

Damian, po ku je? Si shkoi me Bechettin?

Një vit më parë, në janar 2018, një fushatë agresive televizive përhapi lajmin se Shqipëria kishte fituar gjyqin në arbitrazh me biznesmenin Francescco Bechetti. Lajmi mori dhenë asokohe në të gjitha televizionet, ndonëse ishte një spekulim. Aq i fortë ishte ky spekulim, sa sot, kur çështja e arbitrazhit është mbyllur përfundimisht, lajmin se këtë gjyq e ka fituar Bechetti, shumë ...

Lexo me teper »

Pse e frikëson Patozin lëvizja e re e opozitës

Procesi i quajtur ligjor i regjistrimit të partisë së re të Astrit Patozit “Bindja Demokratike” është goditur në të paktën dy raste publikisht. Sot, në rastin e dytë, Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht sekretarin e Përgjithshëm të Kuvendit të Shqipërisë, Genc Gjonçajn, për favorizim të paligjshëm të procedurave të partisë së Patozit (Lexo KËTU). Rasti i parë qe disa javë ...

Lexo me teper »

Videoja që skandalizoi Austrinë

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, i partisë konservatore, “ÖVP”, sipas informacioneve të agjencisë së lajmeve “dpa”, e përjashton mundësinë e mëtejshme të bashkëpunimit me zëvendëskancalerin austriak dhe kreun e partisë së lirë, “FPÖ”, Heinz-Christian Strache.  Austria është tronditur nga skandali i një videoje. Në një filmim të fshehtë nga viti 2017 Heinz-Christian Strache me gjasë i premton një oligarkeje ruse mbështetje ...

Lexo me teper »

A po i vë gjobë Veliajt kritiku Arben Malaj?

Një përplasje me akuza dhe kundërakuza televizive ka nxjerrë së fundmi na pah një ngjarje të panjohur mirë për publikun. Arben Malaj, eksponent i Partisë Sociale që aktualisht mban postin e anëtarit të Bordit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë ka thënë se në Bashkinë e Tiranës është rritur arroganca, duke mos i kursyer edhe akuzat më të rënda në disa ...

Lexo me teper »

“Tradhëti e padëgjuar më parë” – Trump paralajmëron burg për zyrtarët e FBI-së që përgjuan fushatën e tij

Presidenti amerikan, Trump, ka reaguar përsëri ndaj zyrtarëve të FBI-së dhe të Departamentit të Drejtësisë, të akuzuar për spiunazh gjatë fushatën së tij presidencialetë vitit 2016, duke i quajtur veprimet “tradhëti” dhe duke sugjeruar se ata mund të dënohen me burg. Ndërsa Trump ka deklaruar se qeveria mund ta ketë spiunuar fushatën e tij në të kaluarën, të premten ai ...

Lexo me teper »

Akuzat për mashtrim në zgjedhje, ish-presidenti francez rrezikon gjyqin

Një gjykatë e lartë franceze hodhi poshtë një apel nga ish-presidenti Nicolas Sarkozy, për të mos u përballur me akuzat për financim të paligjshëm gjatë zgjedhjeve presidenciale për rizgjedhjen e vitit 2012, teksa gjyqi ndaj ish-kreut të shtetit tani po shfaqet i pashmangshëm. Prokurorët pohojnë se Sarkozy shpenzuar rreth 51 milionë dollarë në fushatën për rizgjedhjen  e tij, pothuajse dyfishi ...

Lexo me teper »

SA VLEJNË DËNGLAT E “ZËRIT TË AMERIKËS”? (dhe disa info pikante për 3 ambasadorë)

Jo më larg se 24 orë më parë kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u paraqit në studion e “Zërit të Amerikës” për të folur mbi situatën politike. Andej nga fundi i bisedës, gazetarja i bëri një pyetje Kryemadhit, në lidhje me një informacion mbi anulimin e vizës së Petrit Vasilit. E gjendur ngushtë, Kryemadhi ngriti supet dhe tha që nuk ...

Lexo me teper »

10 PYETJE PUBLIKE PËR LULZIM BASHËN

  Nga Hashtag.al Lulzim Basha po udhëheq prej disa muajsh protestat kundër qeverisë Rama, ndërsa dosjet kriminale  të qeveritarëve, bllokimi dhe kapja e sistemit nga kryeministri Rama,  korrupsioni dhe favorizimet, kanë shkaktuar jo pak pakënaqësi ndër shqiptarët. Protestat e udhëhequra nga Basha po vijnë duke u përshkallëzuar,  ndonëse kryeministri Rama posedon ndikim absolut në pjesën dërrmuese të televizioneve  dhe paneleve, ...

Lexo me teper »