Templates by BIGtheme NET

Ballina

ARRESTOHET NR.2 I BURGJEVE DHE 4 BIZNESMENË, BËNIN UJDI PËR TRUKIMIN E TENDERAVE

Me kërkesë të Prokurorisë për Krime të Rënda, gjykata ka vendosur masën e sigurisë ‘arrest në burg’ për zv.drejtorin e Përgjithshëm të Burgjeve, Iljaz Labi. Labi dyshohet për abuzim me tenderat për blerje ushqimesh për burgjet në Shqipëri. Së bashku me Labin janë prangosur edhe administratorët e 4 kompanive private, të cilët në bashkëpunim me njëra-tjetrën, përfshiheshin në mënyrë fiktive ...

Lexo me teper »

SHPËRDORIMI I AMBASADORIT LU PËR KARRIERËN E SHEFES NULAND

Nga Habjon Hasani Mesazhi i qartë për kompromis politik që dha dje në Tiranë zv/Sekretarja e Shtetit Victoria Nuland, ishte një surprizë për të gjithë. Nuland e bëri këtë deklaratë ndërsa terreni në Tiranë ishte përgatitur për një tjetër skemë, për një tjetër lojë. Vetëm një javë para vizitës së Nuland në Tiranë, ambasadori amerikan Donald Lu, drejtoi gishtin e ...

Lexo me teper »

GRABITET BANKA NË QENDËR TË VLORËS, MASKA DHE ARMË NË SHESHIN E FLAMURIT

  Filiali i Bankës Kombëtare Tregtare në qendër të qytetit të Vlorës është grabitur pak minuta më parë. Mësohet se paratë janë sjellë në këtë filial nga një furgon i një policie private, ndërsa grabitësit i kanë marrë në ambientet brenda bankës. Nga të dhënat e para rezulton që grabitja të jetë kryer nga dy persona të armatosur dhe të ...

Lexo me teper »

NJË EUROPIAN QË FITOHET…EDHE VETËM ME BARAZIME

Portugalia është kampioni më i ri i Europës, pas golit të Eder në minutën 109 të ndeshjes. Ndërsa koha e rregullt ka përfunduar me rezultatin e bardhë 0-0, Portugalia ka mundur të shënojë në kohën shtesë një gol që i jep titullin. Fitorja erdhi nën një presion konstant të Francës, që nuk arriti të shënonte me gjithë morinë e rasteve ...

Lexo me teper »

ZBULOHET DHE BENZI NR.2 I FATMIR XHAFAJT (Disa të dhëna mbi luksin e fshehur)

Deputeti Fatmir Xhafaj duket se paska edhe një automjet tjetër Mercedes-Benz, që mendohet të jetë në pronësinë e tij. Nga fotot e shkrepura tre vjet më parë në Vlorë duket qartë Kryetari i Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi në timonin e një fuoristrade Mercedes Benz G-Class me targa TR 1600 R. G-Class është një nga seritë më luksoze ...

Lexo me teper »

SAIMIR, ÇFARË PO BËJNË POLICËT E TU? (foto dhe video të një skandali në postbllokun në plazhin e Lalzit)

Në rrugën që të çon në Gjirin e Lalzit ndodhet një lokal që ofron ndër të tjera edhe akullore për pushuesit e shumtë që kërkojnë të shuajnë vapën këto ditë të nxehta korriku. Lokali ofron shijen e dikurshme të akulloreve të periudhës së para viteve ’90 dhe pronari përveçse ofron një produkt mjaft cilësor është edhe një pagues i rregullt ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / KULMI I HIPOKRIZISË, XHAFAJ E LË BENZIN NË SHTËPI KUR TAKON AMBASADORIN LU

Fatmir Xhafaj prej disa javësh, shkon në punë me një automjet tip ‘Golf’ të cilin e ka regjistruar në regjistrin e Kuvendit për efekt parkimi të rezervuar. Wolksvageni tip ‘Golf’ duket një automjet tipik i shtresës së mesme, të atij që nuk e ka mundësinë e luksit por ka mundësinë të zgjedhë diçka komode. Mirëpo vendi i rezervuar i parkimit ...

Lexo me teper »

BORXHET E QEVERISË DHE SHUSHUNJAT E RAMËS

Kur erdhi në pushtet, Kryeministri Rama shpalli si prioritet shlyerjen e borxheve ndaj biznesit. Pasoi rritja e taksave dhe një kredi e re nga FMN, por borxhet u shlyen. Tre vjet më pas, situata e borxheve të shtetit ndaj biznesit duket se është rikthyer. 80 milionë dollarë janë detyrime që ndodhen në inventarët e bashkive, të cilat janë trashëguar por ...

Lexo me teper »

EFEKTI I TAKSAVE / FILLON RRITJA E ÇMIMEVE, USHQIMET SHTRENJTOHEN TË PARAT

Pas një rënie afër zeros në muajt e parë të 2016, niveli i përgjithshëm i çmimeve ka nisur të rritet në muajin qershor, duke arritur në 1.2 %. Përveç veshjeve dhe komunikimit të gjitha grupet e tjera të mallrave kanë shënuar rritje vjetore duke reflektuar kështu rritjen e taksave dhe kostove për industri të veçanta. Rritja e taksave bashkiake në ...

Lexo me teper »

RAMA HUMB BETEJËN E PARË ME BECHETTIN: ANGLIA NUK E EKSTRADON

Biznesmeni italian Francesco Becchetti nuk do të ekstradohet në Shqipëri. Është ky vendimi i Gjykatës së Londrës që rrëzon kërkesën e mbërritur nga Tirana. Në proces, biznesmeni italian Becchetti i ka cilësuar sulmet ndaj tij të motivuara politikisht, ndërsa avokati ka thënë se kryeministri Edi Rama e urrente atë dhe për këtë bizneset e Becchettit u konfiskuan nga Qeveria. Avokati ...

Lexo me teper »