Templates by BIGtheme NET

Ballina

Soros monitoron Reformën në Drejtësi, por a është në konflikt interesi?

Fondacioni Soros po monitoron Reformën në Drejtësi që u miratua me votat e 140 deputetëve të Kuvendit në Korrik të vitit 2016. Ky process ka nisur kohë më parë dhe në vijim të tij, drejtori ekzekutiv i Fondacionit Soros, Andi Dobrushi, së bashku me kreun e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi e dekanin e Juridikut, Artan Hoxha, të ...

Lexo me teper »

Becchetti hap shampanjën, fiton gjyqin – Arbitrazhi: Edi Rama përgjegjësi kryesor i sulmeve ndaj biznesmenit

Gjykata e Arbitrazhit në Uashington ka vendosur se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është përgjegjës për sulmet ndaj biznesmenit Francesco Becchetti, lidhur me “Dosjen Agon Channel, Kompanive energjitike dhe investimeve të tjera”. Vendimi i marrë nga kjo gjykatë është mbështetur mbi 3 kolona kryesore dhe pritet t’i kushtojë Shqipërisë të paktën 100 milionë euro. Në dosjen me rreth 60 fashikuj, ...

Lexo me teper »

Si u ndalua në mes të natës Ana Hazizaj, studentja që shkroi “Shame on you” për Borchardt

Studentja Ana Hazizaj është shoqëruar mbrëmë në orën 11 të natës në polici. Efektivët e kanë marrë nga shtëpia me dhunë, duke mos e njoftuar paraprakisht që të përgatitej. “Hashtag.al” mëson se studentja Hazizaj (aktiviste e LSI-së) është liruar pas orës 02:30 të mëngjesit pas debateve dhe reagimeve të politikanëve të opozitës dhe gazetarëve. Hazizaj akuzohet se është ajo e ...

Lexo me teper »

Sulmohet me bojë dhe tymuese rezidenca e ambasadorit amerikan në Athinë (VIDEO)

Sulmohet me bojë dhe tymuese rezidenca ku qëndron ambasadori amerikan Geoffrey Pyatt, në Athinë. “Kathimerini” shkruan se sulmi është bërë nga anëtarë të grupit “Rouvikonas”, të cilët shkuan deri në rezidencë në motoçikleta dhe ikën menjëherë pas sulmit. Policia thotë se kanë arrestuar tetë të dyshuar për incidentin. Në një postim në faqen e internetit të anarkistëve, grupi mori përgjegjësinë ...

Lexo me teper »

Shkon në tre numri i viktimave në Kavajë

Ka shkuar në tre numri i viktimave nga aksidenti i rëndë që ndodhi mbrëmjen e kaluar në qytetin e Kavajës. Mbrëmë u raportua për vdekjen e nënës së dy vajzave Lumturie Demrozi 46 vjeç dhe 23-vjeçarit Gentjan Belba. Fatkeqësisht, sot ka humbur jetën dhe drejtuesi i mjetit, Vilson Cara i cili sot do të duhej të festonte ditëlindjen. Djemtë kishin dalë ...

Lexo me teper »

Rastësi? Shortet e kryegjyqtares Enkelejdi Hajro favorizojnë Vjollca-Blushin

Gjykata e Tiranës ka numrin më të madh të gjyqtarëve në vend, rreth 80 të tillë. E megjithatë, në çështjet ku janë palë drejtuesit e televizionit Top Channel, Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi, shortet e zhvilluara nga kryetarja e gjykatës, Enkelejdi Hajro, në mënyrë “të çuditshme”, përzgjedhin të njëjtët gjyqtarë. Dhe, thuajse në çdo rast, gjyqtarët e zgjedhur “me short” ...

Lexo me teper »

Goditet klani mafioz i shqiptarëve në Francë, grabitën 70 apartamente

Në të parin operacion të koordinuar mes Francës dhe Shqipërisë, kanë rënë në pranga 7 anëtarë të një grupi kriminal që ishin përgjegjës për një sërë vjedhjesh në Francë. Sipas medias franceze “Le Figaro”, të arrestuarit ishin anëtarë të një familjeje mafioze, përgjegjëse për 250 vjedhje. Ndërkohë që mediat e tjera flasin për 7 të arrestuar, “Le Figaro” shkruan se ...

Lexo me teper »

Mbi 100 shqiptarë kandidojnë në zgjedhjet e 26 majit në Itali

Mbi 100 shqiptarë kandidojnë në zgjedhjet lokale të Italisë. Zgjedhjet administrative italiane do të mbahen më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Rundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor. Votuesit e thirrur për të votuar për zgjedhjet administrative do të jenë rreth 17 milionë; mbi 3000 komuna, nga të cilat 5 kryeqendra rajoni ...

Lexo me teper »

Protesta e sotme, marshim në 5 institucione por pa përplasje dhe pa gaz lotsjellës

Protesta e sotme e zhvilluar nga opozita e bashkuar ka qenë ndryshe nga herët e tjera si në organizimin ashtu edhe në dinamika. E nisur që prej orës 18:30 te Kryeministria, protesta e sotme më shumë ishte një marshim në lëvizje nëpër disa nga institucionet kryesore për të simbolizuar edhe ato çfarë opozita i quan si degradimi i qeverisë që ...

Lexo me teper »

Arrestohet në Kosovë bashkëshorti i Besa Shahinit

Arrestohet Dardan Molliqaj, bashkëshorti i ministres së Arsimit Besa Shahini dhe deputet i Partisë Socialdemokrate të Kosovës. Sipas PSD-së, Molliqaj është arrestuar sot në orët e para e të mëngjesit në banesën e tij, për shkak të pjesëmarrjes në një protestë.  ‘Molliqaj është arrestuar nën arsyetimin për pjesëmarrje në protestën për lirimin e deputetit Albin Kurti, në vitin 2015. Arrestimi ...

Lexo me teper »