Templates by BIGtheme NET

Ballina

VËZHGIM – Dosja CEZ / Kush po e censuron gazetarin Hoxha dhe kush po e fsheh biznesmenin Mane?

Në emisionin e mbrëmshëm Opinion, gazetari Artan Hoxha, ka ekspozuar një sms që interceptimet e prokurorisë e kishin kapur duke mbajtur në përgjim numrin e biznesmenit Kastriot Ismailaj. Sot paradite, gazetari Hoxha i ka hedhur në Facebook-un e vet fashikujt e përgjimeve. Atje ekspozohet më qartë dhe sms-ja:  “Nëser në darkë duhet të takohemi patjetër. Më duhen 200 mijë patjetër. ...

Lexo me teper »

Të gjithë gati për Carapulin, edhe Belinda i jep një tender tek drejtoria e vet

Më 17 nëntor të vitit 2014, ish-Agjencia Nacionale e Trafikut Ajror (sot Albkontrol) ka shpallur një tender me objekt “Rikonstruksioni i godinës Teknologjike të “Albcontrol” për përmirësimin e kushteve”. Vlera e tenderit ishte 73 milionë e 876 mijë lekë pa TVSH ose rreth 530 mijë euro. A ishte e domosdoshme shpenzimi i mbi 500 mijë eurove “për përmirësimin e kushteve” ...

Lexo me teper »

SPECIALE – 8 tezat mediatike që nuk duhet t’i besoni për Reformën në Drejtësi

Po shkruhet çdo ditë media për Reformën në Drejtësi, sidomos nga gazetarë të strukturuar në kolonat e komenteve në gazeta ose portale. Këndvështrimet ose qëndrimet janë legjitime në çdo rast, por ajo çka vihet re është se ka pak ose aspak analizë teknike ose profesionale të asaj që po ndodh me reformën dhe ka overdozë interpretimesh politike. Ky shkrim i HashtagAL ...

Lexo me teper »

VIDEO – Leksion nga kryeministri: Si të shfrytëzosh një hallexhi të përmbytur

Kryeministri ka bërë dy ditë më parë një vizitë në zonën e Sukthit ku u regjistruan përmbytje të banesave dhe bizneseve. Rama shoqërohej nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe ministri i Mirëqenies Sociale Blendi Klosi. Por ajo çfarë bën përshtypje është se të nesërmen kryeministri ka shfrytëzuar bashkëbisedimin me një banor të dëshpëruar të zonës dhe e ka hedhur ...

Lexo me teper »

EDITORIAL: Tenderi u zbulua, por të paktën kërkojini ndjesë Sandrit

Ky editorial nuk do ishte konceptuar fare, nëse nga portali qeveritar Transparenca.al, një faqe organike e kryeministrisë, nuk do ishte bërë reagim ndaj shkrimit në HashtagAL për tenderin 517 mijë euro të prodhimit të spoteve për “Planifikimin e Territorit”. Fakti që direkt kryeministria u tregua e vëmendshme ndaj problematikës së shkrimit, është për t’u vlerësuar si shenjë përgjegjshmërie (dhe këtu ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Sheikët e qeverisë, 517 mijë euro për të realizuar….5 konferenca

Transaksionet e thesarit të shtetit(SpendingData.al) kanë zbuluar dy kalime të dyshimta fondesh të Ministrisë së Zhvillimit Urban të konsumuara në fundin e muajit Dhjetor 2015. Më datën 18 Dhjetor, ministria e znj.Gjermeni, nëpërmjet agjencisë AKPT, i ka kaluar një kompanie të quajtur “Kube Studios” shumën e 11 milionë e 207 mijë lekëve. Ndërsa natën e vitit të ri, më 31 ...

Lexo me teper »

“Perla” në Komisionin e Ekonomisë: INSIG-un duhet ta shesim… meqenëse shteti e vjedh (!)

Tabela në të djathtë, tregon planin  e Ministrisë së Ekonomisë për privatizimet që ka ndërmend të kryejë në dy vitet e ardhshme. Tabela është publikuar javën e fundit. Siç shihet, qeveria ka plan për privatizimin dhe shitjen e dy kompanive jo të zakonshme: Albpetrolin dhe INSIG-un. Janë dy kompani strategjike, njëra në sektorin e hidrokarbureve dhe tjetra në sektorin e ...

Lexo me teper »

Një tender i dyshimtë 5.1 mln euro i KESH, 4 ditë para përmbytjeve

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare ka realizuar tender për blerje energjie për periudhën kohore 2 Janar-15 Janar 2016 në vlerën e 5.1 milionë eurove. Kjo blerje është realizuar sepse siç ka sqaruar vetë KESH, “pritej që janari të ishte një muaj problematik me rreshjet”, pra pritej thatësirë. Por krejt e kundërta ka ndodhur në fakt dhe rreshjet kanë nisur që në ditën ...

Lexo me teper »

Veliaj niset për në forumin ekonomik të Soros, “do qajnë hallet” e popullit të Sri Lankës

Në portale po qarkullon një foto e “Nismës Thurje“ ku duket kryebashkiaku Erion Veliaj i cili është fotografuar rastësisht dje në avion duke udhëtuar drejt Turqisë. Por Veliaj e ka destinacion provizor Turqinë pasi ai në datat 7-8 Janar rezulton i ftuar në një forum Ekonomik që do të zhvillohet në Sri Lanka, Forumi organizohet nga biznesmeni amerikan George Soros dhe ...

Lexo me teper »

Shkumbini çan digën dhe rrëzon urat. Situatë e vështirë edhe në Elbasan, Durrës e Kavajë (të dhënat më të fundit për zonat e rrezikuara)

Situata në zonat e Veriut është drejt normalizimit. Uji është tërhequr pothuajse tërësisht në zonat e Lezhës dhe Shkodrës, duke prekur vetëm disa zona në Pllanë, Zejmen e Torovicë. Jashtë kontrollit mbeten ende Erzeni dhe Shkumbini, që vazhdojnë të mbajnë të “pushtuar” dhjetëra banesa dhe qindar hektarë tokë. Raportohen përmbytje në Gramsh, Elbasan, Lushnjë, Durrës, Dibër, Kavajë e Shijak. Rreth ...

Lexo me teper »