Templates by BIGtheme NET

Ballina

SHËNIM: Kur Jorida e ka problemin me klientët dhe jo me koncensionet

  Deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku duke folur në emër të kësaj force politike për “Ora News”, ka bërë sot një deklaratë surprizë, ndërsa komentoi nismën e LSI-së për korrektimin e ligjit për koncensionet. Tabaku është shprehur se për PD-në ky ligj nuk ka ndonjë problem, por sipas saj është klientela e qeverisë problemi. Lexojeni me vëmendje çfarë thotë ...

Lexo me teper »

Rama paralajmëron shkarkimin e Presidentit (dhe dilema: kush po e trimëron Nishanin?)

Ministrja e e Shtetit, Ermonela Felaj, ka kërcënuar hapur sot Presidentin e Republikës që, në rast mosdekretimi të dy ministrave (Ahmetaj te Financat dhe Ikonomi te Ekonomia), ai do të shkarkohet nga detyra për shkelje të rëndë të Kushtetutës. Qëndrimi i Bujar Nishanit në një konflikt për arsye procedure, duket paksa artificial në këtë moment të politikës. Është e njohur ...

Lexo me teper »

BLLOKADA E LSI- Detajet e një nisme që prek skemën koncensionare të Edi Ramës

Më 26 Janar të këtij viti kryeministri Edi Rama mblodhi Këshillin Ekonomik Kombëtar, ndërsa gjeti rastin të theksonte me forcë se Partneriteti Publik-Privat (PPP), ose më saktë ligji i koncensioneve do të aplikohej më intensivitet në të ardhmen. Rama e kishte me merak këtë deklaratë, gazeta e deputetit dhe mikut të tij Koço Kokëdhima, Shekulli, theksonte në titull edhe fjalën ...

Lexo me teper »

BIZNESI I MILIONAVE – Arben Ahmetaj ortak me Vilma Nushin dhe Arben Seferin

Arben Ahmetaj pritet të zërë vendin e Ministrit të Financave ndërsa qeveria Rama po përballet me akuza dhe raportime që hedhin dyshime mbi disa koncensione të rëndësishme dhe mënyrën se si po menaxhon financat e shtetit. Ahmetaj është një emër i lakuar që herët, sidomos në lidhje me skandalin e viteve 2000 me kompaninë “Hermes”, një kompani kjo që lidhi ...

Lexo me teper »

Biznesi i betonizimit / Ndërtimet tek liqeni si një rrokadë milionash dhe hipokrizie

Çështja e pemëve te parku i liqenit artificial po shndërrohet në debatin e ditës ndërmjet mazhorancës dhe opozitës. Ashtu sikurse dy vjet më parë, kur priteshin pemët për zgjerimin e Rrugës së Elbasanit. Protagonistët janë po ata, por tashmë kanë ndryshuar pozicion. Ata të opozitës së djeshme janë sot në pushtet dhe pushtetarët kanë zbritur “nga kali”. Ata që prisnin ...

Lexo me teper »

Braçe sulmon ashpër Panaritin: Drejtorët e tu të paaftë dhe abuzues, shkatërruan ndërrmarjen më të mirë

Deputeti i zonës së Divjakës, Erjon Braçe ka sulmuar ashpër Ministrinë e Bujqësisë sot, duke e akuzuar se drejtohet nga njerëz të paaftë dhe që sipas Braçes po shkatërrojnë me qëllim ndërrmarjen më të rëndësishme bujqësore në zonën e Lushnjes. Shkruan Braçe në Facebook: Ndërmarrja më e mirë në vend po shkatërrohet përfundimisht! Ka një grusht njerëzish në Ministrinë e ...

Lexo me teper »

PROFIL – Shkëlqim Cani, një ministër i diskretituar nga bletët e arta

Nga Habjon Hasani Pas kryeministrit të vendit, për nga rëndësia dhe pesha renditen menjëherë ministri i Brendshëm dhe ai i Financave. Asnjë kryeministër nuk e ka luksin të çedojë në këto dy ministri, janë ministri kyçe që s’mund t’ua japësh aleatëve,  janë ministri që imponojnë vendosjen e njerëzve të besuar dhe sa më të aftë të jetë e mundur. Janë ...

Lexo me teper »

Nga dështimet me të ardhurat te koncensioni i TVSH-së, pse u shkarkua Shkëlqim Cani

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani është shkarkuar sot nga detyra. Kryeministri e informoi ministrin Cani për vendimin e zëvendësimit të tij me një koleg tjetër dhe i kërkoi vazhdimin e angazhimit të tij, me të njëjtin profesionalizëm e përkushtim, si deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe anëtar i Komisionit të Ekonomisë e Financave. Kryeministri Rama ka vendosur të kalojë Arbën ...

Lexo me teper »

LIDHJET E OLSIT / Edi Rama: Do e anuloj koncensionin e Spitallës, por vëllai im nuk ka gisht

Kryeministri Edi Rama deklaroi mbrëmjen e së hënës në emisionin “Dritare” se i ka kërkuar ministrit Arben Ahmetaj anulimin e garës për koncensionin e zonës industriale të ‘Spitallës’. Dhënia e këtij koncensioni të rëndësishëm mori përmasat e një afere kur në media u publikuan fotot e Olsi Ramës, vëllait të kryeministrit me disa investitorë kinezë që ishin duke fituar garën ...

Lexo me teper »

Kush gënjen për muxhahedinët, Mimi Kodheli apo 'Zëri i Amerikës'?

Një ditë më parë, Ministrja e Mbrojtjes deklaroi se tema e ardhjes së muxhahedinëve nga Irani për t’u strehuar në Shqipëri, nuk është prekur në takimet me Sekretarin amerikan të Shtetit, Xhon Kerri. Ju siguroj se në takimin e sotëm nuk është prekur fare kjo temë. Kishte tema shumë më të rëndësishme për t’u cekur dhe kështu ndodhi”, tha ajo. ...

Lexo me teper »