Templates by BIGtheme NET

Ballina

EKSKLUZIVE / Qeveria i jep tenderin 450 mijë USD nën/kryetares së Ramës dhe firmës së Alban Eftimit

Më 28 Dhjetor 2015, Ministria e Zhvillimit Urban  shpalli fituesit e tenderit për “Hartimin e Planeve të Përgjithshme Vendore për Kavajën Rrogozhinën dhe Beratin”. Në njoftimi zyrtar të kësaj ministrie, shpallej si ofertë fituese ajo e kompanisë “Atelier 4” e cila ishte futur në garë së bashku me “Institutin e Politikave Publike dhe Private (IP3)”.  Vlera fituese ishte 49 milionë ...

Lexo me teper »

Kush është imami i Cërrikut që “frikësoi” mediat italiane? (dhe konflikti i tij me partinë e çamëve)

Dy gazeta italiane “La Stampa” dhe “Il Giornale” i kishin kushtuar dje në shkrimet e tyre një vëmendje të posaçme radikalizmit islam në Shqipëri. Gazetarët italianë  kishin shkelur në Kavajë dhe në Cërrik, kishin folur me disa besimtarë e imamë duke cituar  deklarime të tipit “Ata që nuk besojnë, dënohen në Kuran” dhe me këto copëza kishin ndërtuar dy shkrime ku ...

Lexo me teper »

Ambasadorë apo kllounë? Rasti kur diplomacia bëhet me Gjinin dhe Olta Gixharin

Nëse analistët amerikanë që shfaqen kritikë në editorialet e NYT apo CNN ndaj politikës së jashtme të SHBA në Siri apo Ukrainë do ishin informuar mbi shfaqjet që ofron diplomacia amerikane në Tiranë, mund të kishin vënë duart në kokë. Në Shqipërinë e vogël  dhe periferike me vetëm 3 milionë banorë, roli i SHBA-ve është përcaktues, por në vitet e ...

Lexo me teper »

A ishte Erjon Veliaj në marrëveshje të fshehtë me pronarët e autobusëve?

HashtagAL Çmimi i biletave të shërbimit urban do të jetë 40 lekë duke filluar nga 1 shkurti. Vendimi është marrë mbrëmë, rreth orës 00.40 të mëngjesit, në mbledhjen-maratonë të Këshillit Bashkiak të Tiranës. Vendimi-surprizë erdhi vetëm disa orë pasi kryetari i Bashkisë së Tiranës kishte deklaruar në fillim të së njëjtës mbledhje se “nuk do të ketë asnjë negociatë me ...

Lexo me teper »

Rama akuzon prokurorët për lidhje politike. Prit pak… po këta në foto të kujt janë?

HashtagAL Gjatë konferencës së sotme për shtyp, kryeministri Rama foli me tone të forta vetëbesimi për realizimin e Reformës në Drejtësi. Ai përdori termin “tërmet” për të përshkruar atë që do ndodhte, duke e përkufizuar sistemin e drejtësisë si një “Shoqëri Aksionere” të kthyer në biznes mirëfilli. Por pak më tej, kryeministri, tha diçka tjetër, tepër interesante mbi gjykatësit dhe prokurorët: ...

Lexo me teper »

Surprizon Fatmir Xhafaj: Pa fondacionin Soros, reforma ime në Drejtësi do ishte e pamundur

Kryetari i Grupit për Reformën në Drejtësi, Fatmir Xhafaj ka mbajtur tre ditë më parë një fjalim me personalitetet e angazhuar me Reformën në Drejtësi. Gjatë fjalës së z.Xhafaj janë shënuar disa momente sinqeriteti të spikatura, të cilat duken tepër interesante. Element i parë është një deklarim surprizë i z.Xhafaj i cili  duke i’u drejtuar kryetarit të fondacionit Soros, z.Andi Dobrushi, ...

Lexo me teper »

Darka me gazetarët / Rama: Ju lutem qeshni… jam martir… jam kavie… ju lutem qeshni (!)

Kryeministri e lexoi menjëherë atmosferën anormale që mbizotëronte në sallën gjysmë të boshatisur në darkën e shtruar prej tij për median. Atyre gazetarëve që i kishin shkuar, kryeministri i’u lut që në fillim të fjalës, që të ishin të qeshur. “E para nuk presim ngushëllime sot kështu që dhe mund të qeshni.”, – nisi fjalën e tij Rama. Më pas ...

Lexo me teper »

SHËNIM: Kanibalizmi mediatik, qoka e Reilës dhe gjumi i Totozanit

Kanë kaluar më shumë se 48 orë nga vetëvrasja e një vajze të re në Tiranë, ndërsa media në Shqipëri, në përpjekje për të zbuluar ndonjë gjë për viktimën, thjesht sa shpalosi degradimin e vetë. Rasti i fundit i vetëvrasjes ka regjistruar shkelje të rënda të parimeve elementare të raportimit të një lajmi. Zakonisht lajmet e vetëvrasjeve sugjerohen të mos ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Si e favorizoi Rama kompaninë farmaceutike të Tom Doshit

HashtagAL Kompania farmaceutike “Profarma” ku deputeti Tom Doshi zotëron 49 për qind të aksioneve rezulton më e favorizuara në listën e ilaçeve të rimbursueshme nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë. Lista e  siguruar ekskluzivisht nga HashtagAL, tregon se medikamentet kryesore të kësaj kompanie janë shpallur si “alternativë e parë” nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2015, çka do të thotë ...

Lexo me teper »

PRAPASKENAT MEDIATIKE / Si po e manipulon Edi Rama opinionin për Reformën në Drejtësi

Komisioni i Venecias shprehu opinionin e tij dhe krejt pa pritur, të gjithë duken të lumtur. Partia Demokratike dhe LSI u shprehën dje në mbështetje të rekomandimeve të dhëna nga Komisioni i Venecias, të cilat ishin rekomandime që merrnin në konsideratë objeksionet që këto dy parti kishin paraqitur. Për draftin punuan në Tiranë ekspertë të nivelit të lartë, të cilët ishin ...

Lexo me teper »