Templates by BIGtheme NET

Ballina

Vëllai i arrestohet për drogë, shkarkohet nga detyra shefi i Policisë që i doli emri në përgjimet e “Bild”

Shkarkohet nga detyra Shefi i Policisë së Qarkullimit Rrugor në Dibër, Robert Aga, pasi vëllai i tij u arrestua mbrëmjen e kaluar për trafik droge. Shtatë persona kanë rënë në pranga pas një operacioni antidrogë, që u zhvillua mbrëmjen e kaluar në Tiranë, nga policia e kryeqytetit, Durrësit e Fierit.  Mes tyre është edhe Pajtim Aga, vëllai i shefit të ...

Lexo me teper »

Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD-së

Largimi nga emisioni “Opinion” i Desada Metajt dhe bashkimi me ekipin e Lulzim Bashës nuk përbën ndonjë suprizë për shumicën e gazetarëve.  Atyre nuk u kanë shpëtuar hyrje-daljet e shpeshta të Desadës në zyrën e kreut demokrat dhe as afrimi i saj me familjen biologjike të Bashës. Lajmi qëndron tek detyra që i është ngarkuar Desadës prej Kryetarit të Partisë ...

Lexo me teper »

Ish zv/kryeministrja Ledina Mandija fiton gjyqin kundër Ramës

Ish-zëvendëskryeministrja teknike Ledina Mandija ka fituar gjyqin ndaj kryeministrit Edi Rama, i cili e shkarkoi nga detyra. Sipas vendimit të gjykatës, kryeministri do ta paguajë Mandijan me 6 paga mujore për shkak të zgjidhjes së kontratës së shërbimit publik pa shkak të arsyeshëm. Në vendimin e gjykatës thuhet se “gjykata pranon pjesërisht kërkesë-padinë të bazuar në ligj e prova. 2. ...

Lexo me teper »

A po spekulon Nisma Thurje me firmat e peticionit?

Ditën e sotme, deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ralf Gjoni, depozitoi në Kuvend një projektligj dhe relacionin shoqërues të hartuar nga Nisma Thurje. Sipas Gjonit, ky projektligj mbështetet nga 50 mijë qytetarë shqiptarë të cilët kërkojnë ndryshimin e sistemit zgjedhor në Shqipëri në proporcional kombëtar me lista të hapura. Por sipas avokatit Altin Goxhaj, projektligji i depozituar nga Ralf ...

Lexo me teper »

Konflikti SHBA-Iran, rritja e tensioneve dhe incidentet që trazuan Lindjen e Mesme

Tensionet me SHBA-së dhe Iranit janë përshkallëzuar ditët e fundit ku konfrontimi mes dy shteteve zhvillohet në rajonin e Lindjes së Mesme.   E gjithë historia e përshkallëzimit të konfliktit në vitet e fundit ka nisur që pas prishjes së marrëveshjes bërthamore në mënyrë të një anshme nga ana e Presidentit të SHBA-së Donald Trump.  Rritja e vazhdueshme e tensioneve ...

Lexo me teper »

Profil – Ekspert i IT-së, tifoz hokeji e pianist, kush është “i bekuari” i Putin-it për kryeministër

Ai drejtoi autoritetin tatimor rus që nga viti 2010, por Mikhail Mishustin asnjëherë nuk është konsideruar një politikan i profilit të lartë. Deri tani. Kush është zgjedhja e Vladimir Putinit për të drejtuar qeverinë ruse? Arsimi dhe karriera Lindur në Moskë në 1966, Mikhail Vladimirovich Mishustin nuk konsiderohet një politikan me profil të lartë në Rusi dhe karriera e tij ...

Lexo me teper »

Çfarë harroi Bardhi në deklaratën e sotme kundër Malajt

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, i kërkoi sot prokurorisë që të nisë verifikimin e së kaluarës së kryebashkiakut të Matit, Agron Malaj. Numri dy i selisë blu publikoi një dokument dhe e akuzon ish-gardistin se preket nga Ligji i Dekriminalizimit e kësisoj nuk mund ta vijojë më detyrën duke qenë se është dënuar me vendim gjyqësor të ...

Lexo me teper »

Të vegjlit në burg pas tërmetit, por drejtuesve të Tiranës, Durrësit e Krujës s’i hyn gjemb në këmbë

Tërmeti i 26 nëntorit la pas një bilanc tragjik prej 51 viktimash, pjesa dërrmuese e të cilave në Durrës e Thumanë si dhe dëme të shumta materiale, sidomos në Durrës, Thumanë e Tiranë. Arrestimet dhe ndalimet e deritanishme për dëmet e shkaktuara nga tërmeti, dëshmojnë për një hetim selektiv deri tani, pasi në pranga janë vënë vetëm zyrtarë të niveleve ...

Lexo me teper »

Po tani, do jetë dakord Bushati me politikën e jashtme të Ramës?

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, u caktua pak ditë më parë si i dërguari i posaçëm i kryeministrit Rama për OSBE-në. Njoftimi u bë publik edhe në faqen zyrtare të OSBE-së, ku Bushati kryeson listën e personave që gjatë këtij viti do të drejtojnë fusha të caktuara. Dikur një nga njerëzit më të afërt të kryeministrit Rama, marrëdhënia mes tij ...

Lexo me teper »

Basha tregon 3 kushtet e panegociueshme të opozitës për reformën zgjedhore

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, pas takimit me aleatët ka deklaruar se Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili janë mandatuar nga opozita e Bashkuar për të përfaqësuar opozitën “Prej muajit tetor opozita e bashkuar ka instituar për një mekanizëm gjithpërfshirës për të përfunduar Reformën Zgjedhore që i paraprin zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Kanë kaluar 4 muaj dhe ky ...

Lexo me teper »