Templates by BIGtheme NET

Ballina

“Kush je ti që gjuan, shkolla është e jona” – Policia e rendit dhunon studentët te Ekonomiku (Video)

Policët kanë ndërhyrë me dhunë në Fakultetin Ekonomik, duke u përpjekur të nxjerrin jashtë studentët e ngujuar aty. Ata kanë ushtruar dhunë ndaj studentëve, të cilët u kërkojnë policëve të trergojnë ligjin që u jep të drejtën të ndërhyjnë në autoditet e universitetit dhe të ushtrojnë dhunë. Na tregoni ligjin! Shkolla është e jona! Ndërkohë në sfond dëgjohen studentët që ...

Lexo me teper »

Meta mesazh të qartë Ramës: S’ka fuqi në botë që i bën shantazh Presidentit!

Presidenti Ilir Meta ka reaguar ndaj deklaratave të kryeminstrit Edi Rama në lidhje me mosdekretimin e Gent Cakajt si ministër të Jashtëm. Meta është shprehur se nuk ka nuk ka fuqi në botë t’i bëjë presion e shantazh Presidentit dhe se interesi kombëtar vjen i pari. Kreu i Shtetit i ka kujtuar kryeministrit Rama, kërcënimet ndaj komisarëve të policisë, ndaj ...

Lexo me teper »

Mosdekretimi i Cakajt, politikanët në Kosovë krah Metës, kundër Ramës

Gent Cakaj nuk është dekretuar nga Presidenti Ilir Meta si Ministër i Jashtëm i vendit dhe kjo sjellë edhe përplasje dhe debate. Pasi Meta dha argumentat e këtij mosdekretimi, figura të njohura të politikës në Kosovë kanë mbështetur këtë vendim.  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u shpreh se e respekton qëndrimin e institucioneve të Republikës së Shqipërisë, sa i përket mosdekretimit ...

Lexo me teper »

“I pabesueshëm, i papërgjegjshëm” – Meta i rendit Ramës arsyet e refuzimit të Cakajt

Vendimi i plotë i Metës U njoha me propozimin tuaj nr. 6174 prot., datë 31.12.2018, administruar në Institucionin e Presidentit të Republikës me nr. 16 prot., dt 04.01.2019, për emërimin e z. Gent Cakaj, në detyrën e ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme. Presidenti i Republikës, menjëherë pas marrjes së propozimin tuaj, filloi verifikimin e hollësishëm dhe të domosdoshëm ...

Lexo me teper »

Meta i kthen mbrasht Ramës emrin e Cakajt, e refuzon si ministër të Jashtëm

Presidenti Meta e ka refuzuar propozimin e kryeministrit Rama për ministër të jashtëm, Gent Cakaj. Kreu i Shtetit e ka bërë publik vendimin e marrë në faqen e Presidencës, ku rendit edhe arsyet e këtij refuzimi. Meta thekson se Cakaj ka mungesë të qartë të përvojës politike, diplomatike, administrative dhe shtetërore. Më tej në arsyetimin e presidentit theksohen edhe shkaqet ...

Lexo me teper »

“Jelekët e Verdhë” synojnë gjunjëzimin e Macron-it, tërheqin paratë nga bankat

“Jelekët e Verdhë” i kanë shtuar një risi protestës së tyre. Ata shpresojnë që të gjunjëzojnë sistemin bankar nëpërmjet një tërheqjeje të koordinuar të parasë. Duke kërcënuar sistemin financiar francez, thonë protestuesit, ata duan të detyrojnë paqësisht qeverinë për të miratuar reformat e tyre. “Nëse bankat dobësohen, shteti dobësohet menjëherë.” – janë shprehur ata për mediat franceze. “Është makthi më ...

Lexo me teper »

Bora dhe temperaturat e ulëta “pushtojnë” vendin, hollësitë e fundit

Reshjet e dëborës, ngricat dhe temperaturat e ulëta kanë përfshirë gjithë territorin e vendit. Zonat më problematike janë ato veriore, verilindiore, jugore dhe juglindore ku reshjet e dëborës vijojnë pa u ndalur të shoqëruara me erëra të forta. Një pjesë e rrugëve kryesore janë të kalueshme pa zinxhirë, ndërsa ka zona, sidomos ato që lidhin qytetet kryesore me fshatrat ku ...

Lexo me teper »

Studentët përshkallëzojnë protestën, ngujohen brenda fakultetit juridik: Këtu do rrimë deri të djelën!

Një grup prej 70 studentësh janë ngujuar brenda Fakultetit Juridik të Universitetit të Tiranës. Studentët kanë bllokuar hyrjen e fakultetit ndërsa paralajmërojnë se do të rrinë aty të ngujuar deri të djelën. Ndërkohë kanë mbërritur forca të policisë, nuk dihet nëse do të ndërhynë për të nxjerrë studentët, pasi është e paligjshme të futen pa një kërkesë nga dekanati që ...

Lexo me teper »

Meta dekreton 4 ministra të tjerë por jo Gent Cakajn

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ministrat e rinj të propozuar nga kryeministri Edi Rama.  Presidenti Meta ka dekretuar, Besa Shahini si ministre e Arsimit dhe  Anila Denaj si ministre të Financave dhe Ekonomisë.  Po kështu ka dekretuar Belinda Balluku si ministre Infrastrukture  në vend të Mirela Kumbaros dhe Elva Margariti, ministre e Kulturës në vend të Mirela Kumbaros. Por sërish nuk është dekretuar ministri ...

Lexo me teper »

Krenaria e habitshme e kreut të KLP-së, Gent Ibrahimi

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, ka pohuar se ka punuar për Fondacionin Shoqëria e Hapur të miliarderit hungarezo-amerikan, George Soros. Në një intervistë për “Ora News”, Ibrahimi ka thënë se është krenar që ka punuar për këtë fondacion ndërsa ka mohuar se ka lidhje me Partinë Socialiste. Pyetjes se nëse kishte punuar për Fondacionin Soros, pasi ...

Lexo me teper »