Templates by BIGtheme NET

Ballina

LOJA 70 MLN EURO – Çfarë dinë shërbimet franceze për lidhjen Gjiknuri-Kopac?

Disa telefonata të bëra nga “Champs Elysee” drejt autoriteteve qeveritare shqiptare, sugjerojnë se qeveria franceze dhe shërbimet e sigurisë të këtij vendi, po kërkojnë zhbërjen  e një tenderi të dyshimtë, për të cilin ata bëjnë direkt përgjegjës ish-ministrin Damian Gjiknuri dhe një zyrtar të komunitetit të energjisë në BE, të quajtur Janez Kopac.  Le ta shpjegojmë historinë nga fillimi.   Në ...

Lexo me teper »

Judicial Watch: Departamenti i Drejtësisë i dha imunitet avokates së Clinton-it që fshiu 3300 e-maile

Krejtësisht ndryshe nga sa ka deklaruar më parë për FBI-në, ish- avokatja e Hillay Clinton ka pranuar se ka qenë në dijeni se shefja e saj përdorte një llogari private elektronike si sekretare e shtetit. “Judicial Watch” raporton se koordinatorja e Shtëpisë së Bardhë dhe avokatja personale e Clintoni-t, Heather Samuelson, pranoi nën betim se asaj iu dha imunitet nga ...

Lexo me teper »

“Ma pagoi Fusha hotelin se fituam një çmim”, Prokuroria merr nën hetim Arbjan Maznikun

Pas denoncimeve nga ana e Partisë Demokratike, Prokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimet ndaj nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku. Kjo fill pasi ai ka pranuar se ka lejuar që firma “Fusha SHPK”, t’i paguajë hotelin gjatë një udhëtimi në Barcelonë. “Duke marrë shkas nga publikimet e fundit në media, ju dërgojmë për vlerësim ligjor të dhëna të printuara ...

Lexo me teper »

Murrizi del për të kërkuar falje por bën gafën e radhës (VIDEO)

Deputeti Myslim Murrizi ka dalë sot në një deklaratë për mediat, për të kërkuar falje për fjalorin e përdorur ndaj një ndjekësi të tij në “Facebook”, të cilin e quajti “down”. Por ai gjatë ndjesës së tij ka bërë gafën e radhës, duke përdorur fjalën “autik”.  Në një kritikë për Avokaten e Popullit, Murrizi kujtoi rastet e politikanëve të tjerë ...

Lexo me teper »

Protesta e heshtur kundër mufkave të Murrizit (FOTO/VIDEO)

Dhjetëra anëtarë të shoqatës ‘Down Syndrome Albania’ si dhe shumë qytetarë të tjerë, protestuan dje me nisjen e Parlamentit, kundër deputetit Myslim Murrizi, për shkak të ofendimit që ai i bëri një ndjekësi në faqen e tij në Facebook duke e quajtur ‘down’. Protestuesit kërkuan që Murrizi të largohet nga posti që mban si zv.kryetar i Kuvendit dhe si deputet. ...

Lexo me teper »

BE e klasifikon Shqipërinë në zonën gri për mashtrimin me taksat, rrezikojmë fondet

Shqipëria dhe disa vende të Ballkanit Perëndimor u përfshinë në listën gri bashkë me 36 vende të tjera për rrezikun që mbart për mashtrimet me taksat dhe evazionin. Bashkimi Evropian po punon për të përmirësuar qeverisjen e mirë të taksave në nivel global me qëllim që të maksimizojë përpjekjet për taksimin e drejtë. Për këtë qëllim në dhjetor të vitit ...

Lexo me teper »

Shkëlqim Fusha fiton edhe tender ndërkombëtar me asnjë konkurent të huaj në garë

Shkëlqim Fusha, presidenti i “Fusha sh.p.k”, një nga përfituesit e mëdhenj të tenderave dhe të koncesioneve të mëdha në Tiranë fiton edhe tendera ndërkombëtare me asnjë konkurent të huaj në garë. Kjo kompani ka fituar një tender të Fondit Shqiptar për Zhvillim, teksa në “garë” ka patur dy shoqëri shqiptare. Përballë “Fushës” kanë qenë shoqëritë “Arifaj SH.P.K.” dhe “Gjikuria SH.P.K.” ...

Lexo me teper »

Cilët janë dy prokurorët që do hetojnë Dosjen 184 (Shit-blerja e dyshuar e votave në Dibër)

Pas shpalljes së mungesës së kompetencës nga Prokuroria për Krime të Rënda për dosjen nr.184, të shitblerjes së dyshuar të votave në Dibër, zbardhen emrat e 2 prokurorëve që do vazhdojnë hetimin. Ata janë Rifat Kojku dhe Belina Zeneli të Prokurorisë së Dibrës. Të dy prokurorët janë caktuar nga drejtuesja e kësaj prokurorie, Esmeralda Cani, e cila kishte marrëdhënie familjare ...

Lexo me teper »

KED lejon kandidimin e dy juristeve që ngelën në testin e Magjistraturës

  Një mesazh i mbërritur në redaksinë e “Boldnews.al“, i forcuar më tej prej burimeve të brendshme nga Shkolla e Magjistraturës zbulon se, të paktën dy prej kandidateve të kualifikuara për një post anëtari në Gjykatën Kushtetuese, nuk përmbushin kriteret minimale profesionale për të qenë magjistrat. Arta Vorpsi dhe Elsa Toska janë aktualisht këshilltare ligjore në Gjykatën Kushtetuese. Dy juristet ...

Lexo me teper »

Edhe kjo ndodhi në 2019-ën, si Drejtoria e Përgjithshme Detare i fyeu shqiptarët “zyrtarisht”

Një mjet me flamur shqiptar është përplasur mbrëmjen e të djelës së 1 shtatorit me disa shkëmbinj brenda shpellës së Haxhi Alisë në Karaburun, duke u çarë. Rast të cilin Drejtoria e Përgjithshme Detare, e ka shfrytëzuar për propagandë edhe pse nuk luajti asnjë rol në shpëtimin e personave. Në ndihmë të tyre shkuan Qendra Ndërinstitucionale Operacionale Detare dhe Policia ...

Lexo me teper »