Templates by BIGtheme NET

Ballina

Topalli sulmon ashpër Bashën (…dhe një video kontradiktore)

Ish-kryetarja e Kuvendit dhe zyrtarja e lartë e PD-së, Jozefina Topalli, ka sulmuar ashpër kreun e PD-së, Basha pas përfundimit të votimit të ditës së sotme. Në një status të gjatë në ‘Facebook’, Topalli shkruan se për herë të parë pas 30 vjetësh, PD-ja nuk ka më asnjë pushtet pasi ka dalë nga parlamenti dhe i ka humbur të gjitha ...

Lexo me teper »

Test apo gabim i sistemit? KQZ publikon padashur rezultatin paraprak të votimeve

Nuk është e qartë se si ka ndodhur, por KQZ ka publikuar pak më herët rezultatet paraprake të votimeve për kryetarët e bashkive, në një kohë kur procesi i votimit ende nuk ka përfunduar. Nuk dihet nëse ishte një pakujdesi, apo një test për grafikët, por në faqen zyrtare të KQZ-së u publikuan për pak çaste rezultatet paraprake të zgjedhjeve. ...

Lexo me teper »

Procedohet penalisht Voltana Ademi, policia: Pengoi zgjedhësit të votojnë

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi është proceduar penalisht nga policia. Kryebashkiakja akuzohet se ka penguar procesin e votimit. Kjo për shkak të urdhrit të saj me shkrim. për të mbyllur 53 qendrat e votimit në pronësi të bashkisë së Shkodrës. “Procedohet Kryetarja Bashkisë Shkodër Voltana Ademi për veprën penale të “Pengimi i zgjedhësit”, pasi duke ushtruar funksionin dhe ...

Lexo me teper »

Bashkitë ku sot votohet vetëm për një kandidat

Sot më 30 qershor po zhvillohen zgjedhjet lokale në 61 bashki, përkundër dekretit të presidentit të vendit Ilir Meta që i shtyn më 13 tetor. Opozita nuk merr pjesë në këto zgjedhje, duke bërë që në mbi 30 bashki në fletët e votimit të jetë vetëm emri i një kandidati për kryetar bashkie, i atij të Partisë Socialiste. Deri më ...

Lexo me teper »

Këshilltari i Metës shpotit Hajdarin: E mirëkuptojmë, ka mami vettingun

Këshilltari i Metës, Tedi Blushi shpotit Rudina Hajdarin, duke shkruar këtë të shtunë, pak orë para votimeve të Ramës se nuk po e respekton heshtjen zgjedhore. “I zhgënjyer shumë që Rudina nuk po e respekton “heshtjen zgjedhore” të partisë së saj të re që shkon nesër në votime.”, shkruan Blushi. Ai më tej e qesëndis vajzën e Azem Hajdarit, duke ...

Lexo me teper »

Stisje plagosjesh të policëve dhe arrestime – Ç’po ndodh para votimeve

Dibra duket se është zona më e nxehtë për momentin, sa u përket konflikteve dhe tensioneve mes banorëve dhe policisë, lidhur me votimet e nesërme edhe pse Presidenti i Republikës ka dekretuar 13 tetorin si datën e zgjedhjeve vendore. Edhe pse plagosja e 7 efektivëve u shit si sulm i banorëve ndaj tyre, sot janë publikuar nga Partia Demokratike dëshmi ...

Lexo me teper »

Kush është ambasadorja e re amerikane që mund të shërbejë në Tiranë

Donald Trump-i, presidenti amerikan ka nominuar Yuri Kim-in për postin e ambasadorit amerikan në Shqipëri. Që prej largimit të Donald Lu-së, ambasada amerikane në Tiranë drejtohej nga e komanduara me punë Leyla Moses-Ones dhe janë dashur disa muaj deri në kristalizimin e idesë për caktimin e emrit të Kimit. Zyrtarja e diplomacisë ka shërbyer në nivelet e larta të shërbimit ...

Lexo me teper »

Pse njohim Imer Lalën dhe s’njohim Andon Vasilin?

Në vitin 2014, gazetari me përvojë Ferdinand Dervishi, publikoi në ABC-News një dokumentar të jashtëzakonshëm ku rrëfehej historia e Andon Vasilit në vitin 1997, një ish-drejtor  i Bankës së Kursimeve të Sarandës. Vasili u përfshi në një zinxhir ngjarjesh të rrezikshme dhe aventureske, në fund ai arriti që të ruante dhe të depozitonte në një bankë greke, thesarin e Bankës ...

Lexo me teper »

Sandër Lleshaj: Kryetari i bashkisë së Vaut të Dejës do shkarkohet sot

Pas përplasjeve në KZAZ-në në Bushat, ku mbetën të lënduar tre efektivë policie, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka dalë në një deklaratë për mediat, ku kërkon shkarkimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Zef Hila. “Zjarri i mbrëmshëm dhe plagosja e tre efektivëve kryesisht nga punonjës bashkie është shprehja e një partie e cila e ka humbur arsyen. Ata ...

Lexo me teper »