Templates by BIGtheme NET

Ballina

Kaos gjatë varrimit të gjeneralit Soleimani, dhjetëra të vdekur

Funerali i gjeneralit iranian Qassem Soleimani është shoqëruar me kaos dhe viktima. BBC shkruan se disa njerëz kanë humbur jetën pas dynjeve të turmave të mëdha për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit. BBC thotë s numri i saktë i viktimave është i pakonfirmuar, por zyrtarët e urgjencës konfirmuan se kishte pasur të vdekur. Ndërkohë një tjetër media britanike, ...

Lexo me teper »

Kush është Zoran Milanovic, presidenti i sapozgjedhur i Kroacisë i cili më parë këshillonte Edi Ramën

Ish-kryeministri, Zoran Milanović është zgjedhur si presidenti i ri i Kroacisë në zgjedhjet e 5 janarit, duke mposhtur lehtësisht presidenten në detyrë, Kolinda Grabar-Kitarović. Milanović fitoi 52.7 përqind të votave në balotazhin, që pritej ta fitonte zonja Grabar-Kitarović. Humbja e saj do të jetë një goditje e rëndë për partinë në pushtet – Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) të kryeministrit Andrej ...

Lexo me teper »

Një shpjegim i detajuar: Çfarë është Garda Revolucionare e Iranit

E ideuar si gardiani kryesor i revolucionit të vitit 1979, Korpusi i Gardës Revolucionare të Iranit evoluoi në një institucion me fuqi të jashtëzakonshme politike, ekonomike dhe ushtarake *Një vështrim nga editorët e Këshillit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare Korpusi  i Gardës Revolucionare Islamike u themelua si një rojtar ideologjik i Revolucionit të vitit 1979 në Iran. Detyra e tij ishte mbrojtja ...

Lexo me teper »

Erërat e forta shkulin pemë dhe tabela (Foto/Video)

Ditën e sotme moti në kryeqytet është shoqëruar me erëra të forta të cilat kanë sjellë edhe probleme. Nga erërat e forta janë shkulur pemë në disa zona në kryeqytet ku edhe kanë këputur telat e energjisë elektrike. Erërat e forta nuk lanë pa shpëtuar as pemën festive në qendër të Tiranës. Si shkak i erës edhe një depozitë e ...

Lexo me teper »

Kundërpërgjigjja? Sulm me raketa pranë ambasadës së SHBA-së në Bagdad

Pas tensioneve mes Iranit dhe SHBA-së, një raketë ka sulmuar Bagdadin në Zonën e Gjelbër ku ndodhet dhe ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe misione të tjera të huaja. Sipas Reuters, nga sulmi nuk ka viktima. Raketa ra brenda sheshit të Festimeve të Zonës së Gjelbër, pranë ambasadës së SHBA. Ky zhvillim vjen pas paralajmërimeve nga Irani, që do të ...

Lexo me teper »

Kush është Qasem Soleimani, gjenerali iranian që u vra sot me urdhër të Trump-it

Forcat amerikane në Irak kanë vrarë sot gjeneralin Qasem Soleimani, i cili është kreu i forcës elitare të Gardës Revolucionare të Iranit- Quds. Lajmi u konfirmua nga Pentagoni, ku zbulohet se urdhri është dhënë nga presidenti Donald Trump.  “Nën urdhrat e Presidentit, forcat ushtarake amerikane kanë ndërmarrë një operacion mbrojtjeje ndaj personelit të SHBA-së duke vrarë Qasem Soleimani, kreun e ...

Lexo me teper »

Profil/ Bujar Alimani: Filmat, arritjet, synimet

Nga Ela Wamsler Filmi shqiptar nuk ka njohur ndonjëherë kaq shumë sukses në skenat ndërkombëtare. Jo vetëm përzgjedhja në kompeticione ndërkombëtare të filmit është e vështirë, por edhe vlerësimi. Mirëpo këto dy vështirësi duket sikur një regjisor shqiptar i kapërcen lehtësisht. Ai është Bujar Alimani. Filmat e tij “Amnistia” (2011), “Krom” (2015) dhe “Delegacioni” (2018) janë shfaqur në shumicën e festivaleve ...

Lexo me teper »

Ngjarjet 2019 që shenjuan vitin që po mbyllet

Viti 2019 ka qenë i mbushur me ngjarje të forta politike, që kulmojnë me vendimin e opozitës parlamentare PD-LSI për të djegur mandatet e për të dalë nga parlamenti në shkurt. Vendimi për daljen nga parlamenti u shoqërua me protesta masive të organizuara nga opozita e bashkuar për disa muaj me radhë. Ndër ngjarjet qe shenjuan vitin 2019 janë edhe ...

Lexo me teper »

Shpërthim në Bashkinë e Lushnjës, plagosen kryebashkiaku dhe sekretarja

Një shpërthim ka ndodhur mëngjesin e sotëm në zyrën e kryebashkiakut të Lushnjës, duke e lënë të plagosur atë si dhe një person tjetër. Kryebashkiaku Fatos Tushe u mjekua në spitalin e Lushnjës por mjekët e kanë dërguar drejt Tiranës për mjekim më të specializuar. E plagosura tjetër është sekretarja e bashkisë, Erisa Qalliu e cila mendohet se ka qenë ...

Lexo me teper »

Aktivistët kërkojnë informacionin për Teatrin, por bashkia s’u përgjigjet: Veliaj ka vendosur fshehurazi për tenderin

Aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, kanë akuzuar Bashkinë e Tiranës se ka refuzuar t’u japë informacione lidhur me tenderin që ka hapur ky institucion për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar. Pedagogu i gazetarisë Ervin Goci e konsideroi të papranueshme mungesën e dhënies së informacionit. Ai thotë se kryebashkiaku Erion Veliaj e ka nënshkruar fshehtas marrëveshjen ...

Lexo me teper »