Templates by BIGtheme NET

Ballina

Borxhi publik rritet me 13 milionë euro

Ministria e Financave raportoi se borxhi publik arriti në 66.00 % e Prodhimit të Brendshëm Bruto, duke u rritur me gati 1 pikë përqindje në raport me tremujorin e dytë të vitit, ku raporti i borxhit me PBB-në ishte 65.1%. Në fund të muajit shtator 2018, borxhi i Qeverisjes Qendrore u vlerësua në nivelin 1,089 miliard lekë nga 1,087 miliardë ...

Lexo me teper »

Tahiri tund dokumentin: Italianët pushuan hetimet ndaj meje

Ashtu sikurse paralajmëroi, ish-ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri doli në një konferencë për mediat, për të thënë atë që ai e quan “të vërtetën e tij”. Tahiri tregoi vendimin e Prokurorisë së Anti-mafias italiane, që ka kërkuar pushimin e hetimeve për të, duke e konsideruar atë si provë për pafajësinë e tij. Gjatë fjalës së tij, Tahiri përmendi ...

Lexo me teper »

Projekti i aeroportit i prezantuar nga Rama, “Copy-Paste” si i Gjeorgjisë (VIDEO)

Gjatë vizitës së tij në Kukës, kryeministri Edi Rama vijoi me premtimet e tij për kuksianët për vënien në funksion të aeroportit. “Në fillim të vitit të ardhshëm do të nisë ndërtimi i aeroportit, ekzistuesi do të transformohet në një aeroport të standardeve ndërkombëtare për fluturimet me çmime të ulëta dhe studimi që ne kemi bërë me ekspertë të huaj ...

Lexo me teper »

Banka Botërore: Bizneset shqiptare paguajnë më shumë taksa në rajon

Sipërmarrjet shqiptare paguajnë në total taksa dhe kontribute që janë sa 37.3% e fitimeve të tyre, sipas raportit të fundit të Bankës Botërore “Të bësh biznes 2019”. Ky nivel është më i larti në rajon edhe në krahasim me Serbinë, që ka nivele taksash të ngjashme me ne. Bizneset serbe paguajnë  taksa e kontribute sa 36.6% të fitimeve. Maqedonia është ...

Lexo me teper »

Kush është Avokati i ri i Shtetit dhe lidhja me deputeten socialiste

Artur Metani është emëruar nga kryeministri Edi Rama, si Avokati i ri i Shtetit, pas dorëheqjes së Alma Hickës. Metani është vëllai i ish-ministres të Zhvillimit Urban dhe deputetes socialiste, Eglantina Gjermeni. Nga shkurti i vitit 1999 deri në mars 2002, Metani ka punuar si koordinator ligjor pranë “Fondacionit të Shoqërisë së Hapur”, të George Soros-it në Shqipëri. Po ashtu ...

Lexo me teper »

Dorëhiqet Avokatja e Shtetit Alma Hicka, si u padit për “dosjen CEZ”

Jep dorëheqjen nga detyra Avokaten e Shtetit, Alma Hicka. Ende nuk dihet arsyeja se përse është larguar Hicka, ndërkohë që mësohet se kush do ta zëvendësojë. Artur Metani, është Avokati i ri i Shtetit i emëruar nga Rama, i cili më parë mbante postin e drejtorit të Departamentit të Legjislacionit, Monitorimit të Programeve dhe Antikorrupsionit. Mësohet se emri i tij ...

Lexo me teper »

“Qeveri e drogës”, Rama pritet me protesta në Has dhe Kukës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama sot në veri të vendit u pritur me protesta nga qytetarët. Në Has dhe në Kukës, ku Rama zhvilloi dy aktivitete u prit me protesta nga qindra qytetarë.  Me pankarta në duar, jashtë ambienteve ku do zhvillohej aktiviteti, të rinjtë kanë kundërshtuar mënyrën si po qeveris qeveria Rama dhe kanë kërkuar largimin e tij nga drejtimi i ...

Lexo me teper »

Po në këtë audio, zoti Lleshi, si ju duket Rama?! Intelektual?!

Mbrëmë servilizmi i ministrit të ri të Brendshëm Sandër Lleshi, ka arritur kulmin. Ndërsa ishte i ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, Sandër Lleshi i interpretuar sipas asaj që tha, e ka quajtur kryeministrin Edi Rama një intelektual të kalibrit të lartë. Ja se çfarë nxori nga goja dje ministri i ri i Brendshëm: “Çfarë kam vënë re ...

Lexo me teper »

Rama jep me koncesion Tiranë-Durrës, 1 kilometër Kashar-Rrogozhinë 18 milionë €

Qeveria shqiptare ka planifikuar të nënshkruaje edhe tre kontrata të reja koncensionare në infrastrukturën rrugore dhe aeroportuale. Ndër to spikat dhënia me koncesion e Autostradës, Tiranë- Durrës kundrejt vlerës 49 miliardë lekë ose rreth 385 milionë euro. Projekti përfshin ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugës. Projekte të reja janë autostrada Kashar-Rrogozhinë me 84 miliardë financim ose 660 milionë euro. Gjithashtu kontrata ...

Lexo me teper »

Kush do e pasojë Angela Merkel-in?

Tërheqja e Angela Merkel-it nga politika nuk është më një lajm suprizë. Humbjet e fundit politike kanë bërë që prej muajsh në korridoret e politikës gjermane të përflitet një tërheqje e mundshme e saj, gjë që sot është bërë zyrtare. Merkel nuk do kandidojë më si kryetare partie në zgjedhjet e dhjetorit ndërsa ka thënë se ky do jetë mandati ...

Lexo me teper »