Templates by BIGtheme NET

Ballina

Rama flet për median arabe pas deklaratave të Khamenei-t: Ne presim gjithçka nga ai

Mediat arabe shkruajnë sot se kryeministri Edi Rama ka dënuar “veprimtarinë e keqe” të regjimit iranian pas deklaratave të udhëheqësit të lartë Ayatollah Ali Khamenei kundër Shqipërisë në internet. Khamenei shkoi në “Twitter” javën e kaluar se Shqipëria është një vend i vogël europian, ku mercenarët dhe tradhtarët u bashkuan me disa të huaj dhe u përpoqën të komplotonin kundër ...

Lexo me teper »

PD publikon dokumentin e prokurorisë greke: Qerim Ismailaj i dënuar me tre vite burg

Partia Demokratike ka publikuar një dokument të prokurorisë greke, ku thuhet se kryebashkiaku i Mallakastrës Qerim Ismailaj, është i dënuar në Greqi me 3 vite burg. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi thotë se Ismailaj e fshehu ndalimin dhe dënimin në formularin e dekriminalizimit. Duke iu referuar dokumenteve greke, Bardhi thotë se Ismailaj ishte dënuar për plagosje por nuk e ...

Lexo me teper »

“Libërthi online” i djaloshit të talentuar me nevoja të veçanta (FOTO)

Nëse ju pëlqen poezia, atëhere profili në “Instagram” i të riut Leonor Berisha është i duhuri për ju. Një djalosh simpatik dhe mjaft i talentuar, por sikurse tregon gazetarja Sonila Meço fati e donte që të ishte me aftësi ndryshe. Pavarësisht disa nevojave të tij të veçanta, Leonori ka aftësi dhe një talent që jo të gjithë e kanë. Ai ...

Lexo me teper »

Ç’po bëhet me premtimin e Shahinit pas tërmetit? Autobusët e shtetit nuk po i transportojnë më fëmijët në shkolla (VIDEO)

Pas tërmetit të 26 nëntorit, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit Besa Shahini, patën deklaruar se shteti do t’u mundësonte fëmijëve në shkollat e dëmtuara të fshatit (si në rastin e shkollës së Bubqit, apo Bilajit) do t’u mundësonte falas transportin për në shkolla të tjera. Kjo gjë është zbatuar deri të hënën e 6 janarit që kur ka ...

Lexo me teper »

Rama propozon si përfaqësuese të Shqipërisë në OSBE, bashkëjetuesen e djalit të Fatmir Mediut

Teksa Shqipëria ka marrë drejtimin e OSBE-së për vitin 2020, kryeministri Rama po përgatitet te emërojë përfaqësuese të Shqipërisë në këtë institucion, zonjushën E.Isufaj. Lajmi është pohuar për Hashtag.al nga burime diplomatike, ndërsa vlen të theksohet se personi në fjalë rastis të jetë bashjetuese e djalit të kreut të Partisë Republikane, Fatmir Mediu. Dyshja bashkëjeton në kryeqytetin austriak, Vjenë dhe ...

Lexo me teper »

Një tjetër kryebashkiak me të kaluar kriminale? PD thirrje Prokurorisë të nisë hetimet për Qerim Ismailajn

Pas Shkodrës, Vorës dhe Vaut të Dejës, PD ka akuzuar një tjetër kryebashkiak socialist se ka të shkuar kriminale. Partia Demokratike i ka kërkuar Prokurorisë të verifikojë të kaluarën e kryebashkiakut të Mallakastrës Qerim Ismailaj, me arsyetimin se ai dyshohet se ka qenë i arrestuar/ndaluar në Greqi dhe se në periudhën 1999-2000 ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe ...

Lexo me teper »

Avioni ukrainas me 170 njerëz në bord rrëzohet në Iran, asnjë i mbijetuar (PAMJET)

Një aeroplan pasagjerësh nga Ukraina është përplasur afër Teheranit vetëm disa orë pasi Irani nisi një sulm me raketa balistike në bazat amerikane në Irak, në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e Qassem Soleimani. Siç shkruan Daily Mail, në bord ndodheshin mbi 170 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit dhe asnjëri nuk ka mundur dot të mbijetojë. Avioni u rrëzua në orët ...

Lexo me teper »

Irani sulmon me raketa bazat ajrore amerikane në Irak

Irani ka sulmuar dy baza ajrore që strehojnë trupat amerikane në Irak, me më shumë se 10 raketa balistike sipas Washington Post. Lajmi është konfirmuar nga Departamenti i Mbrojtjes në SHBA si dhe nga pala iraniane. TV shtetëror iranian thotë se sulmi është një hakmarrje për vrasjen e komandantit të lartë të vendit Qasem Soleimani, me urdhër të presidentit amerikan ...

Lexo me teper »

Kaos gjatë varrimit të gjeneralit Soleimani, dhjetëra të vdekur

Funerali i gjeneralit iranian Qassem Soleimani është shoqëruar me kaos dhe viktima. BBC shkruan se disa njerëz kanë humbur jetën pas dynjeve të turmave të mëdha për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit. BBC thotë s numri i saktë i viktimave është i pakonfirmuar, por zyrtarët e urgjencës konfirmuan se kishte pasur të vdekur. Ndërkohë një tjetër media britanike, ...

Lexo me teper »

Kush është Zoran Milanovic, presidenti i sapozgjedhur i Kroacisë i cili më parë këshillonte Edi Ramën

Ish-kryeministri, Zoran Milanović është zgjedhur si presidenti i ri i Kroacisë në zgjedhjet e 5 janarit, duke mposhtur lehtësisht presidenten në detyrë, Kolinda Grabar-Kitarović. Milanović fitoi 52.7 përqind të votave në balotazhin, që pritej ta fitonte zonja Grabar-Kitarović. Humbja e saj do të jetë një goditje e rëndë për partinë në pushtet – Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) të kryeministrit Andrej ...

Lexo me teper »