Templates by BIGtheme NET

Ballina

Videoja që skandalizoi Austrinë

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, i partisë konservatore, “ÖVP”, sipas informacioneve të agjencisë së lajmeve “dpa”, e përjashton mundësinë e mëtejshme të bashkëpunimit me zëvendëskancalerin austriak dhe kreun e partisë së lirë, “FPÖ”, Heinz-Christian Strache.  Austria është tronditur nga skandali i një videoje. Në një filmim të fshehtë nga viti 2017 Heinz-Christian Strache me gjasë i premton një oligarkeje ruse mbështetje ...

Lexo me teper »

A po i vë gjobë Veliajt kritiku Arben Malaj?

Një përplasje me akuza dhe kundërakuza televizive ka nxjerrë së fundmi na pah një ngjarje të panjohur mirë për publikun. Arben Malaj, eksponent i Partisë Sociale që aktualisht mban postin e anëtarit të Bordit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë ka thënë se në Bashkinë e Tiranës është rritur arroganca, duke mos i kursyer edhe akuzat më të rënda në disa ...

Lexo me teper »

“Tradhëti e padëgjuar më parë” – Trump paralajmëron burg për zyrtarët e FBI-së që përgjuan fushatën e tij

Presidenti amerikan, Trump, ka reaguar përsëri ndaj zyrtarëve të FBI-së dhe të Departamentit të Drejtësisë, të akuzuar për spiunazh gjatë fushatën së tij presidencialetë vitit 2016, duke i quajtur veprimet “tradhëti” dhe duke sugjeruar se ata mund të dënohen me burg. Ndërsa Trump ka deklaruar se qeveria mund ta ketë spiunuar fushatën e tij në të kaluarën, të premten ai ...

Lexo me teper »

Akuzat për mashtrim në zgjedhje, ish-presidenti francez rrezikon gjyqin

Një gjykatë e lartë franceze hodhi poshtë një apel nga ish-presidenti Nicolas Sarkozy, për të mos u përballur me akuzat për financim të paligjshëm gjatë zgjedhjeve presidenciale për rizgjedhjen e vitit 2012, teksa gjyqi ndaj ish-kreut të shtetit tani po shfaqet i pashmangshëm. Prokurorët pohojnë se Sarkozy shpenzuar rreth 51 milionë dollarë në fushatën për rizgjedhjen  e tij, pothuajse dyfishi ...

Lexo me teper »

SA VLEJNË DËNGLAT E “ZËRIT TË AMERIKËS”? (dhe disa info pikante për 3 ambasadorë)

Jo më larg se 24 orë më parë kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u paraqit në studion e “Zërit të Amerikës” për të folur mbi situatën politike. Andej nga fundi i bisedës, gazetarja i bëri një pyetje Kryemadhit, në lidhje me një informacion mbi anulimin e vizës së Petrit Vasilit. E gjendur ngushtë, Kryemadhi ngriti supet dhe tha që nuk ...

Lexo me teper »

10 PYETJE PUBLIKE PËR LULZIM BASHËN

  Nga Hashtag.al Lulzim Basha po udhëheq prej disa muajsh protestat kundër qeverisë Rama, ndërsa dosjet kriminale  të qeveritarëve, bllokimi dhe kapja e sistemit nga kryeministri Rama,  korrupsioni dhe favorizimet, kanë shkaktuar jo pak pakënaqësi ndër shqiptarët. Protestat e udhëhequra nga Basha po vijnë duke u përshkallëzuar,  ndonëse kryeministri Rama posedon ndikim absolut në pjesën dërrmuese të televizioneve  dhe paneleve, ...

Lexo me teper »

Soros monitoron Reformën në Drejtësi, por a është në konflikt interesi?

Fondacioni Soros po monitoron Reformën në Drejtësi që u miratua me votat e 140 deputetëve të Kuvendit në Korrik të vitit 2016. Ky process ka nisur kohë më parë dhe në vijim të tij, drejtori ekzekutiv i Fondacionit Soros, Andi Dobrushi, së bashku me kreun e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi e dekanin e Juridikut, Artan Hoxha, të ...

Lexo me teper »

Becchetti hap shampanjën, fiton gjyqin – Arbitrazhi: Edi Rama përgjegjësi kryesor i sulmeve ndaj biznesmenit

Gjykata e Arbitrazhit në Uashington ka vendosur se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është përgjegjës për sulmet ndaj biznesmenit Francesco Becchetti, lidhur me “Dosjen Agon Channel, Kompanive energjitike dhe investimeve të tjera”. Vendimi i marrë nga kjo gjykatë është mbështetur mbi 3 kolona kryesore dhe pritet t’i kushtojë Shqipërisë të paktën 100 milionë euro. Në dosjen me rreth 60 fashikuj, ...

Lexo me teper »

Si u ndalua në mes të natës Ana Hazizaj, studentja që shkroi “Shame on you” për Borchardt

Studentja Ana Hazizaj është shoqëruar mbrëmë në orën 11 të natës në polici. Efektivët e kanë marrë nga shtëpia me dhunë, duke mos e njoftuar paraprakisht që të përgatitej. “Hashtag.al” mëson se studentja Hazizaj (aktiviste e LSI-së) është liruar pas orës 02:30 të mëngjesit pas debateve dhe reagimeve të politikanëve të opozitës dhe gazetarëve. Hazizaj akuzohet se është ajo e ...

Lexo me teper »

Sulmohet me bojë dhe tymuese rezidenca e ambasadorit amerikan në Athinë (VIDEO)

Sulmohet me bojë dhe tymuese rezidenca ku qëndron ambasadori amerikan Geoffrey Pyatt, në Athinë. “Kathimerini” shkruan se sulmi është bërë nga anëtarë të grupit “Rouvikonas”, të cilët shkuan deri në rezidencë në motoçikleta dhe ikën menjëherë pas sulmit. Policia thotë se kanë arrestuar tetë të dyshuar për incidentin. Në një postim në faqen e internetit të anarkistëve, grupi mori përgjegjësinë ...

Lexo me teper »