Templates by BIGtheme NET

Ballina

Gazeta gjermane artikull për protestat nga Tirana në Moskë: Lajme të mira!

Gazeta liberale gjermane “Der Tagesspiegel” i ka kushtuar një artikull çështjes së demokracisë në vendet e Europës lindore dhe juglindore dhe protestave që po zhvillohen nga Tirana në Moskë. Nën titullin “Demokracia në Europën lindore është më e mirë se sa mendohet”, gazeta rradhit reagimet në vendet ish-komuniste si Shqipëria, Rumania, Çekia, Serbia madje edhe Rusia ku pushteti është sfiduar ...

Lexo me teper »

Socialistët zgjedhin Briseida Kadian si kryetare të Këshillit të bashkisë së Shkodrës

Konfirmohet Briseida Kadia si kryetare e Këshillit Bashkiak qytetit të Shkodrës, në mbledhjen që po mbahet në ambientet e bibliotekës së universitetit ‘Luigj Gurakuqi’. “Ndihem e nderuar të marr këtë pozicion. Dua të falenderoj PS, deputetët dhe këshilltarët për besimin”, tha Kadia gjatë fjalës së saj. Po ashtu ajo u zotua se do të tregohej “e drejtë dhe e paanshme” ...

Lexo me teper »

Tensione në Shkodër, protestuesit përplasen me policinë

Tensionohet situata në protestën që po mbahet përpara Bibliotekës së Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi”, aty ku mbahet mbledhja për  konstituimin e Këshillit Bashkiak. Protestuesit kanë tentuar të hyjnë brenda ambienteve të bibliotekës, ndërsa janë ndeshur me forcat e policisë. Disa prej tyre madje kanë hedhur shishe plastike në drejtim të kordonit të policisë. Protestuesit kishin paralajmëruar se marshimi i ...

Lexo me teper »

Del raporti i transparencës fiskale nga DASH, Shqipëria si Afganistani

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar Raportin e Transparencës Fiskale për vitin 2010. Shqiptëria në të gjitha raportet e fundit të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtarë, është paralajmëruar për fshehje të situatës fiskale të vendit, për borxh publik të ‘maskuar’ nëpërmjet koncesioneve. E njëjta gjë ndodh edhe me këtë raport të DASH, ku thuhet se Shqipëria plotëson minimumin më ...

Lexo me teper »

U hodh mbi furgonin e turistëve spanjollë, Mihal Kokëdhima lihet në burg (VIDEO)

Mihal Kokëdhima, pronari i lokalit në Porto Palermo i cili iu hodh sipër furgonit të një grupi me turistë spanjollë ka dalë sot para Gjykatës së Vlorës, për t’u njohur me masën e sigurisë. Gjykata vendosi ta lërë Kokëdhimën në “arrest me burg”.  Kokëdhima u arrestua pasi goditi furgonin e një grupi spanjollësh që kishin drekuar në restorantin e tij. ...

Lexo me teper »

Hetim biznesit pas dajakut të turistëve, ku ishin tatimorët më përpara?

Padyshim ngjarja e pak ditëve më parë kur pronari i një lokali në Porto Palermo u hodh mbi furgonin me turistët spanjollë ka tronditur gjithë opinionin publik. Pas incidentit nuk është nën hetim vetëm pronari i lokalit Mihal Kokëdhima, por edhe biznesi i tij po i nënshtrohet verifikimit të dokumentacionit nëse është korrekt me ligjin ose jo. Gjë që sigurisht ...

Lexo me teper »

Del videoja, pronari i lokalit hidhet mbi furgonin në ecje të turistëve spanjollë

Dy ditë pas incidentit që ndodhi në lokalin në Porto Palermo, ku Mihal Kokëdhima dhunoi disa turistë spanjollë, publikohet videoja e momentit kur pronari i lokalit hidhet mbi furgon teksa automjeti është në ecje. Sikurse shihet në videon e publikuar nga “Report TV”, Kokëdhima godet me grushte xhamin e përparmë duke e thyer atë ndërsa dy shoqëruesit shqiptar të turistëve ...

Lexo me teper »

Rrëzimi i skelës ku humbën jetën 2 punëtorë – Arrestohen dy drejtuesit teknik, në kërkim administratori i firmës

Pas tragjedisë që ndodhi një ditë më parë në kryeqytet ku u rrëzuan nga skela pesë punëtorë, dy prej të clëve humbën jetën, policia ka vënë në pranga dy persona. Të arrestuarit janë me detyrë drejtues teknikë të punimeve. Po ashtu është shpallur në kërkim edhe administratori i firmës që po kryente punimet. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mesditën e ...

Lexo me teper »

Arrestohet pronari i lokalit pas dhunimit të turistëve spanjollë

Të tjera detaje janë zbuluar lidhur me ngjarjen e së enjtes, ku u dhunuan pesë turistë spanjollë në Porto Palermo. Policia ka arrestuar një person të dyshuar lidhur me ngjarjen. Ai është pronari i lokalit, Mihail Kokëdhima. “Në lidhje me konfliktin me turistët spanjollë, arrestohet në flagrancë shtetasi: M.K., 51 vjeç, banues në Sarandë. Policia e Sarandës në bashkëpunim me ...

Lexo me teper »

“Nuk ishte ëndrra jonë dhe e Tanit”, emaili i stafit të Digitalb paralajmëron aksionerët për largime masive

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë. Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet ...

Lexo me teper »