Templates by BIGtheme NET

Blog

“Anarkitë” e Nolit dhe “kaosi” i Branko Merxhanit

“Noli energjik dhe spiritual jep diagnozën e “pesë anarkive”, që si defekte shoqërore mbeten edhe sot e kësaj dite në hapësirat shqiptare. Një artikulim i thellë dhe origjinal që përshkon edhe fatalitetin e sotëm. Branko Merxhani një mendje brilante analitike e mbrujtur me teoritë moderne europiane të kohës interferon me Nolin, duke trajtuar praninë e “kaosit”, por ai shkon përtej ...

Lexo me teper »

Hipokrizia e madhe e progresistëve të shtirur të Rilindjes

Nga Klodian Tomorri Në të njëjtën ditë, që qeveria dhe ekspertët e saj nisën të sulmonin planin e opozitës për taksën e sheshtë duke e quajtur atë si dhuratë për oligarkët, në Portin e Sarandës mbërriti për turizëm fiskal jahti më i madh në botë. I zotëruar nga një miliarder rus me emrin Andrey Melnincheko, jahti u furnizua me 840 ...

Lexo me teper »

Prapaskenat e darkës Mitsotakis-Rama në Athinë

Nga Alket Veliu Gjatë fjalës së tij në takimin e organizuar nga “THE ECONOMIST” në Athinë , kryeministri Rama pohoi se “hendeqet e së shkuarës midis Shqipërisë e Greqisë duhet të mbyllen”! Sipas kryeministrit shqiptar, mosmarrëveshjet zgjidhen me dialog, dhe për ta ilustruar këtë, iu referua arritjes së “Marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut”. Po i nderuar Kryeministër, por ...

Lexo me teper »

Ndëshk(r)imi

Nga Leida Ruvina Dhe shitësi i manaferrave bie dakord ta bëjë nga 3 në 2,500L/kg. Unë bie dakord t’ia blej 3 kilogram atëherë. Manaferrave tashmë u ka përfunduar sezoni, rastësia e gjetjes në tregun fshatar është fatlume. Janë frut i shëndetshëm (kur janë të vogla bio e pa hormone) që në ngrirje reziston për dimër. Mblidhet me dorë e durim ...

Lexo me teper »

Amsterdamin e kopjojnë vetëm për biçikletat, jo për parqet e ndërtesat

Këta shpikësit e Bashkisë së Tiranës ku e kanë kopjuar këtë sistemin e Rrugës së Durrësit, që arteria kryesore e kryeqytetit ka 8 metra korsi biçikletash dhe 2 metra korsi makinash? Ku? Në çfarë vendi? Apo e kanë shpikur këta? Meqë e kanë gati justifikimin dhe thonë duam të inkurajojmë biçikletat dhe shëndetin e popullsisë, të na tregojnë pak se ...

Lexo me teper »

Lehtësia e papërballueshme e “sigurisë”

Nga Flutura Açka Mbrëmë, në një program të nderuar televiziv kushtuar librit, ku edhe vetë e kam futur shpesh kokën në respekt të punës së gazetarëve, u fol për përkthimin. Në të vërtetë, ky është një debat aq i gjatë, sa do të na duheshin orë e orë. Në mes të asgjëje tjetër (asgjëje të përmendur me titull më vete!) ...

Lexo me teper »

Mbi disa sulme të padrejta kundër Dritan Abazoviqit

Nga Enver Robelli Diçka që bie në sy si jotipike për një politikan të pakicave shqiptare në rajon është kjo: Dritan Abazoviqi është qytetar i emancipuar politikisht dhe nuk pranon të jetë vegël e Prishtinës apo Tiranës, sidomos jo e politikanëve që Millo Gjukanoviqin e simpatizojnë për shkak të modelit të pushtetit që ka ndërtuar në Mal të Zi: një ...

Lexo me teper »

Një marrëveshje përtej konfliktit Kosovë-Serbi

“Përveç afrimit të Prishtinës dhe Beogradit në aspektin ekonomik dhe përshpejtimit të procesit drejt pranimit të ndërsjellë, Marrëveshja e Washingtonit shënon një arritje të madhe edhe për SHBA-në: nxjerr Serbinë nga ndikimi i Moskës, përmes zvogëlimit të varësisë nga energjia ruse, dhe nga i Pekinit, duke pamundësuar kompanitë kineze të vazhdojnë ndërtimin e rrjeteve 5G në këtë vend.” Nga: Xhelal ...

Lexo me teper »

Marrëveshja e lidh Kosovën me Serbinë në skllavëri infrastrukturore dhe ekonomike

Nga Sokol Shameti Kjo marrëveshje e lidh Kosovën me Serbinë në një skllavëri infrastrukturore dhe ekonomike duke shtruar rrugën për shfrytëzimin e ri të një ekonomie e tregu të dobët si ai i Kosovës prej një të madhi e të fuqishmi si Serbia. Pak a shumë siç ndodhte kur Kosova ishte nën Jugosllavi. Marrëveshja po ashtu, nxjerr në pazar për ...

Lexo me teper »

Të drejtat e pacientëve – vaksina e harruar kundër Covid-19

Nga Marash Logu Në 15 Gusht, një qytetar u paraqit pranë QSUT-së për të bërë testin e Covid-19. Duke qenë se rezultoi pozitiv, mjekët e rekomanduan të karantinohej për 14 ditë, dhe të ndiqte këshillat mjekësore përkatëse. Ndërkohë, që qëndronte i izoluar në shtëpi, gjendja erdhi duke u përkeqësuar. Në 27 Gusht, qytetari mori në telefon ambulancën që ta shoqëronte ...

Lexo me teper »