Templates by BIGtheme NET

Blog

Kemi një kryetar bashkie që sfilitet për shëndetin tonë

Nga Ergys Mërtiri E sigurtë është që Lali Eri është aktor më i madh se ata që protestuan kundër projektit të tij të teatrit me kullë. Ai është aktori më brilant i humorit në skenën shqiptare. Sipas fjalëve të tij, del se e gjithë kjo zhurmë mbi teatrin po bëhet ngaqë ai shqetësohet shumë për shëndetin e artistëve. Duke qenë ...

Lexo me teper »

Vendimi i Metës përtej konsumit politik

Nga Panajot Barka Realiteti mediatik dhe në publik i përplasjës së fundit institucionale midis Presidentit të Republikës dhe dhe Qeverisë (MEPJ), mendoj se përbën rastin më tipik të fshehjes së thelbit të kësaj përplasjeje, me qëllim përdorimin e saj në shërbim të politikës së ditës dhe më shumë të mbajtjes gjallë të anti-helenizmit, qoftë për të penguar përpjekjet dypalëshe për ...

Lexo me teper »

Menuja e re plot me dilema

Fillimisht dua të nis këtë replikë timen kundrejt menusë së re, me faktin se shkenca e nutricionit është gjithmonë ‘under construction’- ‘nën ndërtim e sipër’. Plus teknologjia ushqimore dhe FDA apo Food and Drug Administration, kane bërë kaq shumë ndryshime revolucionare në ushqim (s’ka rëndësi për mirë apo për keq), saqë ne nuk hamë më ushqime, por produkte që duken ...

Lexo me teper »

Prania e tepruar e Turqisë, rrezik për Shqipërinë

Nga Dashamir Shehi Fatkeqësisht javës tjetër nuk kam qenë këtu, kur Kryeministri ynë i nderuar, nisur dhe nga gjatësia e trupit dhe nga lartësia kulturale, është shprehur këtu për një sërë gjërash kundër meje.  Me një inat dhe një paudhësi të padëgjuar më parë, dua t’ía shpjegoj nga i buron kjo. Unë kam kundërshtuar ndërtimin e aeroportit në Vlorë për ...

Lexo me teper »

Mbi vrasjen e djeshme

Nga Armand Maho Kabul! Duhet të ishte ora 8 e 30 mbrëmjes kur kisha dalë të bëja nja dy pazare! Teksa kthehesha, me trastat në duar dhe duke sharë nëpër dhëmbë me mendimin që duhet të ngjitesha pesë kate me këmbë me një koli uji me vete, para hyrjes së pallatit dalloj një mori të madhe uniformash policie. Hyrja ndodhet ...

Lexo me teper »

‘Shqipëria s’i ngopi me bukë, ata fitojnë San Remon…’

Nga Sokol Shameti Fitorja nuk është e shqiptarit. Fitorja është e këngës italiane. Sepse Sanremo-ja është festival i këngës italiane. Shqiptari ishte vetëm mjeti përmes së cilit, kënga italiane arriti sivjet edhe një sukses tjetër. Për Shqipërinë, kjo ishte disfatë. Rreth 450 mijë është numri i emigrantëve shqiptarë në Itali, sipas shifrave të atjeshme zyrtare. Mbi 100 mijë prej tyre ...

Lexo me teper »

Nënshtrimi i elitës

Nga Albana Vokshi Mosdhënia e pagës për 15 mijë pedagogë dhe staf të universiteteve, është shpërdorim i detyrës nga ministrja e Arsimit. Ligji për Arsimin e Lartë ka dështuar. Sot është data 10 shkurt dhe asnjë pedagog dhe staf në universitetet publike, nuk kanë marrë ende pagat. Janë 15 mijë familje, të cilave qeveria u ka shkelur kontratat dhe askush ...

Lexo me teper »

Mirdita, kryeministri dhe një biletë për Amerikë

Nga Gjergj Meta Pak ditë më parë Kryeministri Rama ishte në Mirditë. Gjatë vizitës së tij bëri dy akte: Shkarkoi nga puna live drejtorin rajonal të Shëndetësisë, pasi qendra shëndetësore e Domgjonit nuk ishte e lidhur me energjinë elektrike, duke zbuluar njëkohësisht se më shumë se 30 qendra shëndetësore në Mirditë kanë këtë problem. Dhe e dyta, Kryeministri vizitoi minierën ...

Lexo me teper »

Në krahun tuaj Robert Ndrenika

Nga Përparim Kabo Të pashë e të dëgjova Robert Ndrenika…ai laku erdhi edhe në grykën time jo si buka e munguar por si shpirti që po mbytet…Popujt e vegjël mund të mbahen nga identiteti, nga kontributet dhe ne shqiptarët në artin teatror e kemi të madh e të shquar atë çfarë kemi bërë…Është për këtë arsye që kryeveprat e Shekspirit ...

Lexo me teper »

‘Qesharke që një vend i BE mendon me mendësi raciste sa kjo e grekëve’

Nga Ergys Mertiri Është qesharake të shohësh një vend anëtar të BE-së që gjykon ende me një logjikë kaq të ngurtë, totalitare e raciste, sa kjo e grekeve. Sipas presidentit grek, shqiptarët bëjnë gabim që ngrenë çështjen çame, sepse çamët paskeshin qenë bashkëpunëtorë të fashizmit ndaj dhe nuk kanë çfarë të drejtash të kërkojnë! Është diçka e mirënjohur që grekët ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful