Templates by BIGtheme NET

Blog

Edhe me tërheqjen e denoncimit, djali i deputetit duhej arrestuar

Për të kuptuar sesa qesharak është ky shtet.  Para pak kohësh Shqipëria ashpërsoi gjithë ndëshkimet për dhunën ndaj grave në kodin penal. Në momentin që një femër denonconte një mashkull për dhunë, mashkulli jo vetëm që ndalohej, por edhe nëse denoncuesja më pas tërhiqte denoncimin (pendohej për arsye të ndryshme) i ndaluari nuk dilte nga burgu derisa gjykatësi ta shqyrtonte ...

Lexo me teper »

Modeli, jo personi

Edi Rama është një njeri si gjithë të tjerët. Ka plot ambiciozë, manipulatorë e llafollogë si puna e tij. Skulptorë, poçarë apo edhe ish basketbollistë po e po. Edhe njerëz që janë martuar më shumë se njëherë apo kanë shtëpi në katund, pa dyshim që ka plot. Por Edi Rama suksesshëm, në dallim nga shumë të tjerë, ndërtoi dhe imponoi ...

Lexo me teper »

Ne jemi gëzimi i qeverisë, hiç mos na llogarisni edhe ne

Nga Sonila Meço Sot u njoftua se Shqipëria po merr 500 milionë euro borxh në tregjet ndërkombëtare. Gëzim e ndjenja të thella kënaqësie nga qeveria. Ndërkohë populli duhet të dijë se: Borxhi publik rritet sërish, megjithëse ka kaluar 70% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Kusuret tona, të fëmijëve tanë, fëmijëve të fëmijëve tanë për ta shlyer këtë borxh edhe kur ...

Lexo me teper »

Një mijë e një pisllëqet në prapaskenën e teatrit

Nga Ergys Mërtiri Një mijë e një pisllëqet në prapaskenën e teatrit Lufta për teatrin ka ekspozuar haptazi tërë poshtërsitë e kësaj qeverie. Mashtrimi, propaganda, arroganca, kërcënimet, miklimet, hilet, sulmet nën brez, përçarjet, por edhe pazaret e pislleqet kanë qenë instrumentet e përdorura vazhdimisht nga Rama e Veliaj përgjatë gjithë këtij kalvari protestash. Mashtrimi E nisën që në fillim me ...

Lexo me teper »

Letra “e vërtetë” që shkroi dje Marku

Nga Flamur Vezaj I dashur popull! Unë që po ju shkruaj jam Arta Marku, Prokurorja e Përgjithshme e Përkohëshme e Shqipërise, detyrë që ma ka besuar nëna parti prej më shumë se 9 muaj! Me marrjen e detyrës, për t’i shërbyer këtij populli liri dashës, unë kam bërë lëvizjet e nevojshme duke komanduar në krye të institucioneve të akuzës shokët ...

Lexo me teper »

Metamorfoza e Ramës

Nga Namir Lapardhaja Për të kuptuar shqiptarin në perspektivën historike, mjafton të shohësh sjelljen e sotme të Kryeministrit Edi Rama! Ai në raport me Stambollin është mysliman; me Brukselin shndërrohet në katolik; me SHBA-të konvertohet në protestant (evangjelist etj.); me rusët dhe serbët paraqitet si ortodoks; me djalin e Xh. Sorosit prezantohet si liberal dhe i pafe etj. Kjo nuk ...

Lexo me teper »

Rritjen e saj s’ia fal askujt!

Nga Donjeta Zejnullau Pllana Fëmija rritet shpejt. Shumë shpejt. Ma shpejt se ajo “shpejt” që ti e mendon. E ma e keqja/mira e kësaj pune është se fëmija rritet veç NJË herë. Punën, shkollën, ndejat, shëtitjet, kafet, shoqërinë, krejt mundesh me i stopu për një kohë e me ju kthy prap. Krejt presin. Krejt munden me u jetu, e me ...

Lexo me teper »

NJË INFORMACION I BUKUR

Nga Aurel Plasari Kur kompleksin e ndërtesave në të cilat funksionojnë sot dy teatrot kombëtarë e kam vlerësuar si një monument shumëfish historik, – të historisë kulturore, të historisë artistike, të historisë sociale, të historisë së albanologjisë, të historisë politike të shtetit shqiptar, – as kam mundur t’i përmend të gjitha dhe as i kam ditur të gjitha. Mirëpo njeriu ...

Lexo me teper »

Fragmente nga “Teknologjia po ndryshon Rendin Botëror”

Nga Erl Kodra Bashkimi Europian Teksa sheh Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Sigurinë; me fjalë të tjera njëlloj si Ministri i Jashtëm i një shteti, ngjashëm me Sekretarin e Shtetit, mendja të shkon se kjo Zonjë është thjeshtë ekzekutuesja e politikave të Bashkimit Europian, ose më mirë të themi, e shteteve antare ...

Lexo me teper »

Procesi  “i komplikuar”  i dixhitalizimit të transmetimeve

Nga Dilfirus Vrioni Ditët e fundit fatmirësisht u fol në media për procesin e dixhitalizimit të transmetimeve televizive. Edhe pse ky proces ka kohë që ka nisur edhe AMA ka kohë që bën ç’është e mundur që televizionet, radiot dhe gazetat të marrin vëmendjen e publikut në lidhje me procesin por me sa duket deri në momentin që u ndërprenë ...

Lexo me teper »