Templates by BIGtheme NET

Blog

Kemi mbetur si qyqarë, kjo është diplomacia

Blog-Autor: Artan Fuga Ore, jam çmendur unë, apo është çmendur komunikimi me jashtë i këtij vendi ! Na kanë izoluar nga fqinjët. Ose janë çmendur komshinjtë! Kjo ka më shumë mundësi. Po, po, ata. Edhe Dija, gruaja e lagjes sime, gjithë kohës me komshinjtë zihet. Ka ardhur koha të ribotohet “Dy popuj miq”, sado absurde që të duket. Me Maqedoninë, ...

Lexo me teper »

Tensionet në Kosovë dhe pritshmëria ndaj Trump

Blog-Autor: Juxhin Çela Pse administrata e Donald Tramp nuk do dergoj asnje ushtar amerikan ne veri por do dergoj vetem mbeshtetje dytesore ndaj shqiptareve ne rast agresioni? Per kete duhet te kuptojme leksionet qe nxorri amerika nga perfshirja ne beteja te huaja qe morri pjese se fundmi dhe alternativen qe ka adoptuar administrata aktuale ndaj perfshirjes ne beteja te huaja, ...

Lexo me teper »

Është momenti për të ulur taksat

Blog-Autor: Klodian Tomorri Tatimi mbi fitimin duhet ulur minimalisht ne 10% per t’u bere konkurrues me vendet e tjera te rajonit. Nga ana tjeter ajo shkallarja e tmerrshme e takses progresive, qe ngjan si maja e Sagarmathes, duhet sheshuar. Nje shkallare qe kercen nga 0 ne 13 per qind, e me pas ne 23 per qind nuk mund te sjelle ...

Lexo me teper »

Të punësuar në media dhe gazetarë

Blog-Autor: Sokol Shameti Jo kushdo qe vetequhet “gazetar” eshte me te vertete gazetar. Gjithmone kam vene re me shqetesim se ka nje konfuzion te qellimshem ne dalimin midis atyre qe jane gazetare dhe atyre qe thjesht “punojne ne media”. Nje mori karakteristikash negative qe sot u mvishen gazetareve, ne realitet meritojne te adresohen tek nje nenshtrese tjeter njerezish qe jane ...

Lexo me teper »

A do ta marrim seriozisht veten?

Blog – Autor: Sonila Meço Është ekonomia o idiot! Dhe megjithëse kaluan më shumë se dy dekada qëkurse u tha (në Amerike), idiotët u shtuan dhe ekonomia nuk u bë (në Shqipëri). Pyesni sot për modelin ekonomik të Shqipërisë, për sektorët e rritjes dhe filozofinë e zhvillimit dhe mandej bëni llogaritë me veten. Ju dalin? E mbyllni muajin me ankth, ...

Lexo me teper »

Kemi Inva Mula, por kemi dhe Niko Dhales

Blog-Autor: Agim Xhafka Titulli duhet shpjeguar. Më poshtë është një foto, një poster i teatrit La Scala di Milano,teatrit të famshëm. I cili kerkoi nga artistet figurativë të krejt botës të bënin paraqitjen e shfaqjes “Madamë Baterflaj” të Puçinit. Dhe nuk e imagjinoni dot,e fitoi piktori shqiptar Niko Dhales. Ky poster u bë dhe lokandinë,një relike që e marrin ata ...

Lexo me teper »

Thesari i Rodonit në mëshirën e fatit

Blog-Autor: Aurel Plasari Ditë në Kepin e Rodonit, -9° dhe një erë e egër nga tërbimi i detit i detyron edhe barërat të nënshtrohen, siç dallohet në foto. Kështjella e Skënderbeut. Kisha dhe kuvendi françeskan. Të gjitha pjesë të territorit lëshuar në apanazh Mamica Kastriotit nga i vëllai, Gjergj Kastrioti. Kisha, gati e rrënuar në kohën kur territori ishte shndërruar në ...

Lexo me teper »

Fatin e Tiranës po e vendosin oligarkët

*Nga Johannes Estrada Harta e re territoriale e Bashkisë së Tiranës, aprovuar nga Kryeministri Edi Rama. Foto © Exit. Bashkia e Tiranës kreu të hënën dy “dëgjesa publike”, me këshilltarët bashkiakë dhe me qytetarët, për planin e ri urbanistik, i cili është lënë të miratohet më datën 29 dhjetor. Mund të thuhet pa mëdyshje se plani i ri synon betonizimin ...

Lexo me teper »

Paranoja që ka pushtuar sorosianët e Tiranës

Avokati qesharak Ngjela, ky megafon i ndryshkur i reformes sorosiane ne drejtesi, e cila u permbyt nga ujerat e Venecias kerkon publikisht arrestimin e politikaneve. Ate qe nuk e arriten dot nepermjet manovrave te turpshme per kapjen e sistemit te drejtesise, korri i sorrave, e kerkon me deklarata boshe te interpretuara nga ky bufon  Avokati sorosian,, kerkon arrestimin e poltikaneve ...

Lexo me teper »

Punë për ty

Blog-Autor: Sokol Shameti Shqipëria do të goditet në këto ditë janari nga një mot tmerrësisht i zakonshëm për kohën e vet. Gjithashtu, vendi do të përfshihet nga një virozë si qindra të tilla në historinë e vet. Asnjë prej këtyre sebepeve për alarmizëm nuk mund të justifikojë atakun e panikut me të cilin qeveria po injekton prej ditës së martë ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful