Templates by BIGtheme NET

Blog

Kjo është drejtësia popullore e Enverit

Blog-Autor: Ylli Manjani Shkatërrim… L.G ishte punonjës i Doganës. Dogana është institucioni më i përfolur në vite. Ata që punojnë atje janë të mallkuar sepse punojnë më plan. Duhet realizuar Plani i Shtetit, por edhe plani i arrestimeve të bujshme. Madje sa herë nuk realizohet plani i financave shtohet plani i arrestimeve! Luhet me imazhin publik. Shumica e njërëzve besojnë ...

Lexo me teper »

Erjon Braçe, ky moralist pa moral

Nga Sokol Shameti Nuk do ndaj kurrë pushtet me Partinë Demokratike – thotë llapaqeni i vogël që ëndërron për veten imazhin e viganit liberator, qëndrestarit të paepur dhe idealistit të pakompromis. Këto dokrra le t’i çojë te Pazari i ri, se mbase i shet me çmimin e zarzavateve lushnjare të stinës. Ky që na hiqet si puritan, është anëtar i ...

Lexo me teper »

Media po fsheh vdekjen e dëshmitarit kyç

Nga Ylli Rugova I shikova portalet, dhe vdekja e Naser Makollit, dëshmitarit kryesor të rastit Astrit Dehari nuk ishte lajm kryesor në asnjërin prej mediumeve kryesore. Rasti i vdekjes së Astrit Deharit dhe kjo vdekja tjetër “misterioze” e Naser Makollit dje, është ndoshta rasti më i drejtpërdrejtë i dhunës që pushteti në Kosovë ushtron ndaj qytetarëve. Është shpërfaqja më makabre ...

Lexo me teper »

Policia që (s)duam!

Blog-Autor: Jorida Tabaku Deri dje, sipas Kryeministrit policia ishte institucioni më i besueshëm madje edhe se vetë Zoti. Sot kupola e policisë shkarkohet! Kush mban përgjegjësi për 47 ton drogë të nisur nga Shqipëria drejt Italisë? Për 12 ton drogë të sekuestruar në Greqi? A ka përgjegjësi kjo kupolë për tonelatat e drogës në këto katër vjet ku vetëm për ...

Lexo me teper »

Veprat e Apostujve: Premtimi i Shën Fugës

Blog-Autor: Shvejku Ditari Ditari i Shvejkut 1 Në librin e parë, i dashur Rilindas, të rrëfeva për gjithë ç’bëri Rama, për atë që na mësoi që prej fillimit e deri në ditën kur u ngrit në qiell pasi hoqi kalvarin e vetingut e u dha porositë apostujve të dekriminalizuar, të cilët i zgjodhi me dorën e vet nëpërmjet Shën Hiendronimit të Fugës. 2 Ai, ...

Lexo me teper »

Quhet ‘Film’ filmi shqiptar?!

Blog-Autor: Agim Xhafka Këto ditë zallamahi e madhe për lejimin apo ndalimin e filmave shqiptarë prodhuar në monizëm. Palët sjellin argumentat e tyre dhe debati ka hyrë në hulli ideologjike. Në fakt mendoj se çështja do shtruar në se filmi në atë periudhë quhet film apo jo. Më tej sikur thjeshtohet problemi. Para se të shfaq një opinion timin më ...

Lexo me teper »

Baroni grabitës dhe armata e buratinove

Blog-Autor: Gëzim Basha Xhorxh Soros, i mbiquajtur Baroni Grabitës apo ‘the infamous con artist’, me troc marifetxhiu më i madh i kohës sonë, e konsideron veten, sipas fjalëve të tij,“të caktuar nga Zoti për t’ju dhënë zgjidhje përfundimtare problemeve më të pazgjidhshme.”  Në biografinë e tij të shkruar nga Michael Kaufman, Xhorxh Soros pranon se jeton me “kompleksin e Zotit.” ...

Lexo me teper »

Kushtetuta ka rënë

Blog-Autor: Klodian Tomorri Neni 147 i Kushtetutes përcakton se si zgjidhet Këshilli i Lartë i Gjyqësorit me 11 antarët e tij. Zotërinjtë eksperte, që hartuan nenin, e qepën kostumin që t’u rrinte fiks atyre, sepse donin të zgjidheshin vetë. Rjedhimisht vunë kritere që nuk i plotësonte dot askush. Si rezultat, nuk u gjeten dot 11 vetë për KLGj. Më keq ...

Lexo me teper »

Samiti, si dëshmi e përçmimit të diasporës

Blog-Autor: Petrit Kuçana Rezulton mëse e mjaftueshme periudha katër mujore, qëkur u mbajt i ashtuquajturi samit i diasporës, për të hequr çdo mëdyshje tek secili pjesëmarrës se ishte thjesht një “show off” . Krejt qesharake rezultojnë ftesat “miqësisht Edi Rama”, kur tashmë skeptikët e ndjejnë që nuk ishin as më shumë as më pak se “mbushës sallash” në një regji ...

Lexo me teper »

Fotot e dhunës që të kuptoni të gjithë të vërtetën

Blog-Autor: Elvi Fundo Tallavaja politike po tërheq vëmendjen nga dhuna së mërkurës në 8 mars tek e stacioni i trenit në orën 10.35 (të mëngjesit). Zbardhja e një ngjarje kriminale do kohën e saj, por për të publikuar pasojat, jo ndaj meje por ato që mund ti ndodhin çdo gazetari, sot po publikoj pa asnjë dëshirë këto foto. Pa dëshirë, ...

Lexo me teper »