Templates by BIGtheme NET

Blog

Flokët e pakrehur të gazetares

Nga Aida Baro Giovanna Botteri është një gazetare italiane, aktualisht reportere e Rai-t në Pekin. Kohët e fundit është përfolur shumë nëpër rrjetet sociale jo për aftësitë e saj profesionale, por për “look”-un e saj jo fort të përshtatshëm, veshjet e zeza dhe flokët e pakrehur nga dora e një parukiereje (mundësisht me nam). Megjithatë, me qetësinë dhe sigurinë e ...

Lexo me teper »

‘Grumbullimet fetare’ apo lapsus-i i pavend i Ministrisë së Shëndetësisë

Nga Dom Gjergj Meta Koha që po kalojmë të gjithë bashkë, mbart në vetvete shumë ndërlikime, stres, paqartësi, por edhe shumë humanitet, solidaritet, përkujdesje e shërbim. Në këtë situatë të gjithë po përpiqemi të bëjmë diçka të mirë e të bashkëpunojmë sa të jetë e mundur, si individë dhe si institucione, në mënyrë që të dalim faqebardhë nga kjo pandemi. ...

Lexo me teper »

Një “imam babaxhan” që po bën hatanë

Nga Denis Dyrnjaja Loja publike me fatkeqësinë dhe pamundësinë e të varfërve, është loja më spekulative në mos më e ndyrë shpirtërore dhe njerëzore. Një imam po bën një fushatë që në dukje mbart bamirësinë. Herë pas here bëhen publike donacione për blerje shtëpish apo akordime pensionesh për familje të varfra që janë asgjë në raport me miliona euro donacione ...

Lexo me teper »

Vonesat në drejtësi sjellin padrejtësi

Nga Erina Caka Përballja me pandeminë Covid-19 ka vendosur njerëzimin, shtetet, institucionet shtetërore, raportet njerëzore, në sfida të reja për t’u zgjidhur në të ardhmen. Teksa sheh analiza të ndryshme të efekteve të saj, kryesisht shqetësime të natyrës ekonomike, të marrëdhënieve ndërkombëtare etj, jo pa rëndësi janë dhe ndikimet e pasojave të masave të Covid-19, dhe në sistemin e së ...

Lexo me teper »

Menaxhimi i ankthit në kohën e koronavirusit

Nga Manjola Çollaku Deri disa muaj më parë askush nuk do ta imagjinonte se përditshmëria jonë do të ndryshonte në mënyrë radikale nga një virus. Një armik i padukshëm që, përveç emergjencës së pashembullt shëndetësore, sociale dhe ekonomike, ka ndryshuar shumë nga zakonet, mendimet dhe emocionet tona. Edhe pse individët i përjetojnë dhe përpunojnë ndryshe situatat, secili nga ne në ...

Lexo me teper »

Sakrifikimi i dytë i Kosovës që propozon Batoni

Nga Noela Yzeiri Ka diçka të pathënë por të nënkuptuar tek deklarata e Baton Haxhiut se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë duhet të përfshijë faljen e krimeve të luftës; dhe është pikërisht sakrifikimi për herë të dytë i dinjitetit të viktimave. Në këtë histori, shqiptarët nuk kanë qenë agresori por viktima, çdo tentativë për t’i atribuuar faljes një kuptim dypalësh, ...

Lexo me teper »

Fëmijët, heronjtë e kësaj karantine

Nga Albana Muçaj, Qendra Kallz Hej fëmijë. E dini? Ju jeni më fantastikët. Po kaloni, e besojmë se tashmë keni hedhur pas krahëve më të vështirën e kësaj periudhe. Le t’jua themi hapur. Kaluat ditët në shtëpi me më shumë dinjitet se sa ne të rriturit. Asnjëherë më parë nuk pamë ballkone që gumëzhinin kaq shumë, me fëmijë që improvizojnë ...

Lexo me teper »

Ndaj mashtrimit të OBSH-së duhet hetim

Nga Renis Cerga Para 2 ditësh akuzova OBSH-në për organizatë terroriste, sepse kishte deklaruar se nuk dihej a krijohet imunitet tek njerëzit që kishin kaluar Covid. Përveç se për të përhapur panik, ky lajm nuk kishte asnjë arsye tjetër. Më poshtë është studimi që tregon se 100% e personave që kalojnë Covid, krijojnë imunitet. Personalisht nuk kisha nevojë për këtë ...

Lexo me teper »

Besa Shahini mos na vrit!

Blog-Autor: Artan Fuga Vendimi i komunikuar i ministres të Arsimit për kthimin me forcë të studentëve dhe pedagogëve të viteve të fundit të Bachelorit dhe Masterit në auditore, shprehur cinikisht në Facebook, është butoni i një bombe baktereologjike që rrezikon kombin shqiptar! Sot ministrja e Arsimit, qytetarja Besa Shahini, ka shpallur kthimin me forcë të mijëra studentëve dhe pedagogëve në ...

Lexo me teper »

Nga Pandemi në Tirani

Blog-Autor: Anita Doçi Qytetarët e papunësuar në “arrest shtëpie” të Republikës së Shqipërisë po fillojnë të pyesin veten: Deklaratat e politikanëve dhe mediave për vazhdimin e vënies së masave drakoniane, a kanë shkaktuar lënien e lirisë së tyre në hije? Ndonjëri këtë pyetje të ngritur mund ta cilësojë si çështje të pashpirt ndërkohë që në botë njerëz po infektohen dhe ...

Lexo me teper »