Templates by BIGtheme NET

Blog

Rama nis operacionin fshesa tek gazetarët e RTSH

  Nga Armand Maho   Kjo letër u është lënë në tavolinë kolegëve gazetarë të RTSH-së! Do testohen nga një komision i ngritur me urdhër të Thoma Gëllçit dhe afati i është lënë vetëm një ditë. Nesër ata do merren në pyetje dhe pasneser s’është çudi kur të shohim se ata që kanë ndonjë preferencë ndryshe nga ato të kryeministrit ...

Lexo me teper »

Hallet nisën te spitali me emrin e një shteti që duam shumë

  Nga Florian Binaj TURP!Për shkak se spitali shtetëror s’kishte vënde, u detyruam të çonim djalin në një spital privat që mban emrin e një shteti që ne shqiptarët e duam shumë, i cili nga reklamat që bën, të bën të mendosh që aty mbarojnë hallet, por në fakt aty filluan… Çmimet stratosferë ishin gjeja më normale.Pasi paguam 120€ vetëm ...

Lexo me teper »

A është vërtete ARMO nje pasuri kombëtare?

Nga Klodian    Diku nga viti 2009, më takon të intervistoj një nga ekspertët amerikanë të Patton Bogs, që në atë kohë ishin kontraktuar nga qeveria shqiptare si konsulente në privatizimin e ARMO-s. Kompania sapo ishte shitur 128 milionë euro tek Rezart Taci dhe në publik bëhej debati nëse u shit shtrenjtë apo u fal. Në bisedë e sipër e ...

Lexo me teper »

Lu di shqip, por nuk njeh shqiptarët

Nga Agim Xhafka U bë zakon nën rregjimin e Ramës që sa herë bën opozita protestë ambasadori Lu kërkon nga amerikanët mos afrohen tek sheshi ku grumbullohen njerëzit. Duke nënkuptuar se diç e keqe do ndodhë atje. Ky paralajmërim merret dhe si frikēsim,edhe si mbështetje për qeverinë,por edhe si shërbim ndaj Ramës. Ka pasur plot protesta që nuk kam marrë ...

Lexo me teper »

Veliaj na kërkon lekë për pemët

Nga Ergys Mertiri Sot më kanë kërkuar para në shkollën e vajzës së madhe edhe në kopësht, tek e vogla. Arsyeja është, sepse Bashkia e Tiranës ka hapur një fushatë ku i kërkohet të gjithë prindërve të paguajnë para për të mbjellë pemë! Natyrisht që nuk dhashe asnjë lek, por m’u desh të bëj punë bindëse me vajzën time, e cila ...

Lexo me teper »

Shqipëria, pas 20 vitesh një azil

Nga Pano Soko Nëse shohim si shqetësim emigrimin sot që ka një mijë pengesa, po nesër që do të lirohet dhe thjeshtohet çdo gjë, çfarë do të ndodhë me Shqipërinë?  Prit se s’kemi parë asgjë akoma. Që ta shpjegoj si e shoh çfarë do të ndodhë. Stadi aktual i evolucionit të normave shoqërore është një shumatore e fenomeneve që kanë ...

Lexo me teper »

Keni keqkuptuar mesazhin për studentet e mia

Pas postimit në Facebook të një statusi që shkaktoi shumë depate në opinionin publik, Irena Beqiraj ka sqaruar se çfarë ka dashur të thotë më anë të një postimi tjetër. Në status ajo shkruante se gjatë auditorëve akuzohej ishte mjaft e rreptë me studentet femra pasi ato do të ishin të parat që do t’u kërkohej “t’i vihej një çmim” ...

Lexo me teper »

Vetingu dhe ish-Sigurimi i Shtetit

Nga PËLLUMB NAKO Vetingu, edhe si term le ksikor, gjeti një përdorim të vrullshëm në gjuhën e të gjitha shtresave në vendin tonë, duke u kthyer natyrshëm në pjesë të fjalorit të përditshëm shqiptar. Ligji që e parashikon, i komentuar edhe ai shumë, gjithsesi, mbetet më pak i njohur. Dhe kjo ndoshta për arsyen se vëmendja është përqendruar më shumë ...

Lexo me teper »

Mynxyra spektakolare e gazetarisë shqiptare të kulturës

Nga Ervin Qafmolla Lajmet, intervistat, reportazhet më të këqija që mund t’i lexosh në mediat shqipfolëse, sidomos në Shqipëri, janë ato që mbulojnë kulturën. Në pjesën dërrmuese të rasteve bëhet gazetari e njëanshme, ku mbizotërojnë superlativat. Për më tepër, këto superlativa janë zakonisht tarallake dhe të inflacionuara apo thjesht gabim: i jashtëzakonshëm, i mrekullueshëm, i shkëlqyer, magjik, unik, unikal etj. ...

Lexo me teper »

Një denoncim që terrorizon

Nga Klodian Tomorri Ka një denoncim publik shumë të rëndë nga deputeti demokrat Bardh Spahia, për gjendjen në maternitetin Koço Gliozheni. Sipas tij, vetëm në 10 ditët e fundit, në këtë maternitet kanë vdekur 10 foshnja të sapolindura për shkak të mungesës së inkubatorëve. Nëse është e vërtetë (deri më tani Ministria e Shëndetësisë apo vetë Materniteti nuk e ka ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful