Templates by BIGtheme NET

Blog

Mënxyra e paguar nga xhepat tanë

Blog-Autor: Sokol Shameti Lajmet në Televizionin Publik shqiptar – nëse rastis t’i shihni – janë dëshmia më e prekshme se përrallat për “shtetbërje” të Rilindjes, janë me tërë mend, thjesht përralla. Nga të gjitha poret e tyre fryn një duhmë e pistë primitivizmi. Njëanshmëri të cilën as që marrin mundimin ta fshehin. Edhe kur bëjnë “përpjekje” për t’u dukur si ...

Lexo me teper »

Një përgjigje për Arbana Xharrën

Blog-Autor: Erla Mëhilli Kur lexova dje akuzat tuaja, si klishe bajate ndaj Berishës, më ngjallët keqardhje për mungesën e nivelit profesional. Akuzën se Berisha, qeveria e të cilit ideoi, gjeti financimin, projektoi dhe tenderoi autostradën energjitike Tiranë – Prishtinë, paska dëmtuar Kosovën me vonesa dhe jo Vuçiçi me bllokimin prej një viti të punës së linjës së interkonjeksionit, e mendova ...

Lexo me teper »

10 pyetje për mikeshën tonë ish-ministre

Blog-Autor: Ilir Kulla Një mikeshë politikane sot paska deklaruar se akuzat ndaj Romana Vlahutinit dhe Donald Lu janë fantazi me filma me partizanë. Atëhere le ti bëjmë disa pyetje kësaj zonjës dhe ambasadorëve. A ka shkuar zoti Lu në zyrën e Adriatik Llalles me një përfaqësues të Bankers? Nëse po, çfarë i ka kërkuar? A e di zoti Lu se ...

Lexo me teper »

Detyrimet e NATO, më të rëndësishme se premtimet elektorale

Blog-Autor: Dritan Kaba Në takimin e zhvilluar dje në zyrat qëndrore të NATO-së, në Bruksel, Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Gen. Mattis kërkoi rritjen e buxhetit të mbrojtjes së vendeve anëtare të NATO, në kufirin limit prej 2% të GDP-së, ashtu siç e kërkon detyrimi për pjesëmarrjen e një vendi në Aleancën e Atlantikut Verior. Po Shqipëria? Qeveria shqiptare në ...

Lexo me teper »

Dobishmëritë e një plani gjithëpërfshirës për Tiranën!

Blog-Autor: Gentian Kaprata Plani i Pallateve, hartuar në bodrumet e Bashkisë, po i afrohet ditës së miratimit në Këshillin Kombëtar të Territorit, dhe në këtë kuptim, përvetësimit të dimensionit ekzekutiv të tij. Paskëtaj, ai do ketë fatin e vëllezërve të tij të mëparshëm. Do vdesi! Duket se planet urbane të Tiranës mbartin në vetvete edhe karakteristikën e vdekshmërisë së lartë foshnjore. ...

Lexo me teper »

Mëngjeset rraskapitëse në urbanet e Lali Erit

Blog-Autor: Fjola Graçi Dita nisi si çdo ditë tjetër në këtë qytet. Pas alarmit të zakonshëm në orën 06:55 e ndjeva se duhet të ngrihesha. Fikja e alarmit dhe zgjimi i rradhës për 5 minuta është një lojë vërtetë e rrezikshme. Pasi u bëra gati dola nga shtëpia për të marrë urbanin si çdo qytetar normal i këtij vendi. Pritja e ...

Lexo me teper »

Hajde shtet, hajde!

Blog-Autor: Klodian Tomorri Sa interesante qenka kjo pune: Bashkeshorti i Avokates se Shtetit paska qene avokat i CEZ. Avokatja e Shtetit perfaqesoi shtetin shqiptar ne zgjidhjen me mirekuptim te marreveshjes me CEZ. Qytetaret paguan 100 milione euro per ate marreveshjen. Kontributi kryesor i avokates se shtetit eshte ai neni 9 i marreveshjes qe amnistoi çdo veper penale te drejtuesve te ...

Lexo me teper »

Ja si iu përgjigj Rilindja protestës

Blog-Autor: Denion Meidani Ndërkohë që strukturat e opozitës dhe vëmendja e tyre dhe ajo e medias, analistëve e qytetarëve anë e mbanë është përqëndruar tek protesta, mesazhi, mbarëvajtja e aktiviteti i saj, rilindja përfiton dhe me vrik nis shpejt e shpejt dy kamionë me 10 ton drogë për në vendin fqinj (me shpresë për më tej). Taktikisht për një shtet ...

Lexo me teper »

Kemi mbetur si qyqarë, kjo është diplomacia

Blog-Autor: Artan Fuga Ore, jam çmendur unë, apo është çmendur komunikimi me jashtë i këtij vendi ! Na kanë izoluar nga fqinjët. Ose janë çmendur komshinjtë! Kjo ka më shumë mundësi. Po, po, ata. Edhe Dija, gruaja e lagjes sime, gjithë kohës me komshinjtë zihet. Ka ardhur koha të ribotohet “Dy popuj miq”, sado absurde që të duket. Me Maqedoninë, ...

Lexo me teper »

Tensionet në Kosovë dhe pritshmëria ndaj Trump

Blog-Autor: Juxhin Çela Pse administrata e Donald Tramp nuk do dergoj asnje ushtar amerikan ne veri por do dergoj vetem mbeshtetje dytesore ndaj shqiptareve ne rast agresioni? Per kete duhet te kuptojme leksionet qe nxorri amerika nga perfshirja ne beteja te huaja qe morri pjese se fundmi dhe alternativen qe ka adoptuar administrata aktuale ndaj perfshirjes ne beteja te huaja, ...

Lexo me teper »