Templates by BIGtheme NET

Blog

TERRORISTËT DHE PARTIZANËT E QËMOTIT

Blog-Autor: Edon Qesari Kjo e sotmja është breznia e katërt e të ashtëquajturve terroristë me rrënjë islamiste, që nga vitet ’70-’80 kur mbillej fara e makthit nëpër qiejt e Europës. Sot, më shumë se kurrë, përgjigjia ushtarake ndaj këtij lloj fenomeni – që do të thotë dëbime, mbyllje kufinjsh dhe ashpërsim të masave përbrenda marrëdhënieve të vetë qytetërimit perëndimor – do ...

Lexo me teper »

'SYRI' KA NJË PYETJE PËR ENDRI FUGËN

Nga: Syri.net Portali qeveritar “Transparenca.al” nuk ka postime qe nga data 27 shkurt. Po bëhet afro një muaj dhe asnjë informacion, reagim, kundërreagim ndaj morisë së akuzave që qeverisë i vijnë në rritje e nga të kater anët. Heshtje. Ngecje. Transparenca.al u hap para disa muajsh si mjet kundërpërgjigjes i qeverisë ndaj “makinerisë së baltës” që ajo pretendonte se hidhej mbi ...

Lexo me teper »

DUKE GJURMUAR NJË FOTO TË FAN NOLIT

Blog-Autor: Ilir Konomi Thuhet gjithnjë e më shpesh për një foto ose një dokument se “është i rrallë”, aq sa kuptimi i vërtetë kësaj fjale është zbehur mjaft. Por, kjo e foto e Fan Nolit 58-vjeçar që e bleva në Ebay është vërtet “e rrallë”. Ajo mban datën 7 dhjetor 1940 dhe është bërë në Boston nga një gazetar amerikan. ...

Lexo me teper »

SERVILËT E KRYETARIT DHE RILINDJA E KASTËS

Blog-Autor: Zamira Çavo Për të gjithë militantët, servilët, për të gjithë ata që nuk mendojnë me mendjen e tyre, por vazhdojnë të mendojnë me mendjen e ‘kryetarit’ të rradhës, për të gjithë ata që vazhdojnë të mendojnë se rilindja po sjell ndryshimin e madh, dua t’iu them: –Është e vërtetë se në krahasim me mos-qeverisjen e Berishës, kjo qeveri është si ...

Lexo me teper »

POSHTË MEDIA, RROFTË PARTIA SOCIALISTE

Blog-Autor: Andi Bejtja Sot u bëra përfundimisht me Edi Ramën madje u emocionova. Dëgjova kryeministrin të thotë se morëm 1.6 miliardë euro borxh dhe shlyem 2.2 miliardë. Ue ue ue….kerkojë falje, i kam rënë kot në qafë, ‘jo i ke piketat ekonomike gabim’, ‘jo ashtu, jo kshu’, ky paska larë dhe borxhet që i kishte Enveri Jugosllavisë. Më fal vlla, poshtë media shqiptare, rroftë Partia Socialiste. U se harrova dhe ...

Lexo me teper »

KUR TAHIRI NA SERVIR NJË TEATËR TË TURPSHËM

Nga Dritan Kaba Nëse më parë shkruajta, për të qarë e për të qeshur, tani po them që është vetëm për të qarë. Si ka mundësi që qytetareve shqiptare i është mbajtur e fshehtë më shumë se katër muaj, pamja e një grabitësi të armatosur dhe nuk jep njeri llogari për këtë? Kur dihet që pamjet e tjera që edhe ...

Lexo me teper »

MEDIA DHE IDIOTËSITË PËR MEHMET SHEHUN

Blog-Autor: Auron Tare Mehmet Shehu agjent i CIA-s? Kështu thotë një ish-drejtues i lartë i Shërbimit të Inteligjencës në kohën e komunizmit. Mirë që gazetaria e sotme nuk lexon apo nuk kërkon të hulumtojë për të kuptuar pak më shumë se për çfarë flitet, por që drejtues të lartë të ish-Sigurimit të jenë kaq pak të informuar mbi historinë e ...

Lexo me teper »

E KUPTON QË JETON NË 2016 KUR…

Blog Autor: Iva Tiço E kupton që jeton në 2016 atëherë kur: Gabimisht fut passwordin në furrën me mikrovalë. Ka vite që nuk luan solitaire me letra të vërteta. Ke një listë me 15 numra telefoni për të thërritur 5 familjarët e tu. I dërgon e-mail personit që punon tek tavolina përbri teje. Asryeja se përse nuk ke kontakte me disa ...

Lexo me teper »

SOLIDARITETI NE FACEBOOK NUK KA VLERË

Blog-Autor: Hysni Gurra Sikur të solidarizoheshin shqiptarët edhe jashtë rrjeteve sociale aq sa u solidarizuan në rrjet për atë nënën që shet qepë, gjërat do të ishin ndryshe. Shqipëria do të ishte më mirë. Nëna do të kishte një pension më të mirë, fëmijët do t’i kishte në punë, ilaçet do t’i blinte më lirë… Pemët tek Liqeni nuk do ...

Lexo me teper »

GRATË SI DREJTORESHA DHE GRATË SI SHËRBËTORE

Nga Artan Fuga Mire mo 8 marsi, urime te gjitheve, po si ta masim emancipimin e grave? Me numrin e femrave ne poste drejtuese? Mbase! Por nuk eshte kaq e thjeshte… Po sikur burrat ne krye te marrim prane tyre kryesisht vetem ato gra (me ndonje perjashtim) qe i lejojne ata te forcojne dhe me shume pushtetin e tyre monopatologjik ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful