Templates by BIGtheme NET

Blog

SI VDISET NË SHQIPËRI

Artur Zheji: (360grade.al) Fillimisht flasin në publik autoritetet. Të gjithë pa përjashtim, miq dhe “armiq”. Gërmojnë një fjalë tradicionale diku nëpër xhepat e kujtesës, i rradhisin si tespije qelibari dhe ua hedhin mediave. Pastaj ca kolegë zemërdhembshur, sidomos nga ata që kanë “ide të përbashkëta”, shkruajnë edhe ata ca rradhë. Nekrologjitë rrëfejnë kush më shumë dhe kush më pak, arsyen ...

Lexo me teper »

A ËSHTË LUFTAR PAJA SIMBOL I TIRANËS?

Blog Autor: Ergys Mërtiri Luftar Paja, shpallet simboli i Tiranes. Kush mund te me ndihmoje te kuptoj se cfare simbolizon ai per ne? Me cfare thote Erjoni, motivet jane: 1. Ka luajtur 700 role. 2. Ka punuar me ndershmeri. I pari eshte gjykim sasior idiot, pasi me keto kritere Luftari le ne bisht edhe Al Pacinon. I dyti eshte gjithashtu ...

Lexo me teper »

PËR LILJANËN E FIERIT

Blog Autor: Manjola Arizaj Zeka Jam e sigurt se te henen do pendohet. Do jargavitet para trupit gjykues, nga trim do kthehet ne burrec dhe do perbetohet se e donte Lilin..me pas, mund dhe te lotoje..”Mi erresoi syte dhe mendjen xhelozia- do vazhdoje rrefimin me koken ulur i ndaluari, i cili eshte gjalle..merr fryme. Po Liljana..Liljana ku eshte sot?? Ajo ...

Lexo me teper »

KAUZA E RREME E LSI-së

Blog-Autor: Klodian Tomorri Kauza e rreme mjedisore e gazit. Kjo kauza e madhe e LSI me akcizen e gazit, pervecse politikisht e pandershme eshte komplet qesharake. Argumenti mjedisor per gazin eshte teresisht i pavertete. Gazi nuk eshte miqesor fare me mjedisin, por e ndot ate sepse ashtu si nafta cliron karbon ne atmosfere. Ne SHBA, gazi akcizohet njesoj si nafta. ...

Lexo me teper »

KUSH VRET NË RRUGË

Blog-Autor: Nisma Thurje Kush vret ne rruge pyet Fevziu: Vret Kryeministri kur perzgjedh Ministrat. Vret Ministri kur perzgjedh drejtorin dhe me pas firmen ndertuese. Vret drejtori qe nuk kontrollon projektin. Vret firma kur vjedh sinjalistiken apo devijon projektin per perfitime personale. Vret oficeri qe merret me shoferin dhe jo me shkakun e vertete. Vret prokurori qe mbyll syte ndaj firmes ...

Lexo me teper »

VENDI KU FAJIN E KANË VIKTIMAT DHE KU SHTETI MBRON VRASËSIT

Ka ndodhur sërish ajo që ndodh kur njerëzit humbasin jetën në rrugë si pasojë e papërgjegjshmërisë së kompanive të ndërtimit. Shteti vihet direkt në shërbim të tyre, duke fajësuar viktimat. Edhe pasi makina ra në gropën e hapur në “Lungomares”, ku nuk kishte asnjë tabelë, asnjë ndriçim, asnjë sinjalistikë, asnjë barrierë, faji ishte i shoferit: Po ecte shpejt! Kompania nuk ...

Lexo me teper »

SA VLEN JETA NË KËTË VEND?

Blog Autor: Nisma Thurje Nje i ri humbi jeten dje ne Lungomaren e Vlores. Policia thote se shkak per aksidentin u be mungesa e sinjalistikes rreth nje grope te hapur nga kompania qe ben zbatimin e projektit. Sa vleu jeta e ketij te riu? Sa parate qe futi ne xhep kompania? Sa parate qe futi ne xhep inpektori qe duhej ...

Lexo me teper »

MINISTRIA E EKONOMISË SI OJQ

Blog Autor: Klodian Tomorri Teksa mbi 30 mije te rinj shqiptare jane ne ankth se çfare do te ndodhe me punen e tyre, Ministria e Zhvillimit Ekonomik e ka fokusin te panairi “Bli shqip” ne Prishtine. Qytetaret dine te blejne vete shqip, pa qene nevoja qe kete t’ja u thoje qeveria. Ajo qe nuk dine eshte se cfare po ndodh ...

Lexo me teper »

FLAMA QË RIVJEN ÇDO 10 VJET

Blog Autor: Artan Fuga Në 1946 nisën masakrat me grupin e deputetëve dhe fronti nacional-çlirimtar u ça. Në 1956, reformatorët që ngritën krye në Konferencën e Tiranës, u degdisën në biruca dhe stalinizimi fitoi mbi humanizmin. Në 1961, kur vendet e Lindjes nisën të liberalizohen sadopak ne shkuam drejt Kinës në vend të hapeshim drejt demokracisë. Në 1967 nuk u ...

Lexo me teper »

SHABAN QOSJA I BALLKANIT

Blog Autor-Andi Bejtja Keni vënë re si tensionohen marrëdhëniet shqiptaro-greke si rrufe në qiell të hapur! Pse: Sepse shoqëria civile në të dy vendet, një pjesë e medias, në të dy vendet, për hir të së vërtetës, më shumë andej kufirit, nuk janë në pozita të shëndetshme, më shumë kanë aftësinë të helmojnë opinionin publik, se ta qetësojnë. Në gjithë ...

Lexo me teper »