Templates by BIGtheme NET

Blog

SAJESAT MEDIOKRE ME BUNK’ART-2

Blog-Autor: Kastriot Dervishi Venddrejtimi nëntokësor kryesor i MPB-së dhe disa të vërteta rreth tij. Nga lajmet e ndryshme në televizione pashë që sot u bë përurimi i një ekspozite fotografike me një bunker nga sipër afër godinës së Ministrisë së Punëve të Brendshme, emri i së cilës qenka “Bunk Art 2”. Fjalën “bunker” nuk e di për çfarë epërdorin, për ...

Lexo me teper »

Arsimi, dreka komuniste falas dhe realiteti i Shqipërisë

Blog-Autor: Klodian Tomorri Pak ditë më parë, kur Avokati i Popullit publikoi një studim mbi minumin jetik në Shqipëri, bashkë me një koleg nga Banka Botërore ekstrapoluam të dhënat e buxheteve familjare për të parë se ç’pjesë e popullsisë jetonte nën këtë minimum. Ajo që gjetem ishte tronditëse. Sot në Shqipëri mbi 75 për qind e individëve i kanë të ...

Lexo me teper »

PËR ATA QË ANKOHEN SE NJOLLOSA NJË GRUA

Lëvizja Për Universitetin ka vite që proteston kundër reformës qeveritare në arsimin e lartë, të cilën e kemi cilësuar klienteliste. Efekti i parë i kësaj reforme u ndje në procesin e regjistrimit të studentëve. Siç dihet botërisht, procesi i regjistrimit favorizoi dukshëm një grusht universitetesh private. Paniku i krijuar me qëllim i shtyu shumë studentë të braktisnin ëndrrat e tyre ...

Lexo me teper »

UNË JAM MIRELATOR…

Blog Autor: Suada Daci Është kthyer në fenomenin e rrjeteve sociale, kjo fjala me “tor” në fund. Çdo kush që është fans i ndonjë VIP-i, shkruan se është Dafinator, Elvanator, Kidator, etj, etj. Me thënë të drejtën studentja që lagu me salcë ( jo shampanjë se ky është vetëm ekskluzivitet i Getit) nuk është VIP ( dhe me siguri as ...

Lexo me teper »

HESAPET HILEQARE TË MINISTRES SË EKONOMISË

Blog-Autor: Klodian Tomorri Une nuk ndjek politikane ne facebook. Por sot pashe se mediat kishin publikuar nje status te Ministres se Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi per ecurine e pagave ne administrate. Ministrja shkruan se pagat reale ne shtet gjate periudhes 2014-2015 jane rritur me 2.2 per qind duke referur te dhenat e INSTAT. Kjo eshte nje deklarate hileqare sepse qellimisht ...

Lexo me teper »

DISA RRUGË SI T’I KUNDËRVIHESH QEVERISË

Blog-Autor: Sokol Shameti Nuk do e mundë dot askush kryeministrin në garën për përciptësi, batuta dylekshe dhe përtaci mendore. Jo vetëm që ai e ka perfeksionuar këtë art, por madje edhe i përdor paret që ne ia japim për të qeverisur, që të vetëfinancohet në këtë veprimtari shkatërruese. Ashtu si mola, apo tenja që u hyn rrobave, druve dhe lëndëve ...

Lexo me teper »

ÇFARË DUHET PËR TA BËRË EDHE TË LUMTUR, NJË NJERI ME PUSHTET DHE PARELLI?

Blog-Autor: Artan Fuga (Mendime te dielen ne mengjes) Gjate historise, njerez te pasur dhe me pushtet, shtresa te larta, me nje fjale, punesuan, mbajten me buke, paguan, nderuan mendimtare, qe keta te gjenin, sekretin e jetes dhe te vdekjes, formulen e lumturise, kuptimin e jetes mbi Toke, te fshehtat e shpirtit. Kishin hak. Pasurine dhe pushtetin e kishin, por iu ...

Lexo me teper »

PO SIKUR TË BËHEN VRASËS ME PAGESË?

Blog-Autor: Klodian Tomorri Presioni per legalizimin e drogerave eshte rritur shume jo vetem ne Shqiperi, por kudo ne bote. Dhe nje nga arsyet eshte perdorimi politik i kesaj çeshtjeje. E majta progresiste e ka kthyer ne kauze legalizimin e droges kudo ne bote. Ne Shtetet e Bashkuara, Barack Obama ka qene nje nga partizanet me te medhenj te dekriminalizimit, por ...

Lexo me teper »

LETRA (e paligjshme) E TAHIRIT QË KUSHTON MBI 50 MILIONË EURO

Blog-Autor: Dritan Kaba Ministri Tahiri i ka bere nje leter shoqerive qe disponojne karburante te shitjes me pakice ku i kerkon te marrin masa shtese te sigurise duke vendosur sistem kamerash, sinjalizimi dhe automate elektronike te shitjes se karburantit. Nje skandal i permasave te mbi 50 milione eurosh. Tejkalim absurd i ligjit, pavaresisht asaj qe mendoj une per ligjin, qe ...

Lexo me teper »

E KEMI HASHASHIN NË TRU

Blog-Autor: Artan Fuga Ore mos jemi bërë komb idiotësh ne duke parë televizor!!! Se ndryshe si t’a shpjegoj ore burra! Gjithë vitin mbjellim hashash, pastaj e bëjmë hasha, pra e mohojmë në mënyrë zyrtare, dhe pastaj e shkatërrojmë, e fusim në burg njerëzit që e eksportojnë apo shesin hashash. Hashash! Hasha! Shashka! Po mirë mo po nuk dimë që tjetër ...

Lexo me teper »