Templates by BIGtheme NET

Blog

RAMA E KA MARRË LEHTË KËTË PUNË

Blog-Autor: Andi Bejtja Them se kryeministri Rama e ka marrë lehtë. Kjo çështje nuk zgjidhet me dhunë, por me dialog, me tërheqje prapa. Besoj se Rama do të zbresë nga frëngjija e “Twitter-it” dhe do të bëjë detyrën e tij pranë qytetarëve. Punimet po vijojnë në mënyrë të paligjshme pa pasur lejen mjedisore, por edhe nëse ndërhyrja te Parku do ...

Lexo me teper »

GABOHENI, KY NUK ËSHTË AKSIDENT, POR VRASJE

Blog-Autor: Mentor Kikia Tre të rinj humbën jetën sot, në mënyrën më brutale të mundëshme.U mbytën brenda në makinë, në një kanal ne llucë. Ishte një aksident. Kaq! Policia bëri procerverbalin e kqyrjes se vendit të ngjarjes dhe doli ne perfundimin se ishte AKSIDENT. Makina kishte tentuar të ecte mbrapsht, sepse nuk ishte orientuar ne një kryqëzim të errët dhe ...

Lexo me teper »

AMBASADORI AMERIKAN DHE NJË DEKLARATË E PABESUESHME

Blog-Autor: Denis Dyrnjaja Ambasadori Amerikan lëshoi sërish sinjale shprese se ata që cilësohen si “Al Capone” të Shqipërisë do të përfundojnë në burg pas miratimit të Byrosë Kombëtare të Hetimit. Deri këtu shumë mirë e shumë bukur Por çështja është që këto deklarata bien ndesh me realitetin, sepse në fakt ata që vendosin për miratimin e Byrosë së Hetimit janë ...

Lexo me teper »

QEVERIA QË PO SJELL SERBINË NË KOSOVË

Blog-Autor: Arbër Zaimi Ndërkohë që isha në qendër të Prishtinës, u mora prej disa policëve të Kosovës, dhe u mbajta në stacion për disa orë. Fletarrest nuk kishin, dhe ma thanë. Për disa orë koloneli i policisë dhe zyrtarë të tjerë i dëgjova tek flisnin në telefon me dikë ‘të ministrisë’, të cilit i shfajësoheshin duke i thënë se nuk po ...

Lexo me teper »

MOS I NDËRRONI KOT FLAMUJT NË FACEBOOK

Blog-Autor: Kreshnik Osmani Nuk më pëlqejnë parashikimet dhe as horoskopet ndaj nuk kam shkruar drejtpërsëdrejti por i kam rënë anash. Sulmet e Brukselit janë projektuar në një ditë me ato të Ankarasë dhe të Stambollit. Erën e gjakut të Brukselit e ndjeva tek trupat e viktimave më të fundit në Stamboll. Do të vdesim ende me shumicë sepse askush nuk thotë ...

Lexo me teper »

TERRORISTËT DHE PARTIZANËT E QËMOTIT

Blog-Autor: Edon Qesari Kjo e sotmja është breznia e katërt e të ashtëquajturve terroristë me rrënjë islamiste, që nga vitet ’70-’80 kur mbillej fara e makthit nëpër qiejt e Europës. Sot, më shumë se kurrë, përgjigjia ushtarake ndaj këtij lloj fenomeni – që do të thotë dëbime, mbyllje kufinjsh dhe ashpërsim të masave përbrenda marrëdhënieve të vetë qytetërimit perëndimor – do ...

Lexo me teper »

'SYRI' KA NJË PYETJE PËR ENDRI FUGËN

Nga: Syri.net Portali qeveritar “Transparenca.al” nuk ka postime qe nga data 27 shkurt. Po bëhet afro një muaj dhe asnjë informacion, reagim, kundërreagim ndaj morisë së akuzave që qeverisë i vijnë në rritje e nga të kater anët. Heshtje. Ngecje. Transparenca.al u hap para disa muajsh si mjet kundërpërgjigjes i qeverisë ndaj “makinerisë së baltës” që ajo pretendonte se hidhej mbi ...

Lexo me teper »

DUKE GJURMUAR NJË FOTO TË FAN NOLIT

Blog-Autor: Ilir Konomi Thuhet gjithnjë e më shpesh për një foto ose një dokument se “është i rrallë”, aq sa kuptimi i vërtetë kësaj fjale është zbehur mjaft. Por, kjo e foto e Fan Nolit 58-vjeçar që e bleva në Ebay është vërtet “e rrallë”. Ajo mban datën 7 dhjetor 1940 dhe është bërë në Boston nga një gazetar amerikan. ...

Lexo me teper »

SERVILËT E KRYETARIT DHE RILINDJA E KASTËS

Blog-Autor: Zamira Çavo Për të gjithë militantët, servilët, për të gjithë ata që nuk mendojnë me mendjen e tyre, por vazhdojnë të mendojnë me mendjen e ‘kryetarit’ të rradhës, për të gjithë ata që vazhdojnë të mendojnë se rilindja po sjell ndryshimin e madh, dua t’iu them: –Është e vërtetë se në krahasim me mos-qeverisjen e Berishës, kjo qeveri është si ...

Lexo me teper »

POSHTË MEDIA, RROFTË PARTIA SOCIALISTE

Blog-Autor: Andi Bejtja Sot u bëra përfundimisht me Edi Ramën madje u emocionova. Dëgjova kryeministrin të thotë se morëm 1.6 miliardë euro borxh dhe shlyem 2.2 miliardë. Ue ue ue….kerkojë falje, i kam rënë kot në qafë, ‘jo i ke piketat ekonomike gabim’, ‘jo ashtu, jo kshu’, ky paska larë dhe borxhet që i kishte Enveri Jugosllavisë. Më fal vlla, poshtë media shqiptare, rroftë Partia Socialiste. U se harrova dhe ...

Lexo me teper »