Templates by BIGtheme NET

Blog

Pse është kaq tragjike tarifa e rrugës?!

Nga Albana Muçaj Disa foto vjeshte të shkrepura në Kukës vitet e fundit, janë krahasuar nga qytetarë e njerëz të televizionit me pamje si ato të Vjenës. Fotot u shpërndanë shumë në mediat sociale. Por, me gjithë potencialin, kjo bukuri është e përkthyer në zero të ardhura në turizëm për zonën, e rrjedhimisht edhe buxhetin e shtetit. Po t’u hidhni ...

Lexo me teper »

Shpallet në kërkim deputetja Kodheli

Nga Flamur Vezaj Policia e Kukesit me urdher te prokurores se perkoheshme A.Marku, me zyre e shtepi tashme ne Tirane, shpall ne kerkim ish-Ministren e Mbrojtjes tashme me mandatin e deputetes ne Kukes, znj.Mimi Kodheli e njohur ndryshe ne mesin e te “forteve” edhe si me “partizanja”!  Sipas burimeve prane ketyre dy institucioneve, ajo akuzohet per “mashtrim”, “heshtje” dhe “vjedhje ...

Lexo me teper »

Kur nuk e do emrin tënd…

Nga Sonila Meço Duke filluar nga dje, 1 prill 2018, ka hyrë në fuqi kufiri i regjistrimit në TVSH prej 2,000,000 lekë për biznesin e vogël. Pra çdo biznes që qarkullon në vit mbi 2,000,000 lekë do paguajë TVSH. Ndërkohë, pa u zbatuar ende kjo masë, me 45% është rritur numri i bizneseve të mbyllura në tre muajt e parë ...

Lexo me teper »

Shpresa që vjen prej Kuksianëve!

Nga Armand Maho Kukësi i dha nje mesazh jo të vogël harbutërisë së qeverisë. Rropatjet për t’i quajtur barbare, apo se atë revoltë e kryen “ elementë më të shkuar kriminale” nuk vlejnë. Kuksianët dhe një pjesë e qytetarëve të Kosovës u ngritën për një të drejtë të tyre. Po po, pikerisht ata që diskrimimohen sistematikisht nga kjo pjesa e ...

Lexo me teper »

Kukësi burra, Rama …ra

Nga Arben Vata Ngjarje të tilla si ajo e Kukësit sot, normalisht që ngjallin emocione dhe debate të forta, kundërshtuese me njëra tjetrën. E para është dhuna. E vërteta është se dhuna nuk është mjeti normal për të zgjidhë problemet, por çfarë e zgjidh problemin me një qeveri të pa përgjegjshme, një qeveri anti kombëtare apo një diktaturë? Nëse nisemi ...

Lexo me teper »

Lufta e qeverisë ndaj pronës së lirë ka larguar investitorët seriozë

Nga Jorida Tabaku Prona ka qenë një nga problemet kyçe që Shqipëria trashëgoi në tranzicion si pasojë e zhdukjes së saj dhe shtetëzimit të dhunshëm në periudhën diktatoriale. Pronarët jo vetëm përfunduan pa pronën që e kishin fituar, blerë apo trashëguar konform ligjeve dhe traditës por gjithashtu u “strehuan” nga qeveria popullore e drejtuar nga diktatori Hoxha në bodrumet e ...

Lexo me teper »

A ka pak dinjitet në reagime?

Nga Sonila Meço Në përpjekjen për të stigmatizuar reagimin e njerëzve, ndaj asaj që konsiderojnë padrejtësi, kuptoj dënimin e dhunës dhe si nënë që rris një vajzë në këtë vend ligështohem për çdo pasiguri. Por kur argumenti kundra është se pamjet e djeshme na çojnë një hap pas ëndrrës europiane, këtu ndalem ca dhe ftoj sidomos njerëz të medias që ...

Lexo me teper »

Duhet një Vetting për historianët!

Nga Ergys Mërtiri Historiani Pëllumb Xhufi ka komentuar se kampi i përqendrimit i Tepelenës nuk paska qenë i keq dhe qenka indinjuar kur e krahasojnë atë me Aushvicin! Xhufi thotë se nuk kanë qenë 300 fëmijë të vdekur aty dhe se kushtet e jetesës nuk kanë qenë të këqija. Paska pasur godina prej tulle e ndërtesa solide dhe se është ...

Lexo me teper »

Bullizmit vetëm Kristi dhe Xheni ia ndiejnë lezetin

Nga Iva Tiço Mikesha ime, këtë vit i ndërroi shkollën fillore fëmijëve; nga një shkollë private i çoi në një tjetër, sepse kishte dëgjuar shumë histori me paraadoleshentë, që vuanin për shkak të sulmeve të moshatarëve të tyre (tashmë e kemi mësuar të gjithë që ky fenomen quhet bullizëm). Nëse nuk kisha shoqe me fëmijë që po rriten, me siguri ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful