Templates by BIGtheme NET

Blog

Përse propozoj 60 të drejta të mohuara për studentët

Nga Artan Fuga Ligji aktual nuk iu njeh asnjë të drejtë pozitive personale studentit! (Promemorje paraqitur dhe refuzuar në senatin e UT në muajin korrik 2018) Propozoj si më poshtë : Studenti ka të drejtë t’a zgjedhi lirisht profilin e studimeve që dëshiron të ndjeki në të gjithë universitetet e territorit shqiptar ose në Universitete të tjera partnere të tyre! ...

Lexo me teper »

Bush-Berisha, Bolton-Rama!

Nga Çim Peka Dje, në një seancë të ndezur parlamentare, ku Edi Rama dukshëm kishte humbur ekuilibrin psikik, duke përdorur një fjalor dhe retorikë të cilën rëndom e përdor ndaj ministrave dhe vartësve të tij, u krejis i ngazëllyer, se kishte në axhendë një bisedë telefonike me Shtëpinë e Bardhë. Siç doli pak orë më vonë, bëhej fjalë për një ...

Lexo me teper »

Reforma zgjedhore, Zëri i Amerikës dhe telefonata me Shtëpinë e Bardhë

Nga Sonila Meço Që mos shushatemi përmes sharjeve me brezni në kuvend, akuzave ndaj Zërit të Amerikës, thirrjeve për protesta e telefonatave nga Shtëpia e Bardhë: 5 muajt e ardhshëm janë vendimtarë për 4 vitet e ardhshme. Presim një përgjigje për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE dhe votojmë për të zgjedhurit lokalë (nuk përjashtohen as të përgjithshmet). Ndërkohë, ...

Lexo me teper »

Atje e kënaqur, këtu e lumtur

Nga Aneta Mihali Xhiku Pas 20 vjet emigrimi, diç kam mësuar për dhimbjet e shpirtit nga vetmia dhe çrrënjosja. Shqiptarët ëndërrojnë Amerikën, pa ditur çmimin emocional, shëndetsor, familjar, profesional e shoqëror që duhet paguar për komoditetin ekonomik. Në 4-5 vjet, pjesa dërrmuese e emigrantëve shqiptarë blejnë shtëpi e makina, fëmijët mësojnë në shkolla të mira ku ambicja e trashëguar nga ...

Lexo me teper »

Karteli kriminal i stomatologëve

Nga Klodian Tomorri Përmes një vendimi të paligjshëm e madje edhe kriminal, Urdhri i Stomatologëve ka fiksuar çmimet e shërbimeve dentare në të gjithë vendin. Vendimi i marrë nga Ansambleja Kombëtare dhe Këshilli Kombëtar i Stomatologëve përcakton çmimet për çdo shërbim dentar, të cilat sipas tij janë të detyrueshme për çdo dentist në territorin e Republikës së Shqipërisë. Çmenduria arrin ...

Lexo me teper »

A do jetë KLP-ja peng i politikës? Sot provimi i parë

Nga Anila Hoxha A do jetë Këshilli i Lartë i Prokurorisë ” peng ” i politikës dhe i lojërave me qitje të largët? KLP e tregon veten sot. Për provimin e pavarësisë. Në dukje mbledhja ngjan proceduriale, por jo… Dhe nis provimi me dy ankesat e dy prokurorëve të Krimeve të Rënda, Olsian Cela dhe Besim Hajdarmataj, të cilët kundërshtuan ...

Lexo me teper »

Unë sot jam në grevë!

Nga Artan Fuga Unë sot jam në grevë, si anëtar i thjeshtë, i barabartë, përtej ndarjeve departamentale, i asamblesë të fakultetit Histori – Filologji të Universitetit të Tiranës. Sepse unë refuzoj të bëj mësim në një universitet që kthehet në një regjim kazerme. Sepse VKM-të e fundit janë krejtësisht në kundërshtim me frymën demokratike të një universiteti të lirë! Sepse ...

Lexo me teper »

Pafytyrësia e Ramës, ortakëria e tij me rektorë e dekanë të korruptuar

Nga Ergys Mërtiri Pafytyrësisht Rama vazhdon t’i mëshojë idese se ai është me studentët kundër dekanëve dhe pedagogëve, të cilëve kërkon t’ua faturojë të gjithë situatën. Duke iu hakërryer atyre ai tha se do të vihet në krye të protestës për ti rrëzuar ata nëse nuk reflektojnë. Rama nuk është dhe nuk mund të jetë me studentët dhe studentët janë, ...

Lexo me teper »

Reformat e k…

Nga Klodian Tomorri Vetëm sot, në Shqipëri, kanë humbur jetën 3 veta nga i ftohti. Nëse u shtohen dhe ata që kanë vdekur që nga dita e parë kur filloi vala e të ftohtit, bëhen gati 10 viktima. Ky është bilanc lufte, që ndodh vetëm këtu. Ka një të dhënë shumë të frikshme për atë që po ndodh këtu. Numri ...

Lexo me teper »

‘Kazanë e kadrinj’, çanllëqe dhe ramllëqe!

Nëse ju kujtohet, gati gjatë gjithë gjysmës së parë të vitit 2018, Arian Çani në emisionin e tij ‘Zonë e Lirë’ në Tv Klani, nuk linte rast pa sulmuar kryeministrin e vendit dhe shpesh Edi Ramën si individ. ‘Se unë e njoh mirë atë që nga koha që drejtonte bashkinë, është mashtrues i madh…’- ishte një shprehjet më të zakonshme ...

Lexo me teper »