Templates by BIGtheme NET

Blog

BREXIT DHE MERAKU I SHQIPTARËVE

Blog-Autor: Çapajev Gjokutaj Rrjete sociale dhe shumica e mediave tona e shohin Brexit n rrafsh global: ç’ndikim do ketë mbi Britaninë, EU-në, perëndimin, botën. Ka qasje krejt tjetër në ligjërimin publik grek. Si do ta ndikojë turizmin dobësimi i paundit? Kjo përbën një nga fokuset mediatike atje. Është e kuptueshme: turizmi mbetet industria kryesore e fqinjit jugor, që pret 2 milionë ...

Lexo me teper »

REFERENDUMI SI PROCEDURË JODEMOKRATIKE

Blog Autor: Artan Fuga Ka ca gjera qe pasi vendosen nuk mund te hidhen ne referendum sidomos kur ben vape. Njeriu eshte kontrapedal, priret te thote : jo. Por seicili per arsyen vet. Ne referendum une votoj pa e ditur sesi do te votojne te tjeret, pra votoj qorrazi. Mund te bej referendum per ceshtje te vogla lokale : a ...

Lexo me teper »

PD TË BËJË KONFERENCË SHTYPI NË PARCELA CANABIS-i

Blog Autor: Basir Çollaku Partia Demokratike do ishte mire perveç denoncimit dhe publikimit te hartes se kultivimit te droges ne Shqiperi, te bente nje tre konferenca shtypi, ne tre parcela hashashi, tani sa jane ende pa u korrur. Nje ne Jug, nje ne Veri, e nje ne Tirane. Nuk eshte aspak veshtire te kerkosh per te gjetur nje parcele me ...

Lexo me teper »

KUSH E NXIT DHUNËN MIDIS NESH

Blog Autor: Tedi Blushi Dhunën nuk na e solli Anjeza! Atë e kemi midis nesh! Kafshë u bëra edhe unë kur pashë videon! Sepse ne të vrasim për një të parë në sy, për një gërvishtje makine, imagjino çfarë mund t’i bënim Anjezës në ato çaste! Kam dëgjuar edhe nëna që i përkedhelin fëmijët “vdeksh sa i mirë që je”! ...

Lexo me teper »

A ËSHTË DHUNA ÇËSHTJE SEKSI?

Blog Autor: Klodian Tomorri Une kam mirekuptimin dhe mbeshtetjen maksimale per ato shoqatat qe ngrene zerin per dhunen e burrave ndaj grave. Por per nje gje jam plotesisht i bindur. Nuk eshte ceshtje gjinie. Eshte çeshtje qe ka te beje me raportin e forcave. Grate ne kete vend jane po aq te dhunshme sa burrat. Ja ku e keni. Ajo ...

Lexo me teper »

‘MOLLË TË TRISHTA’

  Blog-Autor: Ilir Kadia Këto mollë do të mund ti kishin ngrënë sot si çmallje me Shqipërinë, që po çmendet nga gëzimi, lojtarët tanë të Kombëtares. Mund ti kishin falas në dorë tifozët shqipëtarë në Lion mbrëmë apo tek sheshi Nënë Tereza në Tiranë. Mundet edhe në spitale ti kishin çuar si komposto për të sëmurët e vegjël a të ...

Lexo me teper »

MIRËMËNGJES SHQIPËRI, NATËNEMIRË AMERIKË

Blog-Autor: Alion Çaçi Më bëhet shumë qejfi që ky europian po i bën kaq shumë reklamë Shqipërisë. Flamuj gjigandë në mes të Francës, kulla Eifel me drita kuq e zi. Bravo, sinqerisht. Ia arritët qëllimit t’i lartësoni emrin vendin tonë. Pyetje flash: E keni parasysh atë vendin Zimbabwe? Shumica nuk e dinë se ku i bie, por që ia njohin ...

Lexo me teper »

PËR ÇFARË DHE PËRSE BËJMË TIFOZERI NE SHQIPTARËT?

Blog Autor: Mentor Kikia Nuk besoj se ka tifozeri tjetër në Francë të ketë kaq shumë ngarkesë nacionaliste, jo në kuptimin e keq të fjalës, sa ajo shqiptare. Francezët dhe anglezët e nisën, bash mu siç e ka traditë tifozeria, me sherr pas pijes. Kjo e jona duket si një detyrim kombëtar, një demonstrim atdhetarizmi e atdhedashurie, një përpjekje për ...

Lexo me teper »

KUJDES, NJË VJEDHJE E RE NË SFOND

Blog-Autor: Albana Nexhipi Shoqe e shokë, po ua them me pika, që ta kuptoni e çkoqisni më mirë. Lexojeni me vëmendje, se o e hani. Kemi një lajm: ujësjellësi ka nisur kolaudimin e gjithë sahateve, që të mos ketë më afrofe. Pasojat e lajmit në kurriz tonë: fatura afrofe nga 13 deri 17 mijë lekë të vjetra sa të rregullohet ...

Lexo me teper »

ÇFARË DUHET TË BËJË OPOZITA QË TË JETË FLEKSIBËL

Blog Autor: Ilir Kadia Që opozita te jete fleksibel: Lul Basha duhet te shkoje ne Fier urgjent dhe te gjeje dike me emrin Vangjel.Ketij Vangjeli t’i marre deshmine se sa rendesi ka zgjedhja apo mos zgjedhja e tij ne Keshill te Fierit per votimin e Reformes ne Drejtesi. Pastaj te shkoje ne Turqi dhe te marre ndonja 20 shtatore te ...

Lexo me teper »