Templates by BIGtheme NET

Blog

Tano Banushi, emblema e humorit të viteve ‘80

Blog-Autor: Albert Vataj ******* Sot 89 vite më parë lindi Tano Banushi, një prej emblemave të artit të satirës dhe humorit, ai që do të mbamendet pambarim në kujtesën e gjeneratave për rolet, karakteret dhe personazhet që jetësoi me kaq përkushtim dhe pasion. Ai, si pakkush tjetër, diti të na bënte të qeshim, të jetojmë me të qeshurën. Të shumtë janë ...

Lexo me teper »

Zaret hidhen në 20 mars

Blog-Autor: Dritan Hila *******   Nëse rënia e murit të Berlinit ishte fillimi i fermentimit të komunizmit shqiptar, pas 25 vjetëve, skena politike shqiptare ngjan më e palëvizshme se ajo e funddiktaturës. Sali Berisha është politikani më afatgjatë i politikës shqiptare, tashmë në pension aktiv. Në 71 vjetorin e jetës së tij, ngjan se nuk ka humbur shumë nga energjia e ...

Lexo me teper »

Pse një koncesion na vjedh shtatë herë?

Blog-Autor: Artan Fuga ******* Paguajmë taksa për rroga të nëpunësve të shtetit që në fakt nuk e bëjnë punën sepse puna e tyre jepet me koncesion te privati. Paguajmë taksa që shteti të bëjë transaksionet dhe procedurat për koncesione privatit. Paguajmë edhe punonjësit e privatit që do të bëjnë punën që duhet të bënin punonjësit e shtetit që vazhdojnë ta ...

Lexo me teper »

QUIZ / Gjeni ndryshimin: Edi Rama vs. Edi Rama!

Blog Autor: Elona Meço ******* Edi Rama më 21 Janar 2016: “Çdonjëri nga anëtarët e Gjykatës së Lartë, që qysh prej vitit 2013 mban të varrosur dosjen e 21 janarit pa guxuar ta nxjerrë në dritën e gjykimit, është sot drejtpërdrejtë i akuzuar si fajtor për vuajtjen tuaj 5-vjeçare në kërkim të drejtësisë. Fakti rrënqethës se dosja e 21 janarit është ...

Lexo me teper »

Koncension për TVSH? Paaftësia e shtetit paska arritur kulmin

Blog-Autor: Olti Rrumbullaku Maqedonia kaloi në gjeneratën e tretë të pajisjeve fiskale (ato online në sistemin e tatimeve) qysh në 2014 dhe pa koncesion. Sistemi online i pajisjeve fiskale është thjesht një zhvillim i mëtejshëm i sistemit aktual që ka administrata tatimore. Nëse shteti shqiptar nuk arrin dot të bëjë një sistem online që Maqedonia ka dy vite që po e ...

Lexo me teper »

Pse nuk japim edhe masturbimin me koncesion?

Blog-Autor: Artan Fuga Çfarë? Ministri Shkëlqim Cani paska thënë se edhe TVSH, taksat, do t’i mbledhi me një kompani private? Çfarë? Ai guxon të zhveshi shtetin nga funksioni më i parë si ai i mbledhjes të taksave? Nuk është e vërtetë kjo, nuk ka sesi, mos e teproni me hamendjet tuaja në rrjetet sociale që po prishin imazhin e atdheut! 🙂  ...

Lexo me teper »

Ndjesia kur sheh Dritan Lelin si predikues në dëgjesa publike

Blog Autor: Edmond Bejtaj Ne fundjave, duke kerkuar ndonje gje te hajrit ne televizion (derisa u fiksova te Alpha dhe u zbavita me nje gote te vogel uzo duke pare ” Stin jamas re pedhia “), te pakten ne ne dy kanale te Vlores njekohesisht, transmetohej nje aktivitet i bashkise se saj me qellim shpjegimin publikut vlonjat, te buxhetit dhe programit te bashkise per kete vit, ...

Lexo me teper »

A po flet FMN për kapje të shtetit?

Blog-Autor: Klodian Tomorri Një ditë më parë shefi i FMN-së në Tiranë, Jens Reinke lëshoi një deklaratë shumë të fortë për revistën “Monitor”. “Lobimi për interesa të veçantë ka qenë ndoshta shumë i suksesshëm, dhe si rezultat, një numër i taksave dhe rregulloreve janë ndryshuar për t’iu përshtatur një numri të vogël të përfituesve,”– tha Reinke Personalisht më është dashur që ...

Lexo me teper »