Templates by BIGtheme NET

Blog

Më thuaj pak sa i pafat ndihesh tani…

Blog-Autore: Anisa Kushta Shiu s’kish pushuar gjithë natën. Tani ish edhe më i furishëm. Çadra s’është aq e fortë sa të përballojë erën e furishme dhe shiun njëkohësisht. Kufjet nuk vihen sot në vesh. Moti i keq do përqëndrim, të shohësh ku ecën, të dëgjosh makinën që po vjen e të largohesh jo vetëm mos të të shtypë por as të ...

Lexo me teper »

Reforma në drejtësi me fjalë të thjeshta (çohu hoxhë, të ulet prifti)

Nga Diary of Tirana –Ne duhet të kemi një president që duhet të jetë i pavarur, burrë i mençur e i ndershëm, i cili mbikëqyr sistemin e drejtësisë si babaxhan. Por ky president zgjidhet nga politikanët, të cilët e zgjedhin të varur, aspak të mençëm dhe shumë besnik ndaj udhëheqësit politik. Rrjedhimisht ai nuk e mbikëqyr sistemin e drejtësisë. Reforma konsiston ...

Lexo me teper »

Boll e quajtët ‘kryeministër i vendit’, nuk është i tillë

Boll e quajtët “kryeministri i vendit”. Kryeministri nuk është i vendit. Ai është një anëtar i qeverisë, ashtu si edhe ministrat. Thjesht është kryetari i ministrave të qeverisë – ose ministri më i rëndësishëm. Nëse kryeministri do të ishte “i vendit”, atëherë edhe ministrat do të ishin po “të vendit”. Quajeni ashtu sic duhet: Kryeministri i qeverisë. Ose në të ...

Lexo me teper »

I dashur 2016, na gjete të lodhur!

Nga Anisa Kushta Data 1 janar 2015 na gjente të ekzaltuar e krenarë për shkak të  ‘Albanian Soul’ e Shkëlzen Dolit në koncertin e Vienës.  Data 1 janar e 2016-s jo dhe aq! Asgjë shqiptare në koncertin e Vienës. Shumëçka shqiptare në edicionet e lajmeve. Burri vret gruan e më pas veten para syve të vajzës. Një tjetër i merr jetën ...

Lexo me teper »

Kurbani, historia e njeriut-dele

Nga Lolita Kishim nje bari qe na merrte edhe qumeshtin edhe leshin, megjithate na jepte vetem bar.. Por nuk ishim te lumtura. Na erdhi nje bari tjeter, i gjate dhe i bukur dhe na tha qe nuk do na merrte leshin edhe sikur te na mberrinte ne toke.. Na tha qe perveç barit do na jepte edhe grure, edhe miser. Dhe ...

Lexo me teper »

Histeria mediatike me lajmin e një vetëvrasje në Tiranë

Nga Fatos Hakorja Nuk e kuptoj histerinë e mediave për t’u marrë me fatin e keq të një vajze 20 -vjecare, për të krijuar histori pa histori, vetëm për të mbushur faqet bosh të gazetave e portaleve si rrjedhojë e mungesvs së ideve. Për të zhbiruar në fatkeqësi të dikujt, deri pak më parë fare të panjohur, për të “investiguar” ...

Lexo me teper »

Një truk i thjeshtë për të dalluar librat pa vlerë

Nga Arlinda Guma Nëse një libër ka letër luksoze, peshën e duhur të letrës, është i lidhur mirë, ka një shpjegim pavetëdijës që autori e ka mirë me botuesin.(në raste kur autori është vetë botuesi, përkthehet që “autori e ka mirë me veten”). Po pse e ka mirë autori me botuesin në këtë rast? Për këtë ka dy opsione; 1. ...

Lexo me teper »

Ambasadori i Melkizedekut dhe Republika e Bananeve

Nga Ilir Kulla Duke lexuar Veton Surroin tek “Ambasadori i Melkizedekut”, ka një pasazh jashtëzakonisht të bukur kur tregon se si bëhet njohja në letër e Republikës së panjohur të Kosovës, atëherë në fillim të viteve ’90, nga shteti i panjohur i Melkizedekut, i cili ishte teorikisht një shtet diku në Oqeanin Paqësor dhe në fakt ishte vetëm një zyrë ...

Lexo me teper »