Templates by BIGtheme NET

Blog

Ata hanë, ne rrimë

Nga Sonila Meço Anullime konçesionesh për parregullsi e shkelje ligjore, që i kanë dhënë vetë, fajësime konçesionarësh për vjedhje kolosale, që i kanë lobuar me zell të madh vetë, dështime konçesionesh për të cilat zunë bè vetë se janë shpëtim, dëme ekonomike e financiare nga konçesione që i arsyetuan se duke mos qënë të aftë t’i bëjnë vetë, i qan ...

Lexo me teper »

Mona Liza dhe Madalena Doni

Nga Albert Vataj Nuk ka asnjë përgjigje. E vërteta e kësaj dileme, atë ditë e sot vijon të orvatet pretendimesh të ndryshme dhe hipotezash fluturake. Ishte Leonardo ai që huazoi nga Rafaelo profilin e një zonje, apo ishte ky i fundit ai që krijoi një “Xhokondë” si sfidë e rivalëve të penelit. Gjithçka është e paqartë në këtë ngjashmëri me ...

Lexo me teper »

Çfarë mbajta mend nga një fjalim në Kukës

Nga Artan Fuga Zgjedhjet për bashkinë e Kukësit do t’i fitojë ekipi i futbollit. Qëllimi i ekipit të ri bashkiak do të jetë të fitojë pastaj kampionatin e futbollit. Rrethi skizoid, fitoi bashkinë që të fitojë kampionatin e futbollit, dhe fitoi kampionatin e futbollit që të fitojë bashkinë, pastaj fitojmë bashkinë që të fitojmë kampionatin e futbollit dhe fitojmë kampionatin ...

Lexo me teper »

Simulakra dhe Hiper-Realiteti i Bashkisë së Erion Veliajt

Nga Vehap Kola Në filmin The Matrix të regjisorëve Wachowski ne ballafaqohemi me një botë të kontrolluar nga inteligjenca artificiale, ku makinat rrisin dhe kujdesen për njerëzit në kapsula, të cilët përdoren si burim energjie për kompjuterin që kontrollon të menduarit e njeriut, i cili, kësisoj, prodhon imazhe një realiteti që nuk ekziston më. Njerëzit mendojnë se ata po jetojnë ...

Lexo me teper »

Si e anulloi rritjen e rrogave kryeministri i 1 prillit

Nga Klodian Tomorri Në fund të vitit të kaluar, kur u votua buxheti i 2019-ës, kryeministri njoftoi se duke filluar nga 1 prilli qeveria do të rriste rrogat me 10% për mjekët, mësuesit, ushtarakët dhe një sërë kategorish të tjera. Për të shmangur dhe intepretimet ironike, që mund të lidheshin më datën 1 prill Edi Rama dha garanci publike se ...

Lexo me teper »

Ribërja e hartës së bashkive emergjencë kombëtare

Nga Fatmir Guda E ashtuquajtura reformë territoriale e ezauroi gjithë kohën e mundshme brenda një mandati 4 vjeçar për tu provuar se sa efikase dhe në dobi të qytetarit ishte. E thënë me pak fjalë, ajo dështoi me sukses të plotë.  Në qoftë se gjithë pseudoreformat e ndërmarra përsipër me shumë bujë nga mazhoranca e “rilindjes” synim kishin të “liçensonin” ...

Lexo me teper »

Ju tregoj si e falsifikon Conad-i skadencën e produkteve

Nga Ilir Ciko Autoritetit Kombëtar të Ushqimit Në vëmendje të z. Agron Hetoja Drejtor i Përgjithshëm Komisionit për Mbrojtjen e Konsumatorëve Pranë Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë Tiranë, 29 mars 2019 Të nderuar zonja dhe zotërinj, Në vijim të një denoncimi publik të kryer rreth fallsifikimit të informacionit të skadencës për një produkt ushqimor të blerë pranë Conad Albania (Food ...

Lexo me teper »

Influenca ruse dhe mediat e partisë

Blog-Alias: Jozef Shvjek Ditët e fundit kazani mediatik ka arritur një pikë të re vlimi pas historisë me agjentë rusë të infiltruar dhe me lidhje të dukshme apo padukshme të lidershipit të PD në Shqipëri me demonin e kudondodhur rus. E gjithë kjo vëmendje në crescendo vjen pasi materialet e shpërndara në media përmbushin pritshmëritë e qeverisë së Edi Ramës ...

Lexo me teper »

Rama dhe Manastirliu, mjekët hanë dru nga sistemi i korruptuar falë jush

Nga Eglantina Bardhi Në një tryezë të mbledhur si për darkën e fundit naltmadhnia së bashku me oborrin e tij shpallën armikun e popullit ndaj sistemit shëndetësor. Armiku i popullit qenka vetë populli. Populli, pra pacientët dhe të afërmit e tyre qenkan çmendur pa asnjë arsye dhe ushtrokan dhunë e terror mbi mjekët. Fajtori ne populli, ne që paguajmë taksa ...

Lexo me teper »

Edi Rama dhe Dështimi i Shëndetësisë Falas

Nga Eden Kollçinaku Në fushatën e vitit 2013, kryeministri Rama arriti të fitonte një sasi të konsiderueshme votash vetëm prej premtimit të tij se do të sillte në Shqipëri të ashtuquajturën “shëndetësi falas”, një reformë në sistemin shëndetësor të vendit tonë, për të cilën kryeministri u mburr shumë. Por, cila është arsyeja që e bën këtë gjë të pamundur në ...

Lexo me teper »