Templates by BIGtheme NET

Blog

Si po e manipulon Veliaj debatin për ndërtimet

Alias-Autor: Johannes Estrada Debati mbi parkun në ish-Uzinën Enver po devijohet, si përherë, nga propaganda banale, por e fuqishme, e Bashkisë. Në thelb, po diskutohen dy çështje të ndryshme. E para, është përgjegjësia ligjore për zhvillimin e pronës. Në një përpjekje sa tinzare aq edhe të mjegullt, Bashkia po përpiqet të krijojë paqartësi mbi përgjegjësinë finale të ndërtimit të pallateve ...

Lexo me teper »

Pse është e varfër Shqipëria?

Blog-Autor: Sonila Meço ‘Shqipëria është e varfër si vendet e rajonit, shqiptarët janë të varfër, por jo aq sa thonë shifrat, sepse ka para që vijnë nga emigracioni dhe ekonomia informale’-shprehet ndër të tjera kryeministri i vendit për France24. 1. Pra vendi i detit, burimeve natyrore, diellit, mineraleve, tokave pjellore nuk mbahet me çfarë natyra i ka dhënë. Nuk pasurohet prej ...

Lexo me teper »

Tymnaja e koalicionit PS-PD

Blog-Autor: Klodian Tomorri Sa herë që interesa të caktuara duan të sulmojnë marrëveshjen politike mes Ramës dhe Bashës, rikthehet në skenë e njëjta muzikë; Grand Coalition. Skenari i Koalicionit të Madh u përdor si tymnajë para zgjedhjeve dhe pati një efekt jo të vogël në rezultatin e votimeve. Është e qartë se Partia Demokratike po merr kosto për marrëveshjen kur ...

Lexo me teper »

Një garë pa kushte për Kryetarin e PD

Blog-Autor: Desada METAJ Kjo nuk është hera e parë që në PD do ketë një garë të vërtetë për të zgjedhur kryetarin dhe këtë e dinë te gjithë ata që kanë hyrë dhe njëherë të vetme në PD. Edhe pse në fakt, duket se i mungon sharmi i 4 viteve më parë, kur Sokol Olldashi me energjinë, pasionin dhe dëshirën për ...

Lexo me teper »

Ende shpresoj te arsyeja…

Blog-Autor: Besnik Aliaj Unë ende shpresoj tek arsyeja se nesër gjërat mund të jenë më mirë! Logjika “humbësit të ikin” qartësisht nuk funksionoi për PD! Leksioni i madh është bashkepunimi! Në këto rrethana tepër specifike unë ende besoj tek një UDHËHEQJE KOLEGJALE e PD-së për 6 muaj, me 5 figura të besueshme dhe gjithëpërfshirëse të të gjithë grupimeve e fraksioneve në ...

Lexo me teper »

Armiqtë e marrëveshjes dhe lista 100 milionë euro

Blog-Autor: Klodian Tomorri Ka dy kategori njerëzish që kundërshtojnë marrëveshjen Rama Basha. Të parët janë njerëz me ndikim publik. Këta e sulmojnë marrëveshjen nën petkun e idealizmit. Megjithatë stofi i idealistit përplaset me llogaritë bankare. Shumica e tyre janë milionerë në euro. Nëse Shqipëria rrëshket në destabilitet apo konflikt, këta dhe kontot e tyre janë të sigurtë. Grupi i dyte ...

Lexo me teper »

Socialistët nuk votuan për program, por për tuta dhe barcaleta

Blog-Autor: Sokol Shameti Tani që zgjedhjet mbaruan, votuesit e Edi Ramës po kujtohen të kontrollojnë se çfarë i bindi të votojnë “timonierin”. Surpriza është se Rama midis zhurmës dhe efekteve speciale, është kujdesur të mos paraqesë asnjë program. Votuesi socialist ka përshtypjen se ka dëgjuar shumë gjëra në fushatë, por po t’i vendosësh në zierje fjalët e mëdha, pas distilimit ...

Lexo me teper »

Si të votosh me një hesap të thjeshtë

Blog-Autor: Sonila Meço Në pavendosmërinë e zgjedhjes, logjika e thjeshtë është më efikase se arsyetimet e gjata: 1.Jeton më mirë se katër vjet më parë? Ti dhe të shtrenjtët e tu? 2.Nëse je nga ata 56% të shqiptarëve që do t’ja mbathësh nga ky vend, a nuk është më mirë të bësh t’ja mbathin ata që të detyrojnë të ikësh? ...

Lexo me teper »

Alarmi i rremë për frutat dhe perimet me pesticide

Blog-Autor: Renis Cerga Është mbushur fb me statuse mbi kancerin që po e na injektokan me frutat e perimet. Një emision tërësisht mediokër, na bëri me dije se: -Shalqini na u shartoka me kungull (nuk kuptohet se pse kjo shkaktoka kancer, kurse portokalli me shegë, jo) -Domateve i hidhen hormone për t’u bërë të kuqe dhe ky hormoni, nuk u ...

Lexo me teper »

Ky është terrorizëm

Blog-Autor: Klodian Tomorri Ajo që ndodh në fushat bujqësore të Shqipërisë është terrorizëm i mirëfilltë. As më shumë e as me pak, krim kundër njerëzimit. Fiks Fare vërtetoi dje se si të gjitha produktet bujqësore, pa përjashtim, modifikohen dhe manipulohen me hormone në sasi të pakontrolluara. Rezultati? Në dekaden e fundit vdekjet e parakohshme nga sëmundjet kardiovaskulare janë dhjetëfishuar. Sëmundjet ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful