Templates by BIGtheme NET

Blog

Manipulimi arti i Ramës e Veliajt, por s’i çon dot larg

Nga Ergys Mërtiri Në krizë për të gjetur emra mbështesish, megjithëse ka blerë e kërcënuar të gjithë artistët që janë solidarizuar me protestën për teatrin, qeveria detyrohet të manipulojë duke falsifikuar të vërtetat për shumë prej tyre, për t’i shitur sikur i ka në krah të saj. Në një katalog të figurave që janë pro shembjes së teatrit, të cilin ...

Lexo me teper »

Si shpëtoi Grand Central nga prishja për të ndërtuar kulla

Mariglen Sulejmani  Stacionet e trenave janë skena të rëndësishme të jetës sonë të përditshme. Janë nyjet më të rëndësishme të qyteteve tona. Ndoshta asnjë nuk ka famën e stacionit qendror të trenave të Nju Jorkut, Grand Central Terminal, një ndër stacionet më të bukura në botë, me fasadën e veçntë dhe hollin e tij madhështor. Por, në fillimin e viteve 1970-të, Grand Central rrezikoi ...

Lexo me teper »

Një mësim që duhet mësuar

Nga Ylli Manjani 5 vitet e fundit duhet të na kenë shërbyer për të mësuar një mësim: Nuk qeveriset vendi as nga e as me Ambasadorë! Nuk është çështje sovraniteti, e as tangërllëku provincial. Është çështje parimi dhe llogjike. Duke ruajtur respektin dhe konsideratat për SHBA dhe BE, ambasadorët e tyre që shërbyen në 5 vitet e fundit nuk e ...

Lexo me teper »

Vendimarrësit e Ramës s’kanë të drejtë të vendosin për teatrin

Nga Sokol Shameti Ashtu është! Nuk kanë asnjë të drejtë ekskluzive aktorët dhe regjisorët të vendosin për një vepër publike siç është Teatri. Eshtë e drejta e publikut, ose edhe e vendimmarrësve që publiku duke i votuar, i ka ngarkuar me detyrën e administrimit publik, që të vendosin për këtë vepër publike. Por ama, këta të fundit – përfaqësuesit e ...

Lexo me teper »

Pse qeveria po shkel ligjin për Teatrin Kombëtar

Nga Rezearta Caushaj Ngritja apo rrëzimi e godinave/institucioneve apo pronave publike nuk është çështje preferencash të askujt ndaj ka një ligj që udhëzon dhe është i detyrueshëm të respektohet, prej qeverisë në radhë të parë. Ky ligj kërkon që Këshilli Bashkiak të merret me procedurat e shpronësimit të pronave publike. Ky ligj kërkon që qytetarët (jo vetëm aktorët) të pyeten ...

Lexo me teper »

Drejtojeni gishtin nga vetja z.Xhafaj

Nga Ergys Mërtiri Ministri Xhafaj, foli me dorë në zemër mbi dhembjen për humbjen e shoferit të tij, duke e trajtuar atë si një tragjedi familjare. Ai tha se nuk do bëjë politikë në këtë ditë pikëllimi për familjen e të ndjerit, por në fakt nuk e la pa bërë politikë, kur i quajti hijena ata që, sipas tij, po ...

Lexo me teper »

Ne s’i afrohemi fare konceptit të tyre

Nga Pano Soko Kjo e vizitës tek Stadiumi ishte qershia mbi tortë e talljes spektakolare. Dmth të marrësh nja 7-8 vetë që jetojnë në Tiranë dhe t’i çosh të shohin stadiumin që ndodhet në qendër të Tiranës, të njëjtin stadium që atyre shtatë a tetëve iu del përpara mesatarisht 2-3 herë në ditë..kjo ishte olimpi i bythëtalljes. Që të flas ...

Lexo me teper »

Si mund të hapen negociatat kur…

Nga Flamur Vezaj #Si mund të hapen negociatat kur ke një ish-ministër të brendshëm të dyshuar si pjesë e një organizate kriminale që merrej me trafikun e drogës!!? #Si mund të hapen negociatat, kur ke nje minister te brendshem me vellanë e denuar si pjese e nje organizate kriminale qe merrej me trafik droge dhe dyshohet se vellai e ka mbrojtur!!? ...

Lexo me teper »

Ju s’jeni artistë, ju jeni palaço!

Nga Ergys Mërtiri Më vjen keq ta them, por kur shoh disa artistë që shkojnë pas Lali Erit për të vëzhguar punimet e stadiumit, fjala e vetme që më vjen në mend është: Qepaze! Kjo vizitë është pjesë e një propagande e pastër që Kryetari i Bashkisë po e bën për të shplarë fytyrën e menderosur nga pazaret e fëlliqura ...

Lexo me teper »

I pamundur vendimi pozitiv edhe në 2019-ën!

Nga Klajda Gjosha Kam që nga dita e djeshme që ndjek me vëmendje reagimet e qeverisë mbi çështjen e negociatave të Shqipërisë. Çdo gjë mund të kuptoj por të festosh për dështimin do të thotë të mos kesh respekt për vendin tënd, për qytetarët e tu! Për të gjithë ata që mund të bëjnë një analizë realiste mbi proçesin e ...

Lexo me teper »