Templates by BIGtheme NET

Editorial

Krye-i-paafti me karrema në dorë

Nga Aurel Plasari Krye-i-paafti, që bën sikur qeveris, nuk të lë mundësi të heshtësh, të shtyn të flasësh e të shkruash. “Përgjigja ime”: poston Krye-i-paafti. Përgjigje kujt? Studentëve? Po pse: i kanë bërë gjë pyetje studentët? Studentët i kanë bërë kërkesa. Kërkesat atyre ose ua plotëson ose jo. Me karrema për “pyetje-përgjigje” nuk qeveriset. Dhe, meqë ra fjala, shkruhet “përgjigjja” ...

Lexo me teper »

Pse Arlindi dhe OP kanë një problem me opozitën?

Nga Habjon Hasani Jani Marka, një pedagog i Organizatës Politike u neutralizua sot gjatë protestës së studentëve, disa persona e ndërprenë atë befasisht ndërsa tentoi të merrte fjalën, e zbritën nga karrigia dhe i hoqën megafonin. Akti ndaj pedagogut Marka në fakt është reagim ndaj organizatës ku ai aderon, një entitet i quajtur Organizata Politike e udhëhequr nga pedagogu Arlind ...

Lexo me teper »

Kryeministri i Rrugës së Qumështit

Nga Pano Soko Ne i themi “40 milionë Euro janë çmenduri për 2.2 km rrugë, gjysma e së cilës është gati që sot – se 6 korsi janë aktualisht funksionale, projekti thjesht shtesa do zhvillojë”, Kryeministri më i mirë i Rrugës së Qumështit, maksimumin e vet të transparencës e përmbledh në një fjali “Ka manual standard”. Dhe këtë e thotë ...

Lexo me teper »

Vrasja e Kaçifës dhe rrathët e frikës

Nga Panajot Barka    Fillimisht, falenderoj median në Shqipëri që mirëpresin shkrimet e mia. Vlerësoj qëndrimin e tyre si kontribut civilizues nëpërmjet mendimit ndryshe dhe si mundësi për ruajtjen e komunikimit ekuilibrues. Së dyti, dua të distancohem nga ekstremizmi që cënon interesat që na bashkojnë, ashtu si edhe nga qëndrimet që shtrembërojnë të vërtetën në emër të nacionalizmit të rremë. Së ...

Lexo me teper »

Për herë të parë por jo të fundit

Nga Ardian Vehbiu Kur dëgjoj shprehjen “për herë të parë në Shqipëri”, për arritje dhe nisma gjithfarësh, të qena dhe të paqena, më ngrihen qimet përpjetë. Ngaqë ai/ajo që thotë, me siguri i referohet ndonjë gjëje të vetës, të cilën kërkon ta promovojë me të madhe, dhe jo në bazë të meritave që ka a që mund të ketë, por ...

Lexo me teper »

Letër e hapur ambasadorit të ri të BE-së, Luigi Soreca

Nga Sesilia Plasari I nderuar z. Ambasador, Është mirë ta dini që në shoqërinë shqiptare vazhdon të diskutohet zhgënjimi i pësuar prej jush, që ka të bëjë me shpresën dhe pritshmërinë e madhe që ajo ka investuar në ardhjen e personit tuaj, kur u pa në twitterin tuaj një foto e Erion Veliajt me fëmijë. Si në fillim të një ...

Lexo me teper »

Ty o bir i babait, pse vallë ta thurën skenarin?

Nga Anila Hoxha Jashtë politikës… Dritan Lamaj u vra në Shkurt 2013. Pak muaj pasi shokët e tij e lanë krejt vetëm dhe nuk i morën parasysh pretendimet e tij se ishte kërcënuar. Gjatë vjeshtës e dimrit 2012 në Tirane po shpërndaheshin letra fletërrufe. Ishin kundër kryekomisarit, që e konsideronin jo paqësor me bizneset. Dihej kush i organizonte, dihej kush ...

Lexo me teper »

Ndërtesa “Fashiste”? Po Skënderbeu i Romës?

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Duke numëruar një më një hilet që është shtrënguar të përdorë pushteti për të kryer aktin vandal të rrënimit të kompleksit kulturor-historik të ndërtesave të ish-fondacionit “SKANDERBEG” (ku sot funksionojnë dy teatrot kombëtarë), hilja e radhës rezulton etiketimi i tyre si ndërtesa “fashiste”. Shpresojnë fort që me këto truke hileqare epitetesh ...

Lexo me teper »

Një sqarim për guralecët e Vanit

Nga Edmond Bejtaj Nga e shtuna deri dje, kam shkruar këtu mbi ngjarjen e rëndë të Resulajt që u bë objekt i diskutimit në të gjithë nivelet e shoqërisë tonë, natyrisht në mënyra të ndryshme. Dje dy portale pasqyruan diçka të shkruar nga unë këtu, ku thosha se po te isha avokat do ta merrja përsipër me dëshirë mbrojtjen e ...

Lexo me teper »

Njoftimi që zbulon idiotësinë e Arta Markut

Nga Anila Hoxha Ky* është njoftimi zyrtar nga Prokuroria e Përgjithshme për dosjen Shullazi e të tjerë. Është zgjidhur ngërçi. Janë gjetur prokurorë. Dhe kjo është e jashtëzakonshme, duhet caktuar një vend për urime, për të lënë llokume. Sot nuk do merrem me këtë lajm të gëzueshëm që shpëtoi nga turpi prokurorinë shqiptare, por do trajtoj diçka tjetër dhe kush ...

Lexo me teper »