Templates by BIGtheme NET

Editorial

Pse Greqia hapi “shampanjën” e festës?

Nga Habjon Hasani Prej ditësh opinioni publik është sy e veshë nga media dhe politika duke ndjekur me kërshëri dhe interes të madh çështjet delikate të negociateve tona me Greqinë, ku më pikantja është ajo e rinegociimit të marrëveshjes së detit, e rrëzuar nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese në vitin 2010. Nuk do të ishte bërë një zhurmë e madhe ...

Lexo me teper »

Genti Kame ofendoi Ema Andrean? Mos more…

Nga Agim Xhafka Sot në thuajse gjithë portalet u dha një lajm që Genti Kame, artist në mjaft filma francezë dhe italianë, djali i regjisorit Gëzim Kame, kishte fyer rëndë aktoren Ema Andrea, kandidate për drejtore e Teatrit Kombëtar. Dhe si fakte silleshin fjalët që ai i adresoi asaj. Në leximin e parë dhe të fundit dukej açik që donte ...

Lexo me teper »

Epoka Trump, sipas shpjegimit të Henry Kissinger

Nga Dick Morris* Ish-sekretari i Shtetit Henry Kissinger ofroi një mënyrë për të kuptuar politikën e jashtme të Presidentit Donald Trump, duke paralajmëruar dhe suksesin e saj. ‘Liberalët dhe ata që mbështesin Hillary Clinton-in, s’kanë për ta pranuar asnjëherë. Ata s’do e pranojnë kurrë se ai është i vetmi lider prej vërteti. Zotëria po bën ndryshime si asnjëherë më parë, ...

Lexo me teper »

Loja e Ramës me detin

  Nga Panajot Barka Bisedimet greko-shqiptare, ku palët pranojnë përmirësimin e admirueshëm të marrëdhënieve bilaterale, po shoqërohen ditët e fundit, veçanërisht në Shqipëri me reagime të shumta dhe të ashpra. Leximi i kujdesshëm i tyre lejon të kuptosh se bëhet fjalë për një “shqetësim” bezdisës në disa plane dhe pavarësisht se nga pikëpamja parimore është non sens të kundërshtosh përmirësimin ...

Lexo me teper »

Baton Haxhiu, ky drejtor i propagandës neokoloniale

Nga Boiken Abazi Po të mos ishte drejtor i një TV, Baton Haxhiu, do të ishte thjesht një manipulant qesharak. Por nga që e mban atë pozicion atëherë çështja nuk është më për të qeshur, pasi ka uzurpuar një frekuencë publike të cilën e ka vendosur në shërbim të pushtetit autoritar dhe Klanit Pronto, dhe në vija të përgjithshmë në ...

Lexo me teper »

5 shkeljet në ekstradimin e Nezar Seitit

Nga Flamur Vezaj Ditët e fundit po flitet për ligjshmërinë e Urdhërit mbi Ekstradimin e një shtetasi shqiptar drejt Italisë, të lëshuar nga Ministria e Drejtësisë. Por e veçanta e këtij urdhëri për ekstradim qëndron në faktin se ky person njëkohësisht ishte duke u hetuar në shtetin Shqiptar dhe për më tepër ndaj tij ishte vendosur edhe një masë sigurimi. ...

Lexo me teper »

Ogerta, ku e ke listën e barnave të rimbursueshme?!

ogertamanastirliu3..png

Ishte muaji qershor i vitit 2016 hera e fundit kur lista e barnave të rimbursueshme qe funksionale. Që prej asaj kohe deri me sot akoma jemi në pritje të një liste të re, me artikuj të rinj dhe alternativa të reja per trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Çdo vit politikat e Ministrisë së Shëndetësisë shkojne paralel me buxhetin ...

Lexo me teper »

Propagandë në pavijonin e Dostojevskit

Nga Artan Fuga* E shkreta mësuese, gruaja nga Lezha a Mirëdita! Mirë që e ka zënë halli sepse sëmundja nuk pyet! Të shkuara i uroj me gjithë zemër, sepse me vullnet çdo gjë kalohet, sigurisht edhe me mjekime. Zoti pastaj e di! Të gjithë jemi me rrezikun në kokë! Mirë që nuk i kanë dhënë mjekimin duke e lënë të vdesi, një më ...

Lexo me teper »

Ç’fshihet pas punësimeve me portal

Nga Joe Hogan* Dy ditë më parë kryeministri prezantoi portalin ‘infermier për Shqipërinë, një platformë elektronike, e cila ndihmon qytetarët, të cilët kane mbaruar infermieri edhe kërkojnë vende të lira pune. Po të shifhet me kujdes ky portal është një version 2.0  ‘copy-paste’ i portalit ‘mësues për Shqipërinë’, të lancuar 2 vite më parë nga Lindita Nikolla, ministre e Arsimit. ...

Lexo me teper »

Kriminelët bëjnë kërdinë në mes të ditës

Nga Flamur Vezaj Shpërthime e vrasje! Prej kohësh është bërë zakon në Shqipëri që me ndërrimin e shefave të policisë ndryshojnë edhe inspektorët e zonave, agjentët e shefat e krimeve duke lënë zbuluar zonat ku ata operojnë në kryerjen e detyrës, si vëzhgime apo mbledhje informacioni për ngjarje të caktuara! Por ky moment është shfrytëzuar dhe po shfrytëzohet nga kriminelët ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful