Templates by BIGtheme NET

Editorial

PËRSËRI BETON NË PARKUN E LIQENIT (!)

Nga Artan Rama Agjencia e Parqeve dhe e Rekreacionit, një njësi autonome në varësi të Bashkisë së Tiranës, ka njoftuar zhvillimin e një tenderi me një vlerë prej 10,533,264 (dhjetë milionë e pesëqind e tridhjetë e tre mijë e dyqind e gjashtëdhjetë e katër) lekë, pa TVSH, për ndërtimin e disa fushave sportive brenda hapësirës së Parkut të Madh të ...

Lexo me teper »

PSE EDI RAMA PO THËRRET NË NDIHMË RUSINË?

Nga Poli Hoxha Rreth një vit më parë kur drejtoja gazetën “Standard”, më vjen me postë një letër e gjatë nga ambasada ruse në Tiranë në formë sqarimi, për një shkrim të botuar në këtë përditshme. Bëhej fjalë për një speciale të përkthyer nga një bashkëpunëtor, prej një media të madhe amerikane ku flitej për një shkencëtar të njohur ukrainas ...

Lexo me teper »

KONCENSIONET NUK JANË FALAS

Alias-Autor: Johannes Estrada Një nga aksiomat kryesore të ekonomisë thotë se “nuk ka drekë falas” – pra, nuk mund të përfitosh nga diçka pa paguar gjithashtu një kosto. Megjithatë, Kryeministri Edi Rama duket i vendosur ta sfidojë këtë aksiomë. Për të disatën herë ai ka pohuar mbështetjen e tij jo vetëm për partneritetet publike-private (PPP) ekzistuese—njohur shpesh me termin koncesion ...

Lexo me teper »

MË E KEQJA E CENSURËS ËSHTË…

Nga Eriola Pira Në takimin që kryeministri shqiptar, piktori Edi Rama, mbajti te Galeria Marian Goodman në New York, shtrova pyetjen se sa prej atyre që ishin mbledhur aty për të festuar ekspozitën e tij, pra atë të një artisti-politikan, realisht dinin diçka për pikërisht politikat e Ramës dhe të qeverisë së tij gjatë 3 viteve të fundit. E vetmja ...

Lexo me teper »

PROPAGANDA STERILE ME LIGJIN PËR MINORITETET

Nga Panajot Barka Raporti i fundit rekomandues i Komisioni Evropian për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në, në plan të parë është pozitiv. Mirëpo, kapja pas kësaj ane, nga ana e qeverisë, tregon se raporti ofrohet për shumë për konsum politik të brendshëm dhe për kthimin e tij në një kartë elektorale të fuqishme. Flet për këtë fakti i ...

Lexo me teper »

NJË SHTOJCË MBI ‘SEKSIZMIN NË POLITIKË’

Nga Silvi Bakiri Të marrësh përsipër të diskutosh për seksizmin në Shqipëri, natyrisht më shumë se sa një temë ekzotike, është një debat që duhet të qëmtojë plagët e kësaj shoqërie mbjellë ndonjëherë m’u aty nga ku pritet më shumë qytetari, solidaritet dhe njëzëshmëri: në politikë. Është pra, një sfidë më vete e cila pikë së pari kërkon shkëputje nga ...

Lexo me teper »

KURBANIZIMI I KOMBIT

Alias-Autor: Xhabyni Pa lëvizur as një gisht nga vija konseguente e paraardhësit të tij Berisha në karriken e liderit të pazgjedhur të panshqiptarizmës, pak muaj para zgjedhjeve të përgjithshme Kryeministri Rama ka nisur të përdorë retorikën e nacionalizmit ndaj fqinjëve. Përballë Serbisë ai përdori Kosovën si plaçkë lufte duke ngritur veten përballë opinionit publik në piedestalin e arbiter elegantiarum të ...

Lexo me teper »

GJASHTË DITËT PA HASHTAG-un (ose një rrëfim për paranojën, pjatën dhe fytyrën)

  Nga Habjon Hasani Që prej mbrëmjes së 14 tetorit 2016, e deri pak orë më parë, HashtagAlbania nuk funksiononte. Faqen na e bllokuan atje në Teksas, ku jemi regjistruar. Nëpërmjet këtij shkrimi do përpiqem të shpjegoj atë çfarë ka ndodhur, me aq sa unë di, me aq sa unë jam informuar dhe me aq sa kam kuptuar. HashtagAlbania ishte ...

Lexo me teper »

PSE GABON ROMANA VLLAHUTIN

Nga Desada Metaj Ajri, uji ose ndonjë çorbë e gatuar në Shqipëri duhet të kenë veti krejt të veçanta sidomos tek të huajt që jetojnë relativisht gjatë këtu. Diplomatët, ata më të rëndësishmit, madje aq sa dinjitozë dhe mendjembushës sa të shfaqen në fillim, si me magji vetëm muaj më vonë, më shumë se me politikanët tanë, të ngjasojnë me paraardhësit. ...

Lexo me teper »

21 KORRIKU: KUR VRITET LIGJI

Nga Neritan Sejamini Një nga shkaqet kryesore të situatës dramatike ku gjendet sot i gjithë projekti disa vjeçar i hartimit dhe realizmit të një reforme në drejtësi është vendimi fatkeq për miratimin në Kuvend të reformës me një procedurë të paligjshme. Sikurse e shpjeguam këtu tre javë më parë dhe askush nuk dëgjoi, miratimi i reformës në drejtësi duhet të ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful