Templates by BIGtheme NET

Editorial

GJOBA E ERIONIT DHE NJË HISTORI ME BREKË

Nga Edmond Bejtaj Pashë atë foton që u bëri përshtypje të gjithëve sot, atë ku një polic bashkiak gjobiste një grua plakë e cila po shiste pranë hyrjes së një pallati në trotuar, qepë dhe sallatë. Lexova edhe një reagim nga ana e bashkisë, që jo pa pathos, thoshte se vetë kryetari i saj ka paguar nga xhepi gjobën që ...

Lexo me teper »

ELISA PO NA TALL…

Nga Edmond Arizaj Spiropali, ish-drejtoresha e doganave. E vetë-tërhequr nga detyra për probleme personale. E përfolur për një gropë mbi 100 milionë dollarë. E përfolur për taraf. E pashpjeguar asnjëherë. Ajo vetë e pa-trasparencë. E fshehur për pak muaj. Sot e ricikluar sikur s’ka ndodhur asgjë. E shohim sot Elisa Spiropalin në çdo ekran, teksa na hedh surratit moralin e çdo ...

Lexo me teper »

KUR PAPJEKURIA DO TË PËRBALTË PROTESTËN

Nga Ardian Vehbiu Tani lexoj tek “Tema” që protestat te Parku i Liqenit i paska mbështetur edhe “televizioni shtetëror i Putin-it”, në një kohë që pak më parë kisha parë, nuk di ku, se organizatorët e këtyre manifestimeve qenkëshin (1) komunistë radikalë, (2) të zyrave të SHQUP-it dhe (3) të ardhur nga Kosova. Ende nuk kam lexuar, por nuk e përjashtoj, që ...

Lexo me teper »

DERISA NJË DITË…

Nga Sokol Shameti Merre një popull dhe lëre pa punë dhe pa mundësi për të fituar jetën. Me paratë që u mbledh nga taksat, mos hap punë dhe mundësi që njerëzit të fitojnë jetën, por dorëzoi ato tek të pasurit nga të cilët prit me shpresën se do të hapin ata punë dhe madje do t’i shpërblejnë mirë punëtorët duke ...

Lexo me teper »

Politika e taksave dhe gafat e Erion Veliajt

Nga Monitor Sot pjesë e madhe e debatit publik në media apo edhe në forume partiake, të grupeve të interesit apo të shoqërisë civile në kuptim më të gjerë të saj, bëhet për çështje të lidhura me politikat fiskale të pushtetit lokal. Pavarësisht se bëhet sot dhe përfshin Pushtetin lokal, nisjen e saj e pati ca muaj më parë nga ...

Lexo me teper »

Ministria e Arsimit po vendos diktaturë në universitete

Nga Artan Fuga Jo, universitarët nuk e gëlltisin këtë rregullore që na provokon me rastin e zgjedhjeve të drejtuesve të universiteteve publike. Ne duam zgjedhje të lira dhe të ndershme të drejtuesve të rinj ! Punët kanë shkuar shumë larg. Na kërkohet të pranojmë dhe të bëhemi palë në shkeljen e ligjit dhe të Kushtetutës. Po provokohemi duke na kërkuar të pajtohemi ...

Lexo me teper »

Interesi publik dhe psherëtimat e ekzagjeruara të Arditit

Nga Alket Aliu Një transmetim prej 47 minutash në emisionin “E diela shqiptare” ndezi një debat të madh publik. Debati u fokusua në dy elementë kryesorë: Kush është Ardit Gjebrea dhe çfarë bëri Marjan Rroku 13 vjet më parë. Romantikët shtronin pyetjen nëse Rroku ishte penduar apo jo, intervistuesit nisën të pyesnin familjarët e viktimave se si ndjeheshin pasi kishin ...

Lexo me teper »

Përse e kundërshtoj projektin tek parku i liqenit

Nga Alida Karakushi Përse e kundërshtoj projektin tek parku i liqenit? -1. Vendi i gabuar për një kënd lojrash pasi sakrifikon ose pakëson atë hapsirë kaq të vogël të gjelbërt që i ka mbetur këtij qyteti të përhumbur në kaosin e ndërtimeve pa respektuar asnjë plan urbanistik. -2. Mungesa e transparencës dhe arroganca në vendim-marrje e injorimi i publikut. a) ...

Lexo me teper »

Një ditë e (pa)zakontë prej shoferi në Tiranë

  Mëngjes. Zbret shkallët gjysëm përgjumësh. Makinën e gjen shpejt. E di ku e ke parkuar. Nuk ka gjoba në xham. As bllokues tek rrota. Por një makinë tjetër është parkuar skiç, duke mos lënë mundësi daljeje as me dy rrota. Nis ti biesh borisë. Dy-tre koka shfaqen në dritare të ndryshme. Një prej kokave bën diçka si shenjë. Po ...

Lexo me teper »

Park lojrash për fëmijë dhe disa lodra për të rritur

Nga Artan Fuga Ku është problemi me parkun e Shën Prokopit? Sepse Bashkia, për mungesë durimi, që vjen për arsye që merren lehtë me mend, e ka bërë rradhën e gjërave mbrapsht. Nuk janë një grusht “vandalësh” që protestojnë, por duhet shtuar edhe një pakënaqësi, mosbesim dhe rrezistencë prej dhjetra mijë vetësh në rrjetet sociale që nuk mund të mos konsiderohen, ...

Lexo me teper »