Templates by BIGtheme NET

Editorial

(Mendje)Lehtësia e papërballueshme e çmimit 'Kadare'

Nga Artan Gjyzel Hasani Një çmim letrar me emrin Kadare padyshim i bën nder letërsisë shqipe, organizatorëve, jurisë, pjesmarrësve dhe natyrisht, më shumë se të gjithë këta bashkë, fituesit. Mendova se emri i rëndë këtij çmimi të organizuar nga Fondacioni Mapo do të shënonte kthesën e shumëpritur që do u jepte prestigjin e munguar çmimeve letrare të atyre anëve si institucione ...

Lexo me teper »

Koncensioni si dorëzim

Arlind Qori Një prej kuptimeve të termit koncesion, më i sakti politikisht, është ai i dorëzimit të një pale ndaj tjetrës. A i koncensionohet B kur i njeh epërsi të pakapërcyeshme. Prej këtej mund të nisë argumentimi se pse revani koncesionar i qeverive shqiptare, sidomos i aktuales, është një proces i papërmbajtshëm dorëzimi ndaj fuqive biznesore. Si përfaqësuese e pushtetit ...

Lexo me teper »

Pornokracia e medias, njësoj si diskot e drekës

Nga Silvi Bakiri Ju ka qëlluar të shihni së fundmi portalet online me brande serioze në krye? Me siguri po. Është e pashmangshme të mos vësh re një portal kur lajmi flet gjerë e gjatë për seksin. Shoqëria shqiptare që mesaduket e ka mbllaçitur keq dhe kapërdirë shpejt gjithçka që ka lidhje me seksin, shpesh, rezulton shumë e interesuar për lajme ...

Lexo me teper »

Çështja Soros dhe heshtja e dyshimtë e Lulzim Bashës

Nga Aurel Plasari Do të vijë një ditë kur 28 janari 2016 do të përfshihet në historinë politike të shtetit shqiptar si datë historike: ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha denoncoi në Kuvendin e Shqipërisë “Rrjetin Soros”, organizatën e fshehtë të modeluar simbas praktikave të vjetra të Internacionales Komuniste si shkollë formimi – “fidanishte” – për futjen në dorë edhe në ...

Lexo me teper »

Koncensioni që e bëri Ramën opozitar dhe Bashën gazetar

Nga Habjon Hasani Qeveria e Rilindjes po shkon drejt zbatimit të një kontrate koncesionare të paprecedentë në sektorin e mbledhjes së të ardhurave, por duket se faktorët politikë kanë ndryshuar rolet dhe qeveria po vepron pa asnjë pengesë reale me këtë projekt të dyshimtë(minimalisht i dyshimtë). Por le të sqarojmë diçka si fillim. Sot HashtagAL, publikoi një studim fizibiliteti, që ekspertët e Shkëlqim ...

Lexo me teper »

Koncensioni i TVSH-së, si një sukses që nuk e beson askush

  Nga Habjon Hasani Ministria e Financave ka arritur që nëpërmjet një veprimi elementar, në mos spontan, të spostojë debatin për koncensionin e TVSH-së, atje ku asaj i leverdis më shumë, tek termat teknikë. Me të dhënat e deritanishme rezulton se kjo ministri ka ndërtuar  disa terma reference që do jenë etalon gjatë tenderit dhe që në dukje e bëjnë ...

Lexo me teper »

Mediat shqiptare kalojnë cakun e idiotësisë

Nga Postbllok Papergjegjshmeria dhe vulgariteti i mediave shqiptare ka tejkaluar çdo cak. Në shumë raste nuk bëhet fjalë më vetëm për mungesë etike e profesionalizmi, por realiteti shkon deri në një budallepsje kolektive. Televizionet shfaqin masivisht progame të mbushura me idiotesira në kuptimin e plotë të fjalës, dhe po kështu edhe gazetat e portalet janë të mbushura me lajme pa kuptim, ...

Lexo me teper »

Ju tregoj si po e shkatërron Rama asetin strategjik të Skavicës

Nga Geri Selenica Uji dhe energjia janë dy elementët kryesorë të jetës. Mirëmenaxhimi i tyre është menaxhimi i jetës dhe i kombit. Marr shkas për këtë analizë nga Vendimi i Qeverisë për dhënien me konçesion një firme private të HEC Katundit të Ri (Skavicës). Por ç’është HEC Skavica: Lumi Drin ka rreth 50 për qind të rezervave ujore të Shqipërisë ...

Lexo me teper »

Një shkrim i agjencisë BIRN dhe derrkuci foragjer Veliaj

Nga Enio Kalemi Thuajse të gjitha televizionet shqiptare kanë anashkaluar një hulumtim të agjencisë BIRN (Reporter.al) mbi rritjen e çmimit të biletave të urbanëve nga Bashkia e Tiranës. Hulumtimi i realizuar nga gazetarët Lindita Çela dhe Gjergj Erebara hidhte dritë mbi disa aspekte të rëndësishme: Së pari, vendimi për rritjen e çmimit të biletës ishte kryer pa procedurë dhe në ...

Lexo me teper »

Shqetësimi im është nuk është personal, por publik

Nga Entela KASI Atje në shtëpinë e prindërve të mi në fshat, në kodrën që të drejton kah mali i Moravës, gjendet një tunel, një tip vendstrehimi për kohë lufte, i ndërtuar në kohën kur Shqipëria ishte e izoluar dhe e rrethuar me vetveten sfidonte rrezikun e madh botëror. Sot, janë ende në modë bunkerët dhe kërpudhat. Them të kultivoj ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful