Templates by BIGtheme NET

Editorial

AMBASADORI LU DHE LAPSUSI ME AL KAPONEN

Nga Dritan Kaba Në një takim të disa ditëve më parë, me temë ‘Partneriteti për qeverisje të hapur’,ambasadori amerikan z. Lu, u shpreh për krijimin e një njësie antikorrupsion duke marrrë si shembull një film të Hollywood,‘The untouchables’, ku flitet për një njësi të  ‘U.S. Treasury Department’, në shqip Departamenti i Thesarit. Kjo njësi bëri të mundur arrestimin e mafiozit të ...

Lexo me teper »

VELIAJ, 'TAKSA E MUTIT' DHE FATURA E UJIT

Nga Ervin Qafmolla -1. Filozofia kriminale e bashkimit të taksava pa lidhje brenda faturës së një shërbimi jetik si uji apo energjia, më pamundëson mua si individ aksesin në këto, nëse nuk paguaj një tarifë dytësore si fjala që bie “taksa e mutit”. a) çka me gjasa është e paligjshme b) me gjasa jokushtetuese c) me siguri kundër të drejtave ...

Lexo me teper »

KONGRESI I TURPIT DHE TUBI I OKSIGJENIT TË TIM ETI

Nga Edmond Bejtaj Unë e marr seriozisht politikën, edhe kur duket se bëj humor me të. Me ndodh kjo qëkur vendosa të jetoj dhe vdes në Shqipëri, e qëkur fillova të mendoj se do doja që edhe im bir të jetonte, të plakej, e të vdiste këtu. Dhe në të njëjtën masë marr seriozisht si të majten për të cilën ...

Lexo me teper »

KRISTI VDIQ. A JENI ZOMBI?!

  Nga Edmond Arizaj Një populli që i mungon shpirti, është një popull zombi. A nuk jemi të tillë? Të pashpirt. Ku është shpirti ynë kur një femijë vdes dhe ne dëgjojmë plot vëmendje ministrin e Shëndetësisë që deklaroi se “Kristi nuk është rast urgjent”, tek flet për arritjet në shëndetësi. Ai po. E dimë. Është pa shpirt. Ashtu si ...

Lexo me teper »

SHTETI ËNDËRRON PËR QYTETARË SHURDHMEMECË

Nga Lediana Mërtiri Marrdhënia jonë, si qytetarë, me shtetin është e ndarë nga një hendek i madh interesash mes shtetit dhe mafias. Do doja të mendoja dhe të vëreja se ky hendek sa vjen dhe zvogëlohet por kur shoh se si trajtohen qytetarët vetëm se protestojnë (kuptohet që kjo protestë bie ndesh me interesat e atyre që e mbështesin) më ...

Lexo me teper »

PSE I MBËSHTES KOLEGËT QË DJE HESHTËN

Nga Sonila Meço Teksa lexon shqetësimin e sotëm të analistëve dhe gazetarëve për përpjekjen e radhës të qeverisë për kufizimin e lirisë në media, nëpërmjet projektligjit të ri për disiplinimin e medias online, më vijnë dy gjëra në mendje: 1. Kur tenton të ndërtosh një media alternative ndaj orekseve të pushtetit, thënë ndryshe ndaj atyre tradicionale, vetëm atëherë e kupton ...

Lexo me teper »

VARROSJA E GAZETARISË NË TREVAT SHQIPTARE

Nga: Enver ROBELLI Është e pabesueshme me çfarë shpejtësie mediat në trevat shqiptare po e demontojnë, po e shkatërrojnë vetveten. Është e tmerrshme që në këtë varrim të gazetarisë po marrin pjesë vetë gazetarët. I kanë marrë lopatat dhe po ia hapin varrin gazetarisë. Ose thënë më mirë: me-nder-me-thënë-gazetarët po e groposin gazetarinë. Duke qenë profesion i pambrojtur me ligj, siç ...

Lexo me teper »

GJOBA E ERIONIT DHE NJË HISTORI ME BREKË

Nga Edmond Bejtaj Pashë atë foton që u bëri përshtypje të gjithëve sot, atë ku një polic bashkiak gjobiste një grua plakë e cila po shiste pranë hyrjes së një pallati në trotuar, qepë dhe sallatë. Lexova edhe një reagim nga ana e bashkisë, që jo pa pathos, thoshte se vetë kryetari i saj ka paguar nga xhepi gjobën që ...

Lexo me teper »

ELISA PO NA TALL…

Nga Edmond Arizaj Spiropali, ish-drejtoresha e doganave. E vetë-tërhequr nga detyra për probleme personale. E përfolur për një gropë mbi 100 milionë dollarë. E përfolur për taraf. E pashpjeguar asnjëherë. Ajo vetë e pa-trasparencë. E fshehur për pak muaj. Sot e ricikluar sikur s’ka ndodhur asgjë. E shohim sot Elisa Spiropalin në çdo ekran, teksa na hedh surratit moralin e çdo ...

Lexo me teper »

KUR PAPJEKURIA DO TË PËRBALTË PROTESTËN

Nga Ardian Vehbiu Tani lexoj tek “Tema” që protestat te Parku i Liqenit i paska mbështetur edhe “televizioni shtetëror i Putin-it”, në një kohë që pak më parë kisha parë, nuk di ku, se organizatorët e këtyre manifestimeve qenkëshin (1) komunistë radikalë, (2) të zyrave të SHQUP-it dhe (3) të ardhur nga Kosova. Ende nuk kam lexuar, por nuk e përjashtoj, që ...

Lexo me teper »