Templates by BIGtheme NET

Editorial

Tregu i banesave, rasti kur qeveria lufton qytetarët

Analizë-Monitor Ajo që pritet të ndodhë në tregun e banesave është praktikisht një luftë e hapur, ndaj qytetarit… Të gjithë agjentët e tregut të pasurive të paluajtshme në Shqipëri paralajmërojnë një rritje të çmimit të banesave me 15-30% më shumë, që këtë vit. Rritja tashmë ka filluar, edhe pse janë vetëm muajt e parë të vitit. Apartamentet në periferi janë ...

Lexo me teper »

Kotësia dhe parazitizmi që shoh rreth meje

Nga Artan Fuga E them me shumë trishtim, e sinqeritet. Mos e marri njeri për keq edhe po e kam gabim. Rreth meje, kudo ku ç’vendosem nëpër qytet, nëpër vend, në lagje, dyqane, stadium, etj. shoh : – Të papunë që e kanë humbur qejfin e punës. – Të papunë që duan të punojnë, por nuk gjejnë punë. – Njerëz ...

Lexo me teper »

Vizita që poshtëroi Presidentin Nishani dhe lartësoi piktorin Edi Rama

REDAKSIONAL- HashtagAL Bateritë mediatike proqeveritare janë fokusuar të gjitha tek minutat kur Sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry dhe kryeministri Rama, po shëtisnin në sallat e bojatisura të kryeministrisë dhe po shikonin ca si vepra arti personale që Rama i var zakonisht në muret e kryeministrisë. Kryeministri, me lehtësinë e papërballueshme të një piktori në detyrë, i shpërndau dhe vetë ...

Lexo me teper »

Intervista e Nexhmijes dhe krisma që tremb fluturakët

Nga Edmond Bejtaj Nuk e ndoqa intervistën e Nexhmije Hoxhës megjithëse e dija qe po jepej në TV, nuk kisha ndonjë arsye të forte për të refuzuar ta shikoj, thjesht po shikoja një film që po më pëlqente. Por sigurisht, ngaqë nuk kam asnjë enigmë mbi atë çfarë ka ndodhur në Shqipëri në kohën kur këtë vend e udhëhoqi ajo ...

Lexo me teper »

(Mendje)Lehtësia e papërballueshme e çmimit 'Kadare'

Nga Artan Gjyzel Hasani Një çmim letrar me emrin Kadare padyshim i bën nder letërsisë shqipe, organizatorëve, jurisë, pjesmarrësve dhe natyrisht, më shumë se të gjithë këta bashkë, fituesit. Mendova se emri i rëndë këtij çmimi të organizuar nga Fondacioni Mapo do të shënonte kthesën e shumëpritur që do u jepte prestigjin e munguar çmimeve letrare të atyre anëve si institucione ...

Lexo me teper »

Koncensioni si dorëzim

Arlind Qori Një prej kuptimeve të termit koncesion, më i sakti politikisht, është ai i dorëzimit të një pale ndaj tjetrës. A i koncensionohet B kur i njeh epërsi të pakapërcyeshme. Prej këtej mund të nisë argumentimi se pse revani koncesionar i qeverive shqiptare, sidomos i aktuales, është një proces i papërmbajtshëm dorëzimi ndaj fuqive biznesore. Si përfaqësuese e pushtetit ...

Lexo me teper »

Pornokracia e medias, njësoj si diskot e drekës

Nga Silvi Bakiri Ju ka qëlluar të shihni së fundmi portalet online me brande serioze në krye? Me siguri po. Është e pashmangshme të mos vësh re një portal kur lajmi flet gjerë e gjatë për seksin. Shoqëria shqiptare që mesaduket e ka mbllaçitur keq dhe kapërdirë shpejt gjithçka që ka lidhje me seksin, shpesh, rezulton shumë e interesuar për lajme ...

Lexo me teper »

Çështja Soros dhe heshtja e dyshimtë e Lulzim Bashës

Nga Aurel Plasari Do të vijë një ditë kur 28 janari 2016 do të përfshihet në historinë politike të shtetit shqiptar si datë historike: ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha denoncoi në Kuvendin e Shqipërisë “Rrjetin Soros”, organizatën e fshehtë të modeluar simbas praktikave të vjetra të Internacionales Komuniste si shkollë formimi – “fidanishte” – për futjen në dorë edhe në ...

Lexo me teper »

Koncensioni që e bëri Ramën opozitar dhe Bashën gazetar

Nga Habjon Hasani Qeveria e Rilindjes po shkon drejt zbatimit të një kontrate koncesionare të paprecedentë në sektorin e mbledhjes së të ardhurave, por duket se faktorët politikë kanë ndryshuar rolet dhe qeveria po vepron pa asnjë pengesë reale me këtë projekt të dyshimtë(minimalisht i dyshimtë). Por le të sqarojmë diçka si fillim. Sot HashtagAL, publikoi një studim fizibiliteti, që ekspertët e Shkëlqim ...

Lexo me teper »