Templates by BIGtheme NET

Editorial

Darka e gabuar e një kryeministri ballkanik

Darka e përbuzur nga një grup i rëndësishëm i deputetëve gjermanë është vetëm gjesti simbolik i gjithë asaj se çfarë ka ndodhur këto ditë në Shqipëri. E gjitha nisi nga disa mesazhe të forta të gjermanëve dhënë qeverisë, për të cilat mund të lexoni KËTU, se nëse ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri mbrohej nga hetimi e gjykimi, Shqipëria do të ...

Lexo me teper »

Kundër shpërdorimit politik të fëmijëve

 Nga Mihai Shora Ndonëse filozofi rumun Mihai Shora i ka kaluar të njëqindtat, ai vijon të jetë ndër opozitarët më aktivë – në sheshe, në rrugë, me shkrime, me fjalime – ndaj abuzimeve të pushtetit. Më poshtë vijon reagimi tij ndaj shpërdorimit të fëmijëve në veprimtari politike, sikurse ishte rasti i së quajturës “Simfoni e Tulipanëve” zhvilluar në qytetin e Piteshtit ...

Lexo me teper »

Shqipëria e meriton, elita jo!

Nga Hysni Gurra Ka tre persona, të cilëve nuk u intereson realisht integrimi i Shqipërisë në BE. Ata janë Edi Rama, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, si edhe gjithe enturazhi i tyre poshtë. Këto ditë Federica Mogherini dhe Knut Fleckenstein i rekomanduan Këshillit të Europës hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë me BE. Lajm shumë i mirë, por jo ...

Lexo me teper »

Ambasadori Lu ka humbur sensin e diplomacisë

Nga: Vincent W.J. van Gerven Oei Kohët e fundit ka patur shumë raportime në mediat amerikane dhe europiane për gjendjen e paqartë ku ndodhet Departamenti Amerikan i Shtetit, nga ku janë larguar mjaft diplomatë të kualifikuar dhe ku ka ende një numër rekord pozicionesh bosh në pritje të miratimit nga senati të personave për tu emëruar në to. Vetëm në ...

Lexo me teper »

“E drejta” jo gjithnjë reduktohet në “ligj”

Nga Aurel Plasari Po i përgjigjem këtu pyetjes, që ia hoqa nga komentet në FB, të mikut V. K. Po, është e vërtetë sentenca e Victor Hugo-it për të drejtën për kryengritje. Saktësisht ai e formuloi atë kështu: “Parfois, insurrection, c’est resurrection”, d.m.th.: “Nganjëherë kryengritje do të thotë ringjallje”. Në kohët e sotme të drejtën për kryengritje kastat sunduese e ...

Lexo me teper »

Protesta s’duhet të ndalet

Nga Gent Kaprata 1- Çështja nuk është ekonomike, ajo nuk ka lidhje me varfërinë e banorëve të zonës, por me të drejtat dhe liritë politike të të gjithë shqiptarëve kudo nëpër troje të banuara nga shqiptarë. Asnjë qytetar nuk mund të detyrohet të paguajë më shumë se një taksë, tatim apo tarifë për të njëjtin shërbim publik. Edhe sikur miliardera ...

Lexo me teper »

JO, mos i bojkotoni produktet ‘Kastrati’

Nga Hashtag.al Në parantezë, vlen të thuhet se Hashtag.al nuk ka përfituar ndonjëherë asnjë qindarkë drejtëpërdrejtë ose tërthorazi nga grupi  i biznesit ‘Kastrati’ apo entitete të lidhura me të. Vazhdojmë. Në 48 orët e fundit si pasojë e ngjarjeve të zhvilluara në pikën tarifore të rrugës Rrëshen-Kalimash, protestat kanë vijuar me arrestime, deklarata dhe qëndrime, ku vëmendja është zhvendosur sidomos ...

Lexo me teper »

Ku po ngecin negociatat me Greqinë?!

Nga Panajot Barka Presidenti i Republikës, bashkë me dhënien e autorizimit Ministrit për Evropën e Punët e Jashtme, D. Bushatit që legjitimon atë për dhënien e plotfuqishmerisë për grupin negociator për arritjen e marrëveshjes së detit me Greqinë, vuri theksin në nevojën e mënjanimit të protagonizmit nacionalist në këtë proces, shoqëruar me idenë për një marrëveshje të drejtë e të ndershme, ...

Lexo me teper »

Katër paradokset e urbanistikës shqiptare

Nga Gentian Kaprata 1) Dy mbajtësit e debatit publik mbi urbanistikën shqiptare: Tan Lame dhe Sazan Guri, janë inxhinier minierash. 2) Dy institucione ndërkombëtare: – Banka Botërore ka financuar tre herë studimin e zonës ‘Vlorë- Sarandë’; – USAID ka financuar dy herë ligjin ‘për planifikimin e territorit’, tre herë ‘regjistrin elektronik të territorit, etj! Për mua, më e pakta e ...

Lexo me teper »

Paradoksi i konfliktit të Sali Berishës me Artan Hoxhën

Nga Çapajev Gjokutaj Mbrëmë në News 24 pati një përplasje të ashpër mes Sali Berishës dhe gazetarit Artan Hoxha. Akuza të rënda. Secili e quante tjetrin, as më pak e as më shumë, por vrasës. Në një shoqëri kanunore sherre të tilla do t’i fashiste vetëm plumbi. Në një shtet ligjor puna do përfundonte në gjyq dhe vështirë se do ...

Lexo me teper »