Templates by BIGtheme NET

Editorial

Ku po ngecin negociatat me Greqinë?!

Nga Panajot Barka Presidenti i Republikës, bashkë me dhënien e autorizimit Ministrit për Evropën e Punët e Jashtme, D. Bushatit që legjitimon atë për dhënien e plotfuqishmerisë për grupin negociator për arritjen e marrëveshjes së detit me Greqinë, vuri theksin në nevojën e mënjanimit të protagonizmit nacionalist në këtë proces, shoqëruar me idenë për një marrëveshje të drejtë e të ndershme, ...

Lexo me teper »

Katër paradokset e urbanistikës shqiptare

Nga Gentian Kaprata 1) Dy mbajtësit e debatit publik mbi urbanistikën shqiptare: Tan Lame dhe Sazan Guri, janë inxhinier minierash. 2) Dy institucione ndërkombëtare: – Banka Botërore ka financuar tre herë studimin e zonës ‘Vlorë- Sarandë’; – USAID ka financuar dy herë ligjin ‘për planifikimin e territorit’, tre herë ‘regjistrin elektronik të territorit, etj! Për mua, më e pakta e ...

Lexo me teper »

Paradoksi i konfliktit të Sali Berishës me Artan Hoxhën

Nga Çapajev Gjokutaj Mbrëmë në News 24 pati një përplasje të ashpër mes Sali Berishës dhe gazetarit Artan Hoxha. Akuza të rënda. Secili e quante tjetrin, as më pak e as më shumë, por vrasës. Në një shoqëri kanunore sherre të tilla do t’i fashiste vetëm plumbi. Në një shtet ligjor puna do përfundonte në gjyq dhe vështirë se do ...

Lexo me teper »

Doktrina e frikshme e BE-së: Territor në këmbim të anëtarësimit

Nga Arben Manaj Deklarata kërcënuese e “Mr Konjakut” evropian, “të uritur” në Tiranë, Zhon Klod Junker, se Shqipëria, do duhet të zgjidhë çështjet territoriale me Greqinë, përpara se t’i hapet drita jeshile për në BE, zor se nuk sinjalizon aplikimin e një doktrine diplomatike të rrezikshme nga BE-ja, sipas së cilës, vendet aspirante do duhet të cedojnë territore ndaj fqinjve ...

Lexo me teper »

Pse Greqia hapi “shampanjën” e festës?

Nga Habjon Hasani Prej ditësh opinioni publik është sy e veshë nga media dhe politika duke ndjekur me kërshëri dhe interes të madh çështjet delikate të negociateve tona me Greqinë, ku më pikantja është ajo e rinegociimit të marrëveshjes së detit, e rrëzuar nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese në vitin 2010. Nuk do të ishte bërë një zhurmë e madhe ...

Lexo me teper »

Genti Kame ofendoi Ema Andrean? Mos more…

Nga Agim Xhafka Sot në thuajse gjithë portalet u dha një lajm që Genti Kame, artist në mjaft filma francezë dhe italianë, djali i regjisorit Gëzim Kame, kishte fyer rëndë aktoren Ema Andrea, kandidate për drejtore e Teatrit Kombëtar. Dhe si fakte silleshin fjalët që ai i adresoi asaj. Në leximin e parë dhe të fundit dukej açik që donte ...

Lexo me teper »

Epoka Trump, sipas shpjegimit të Henry Kissinger

Nga Dick Morris* Ish-sekretari i Shtetit Henry Kissinger ofroi një mënyrë për të kuptuar politikën e jashtme të Presidentit Donald Trump, duke paralajmëruar dhe suksesin e saj. ‘Liberalët dhe ata që mbështesin Hillary Clinton-in, s’kanë për ta pranuar asnjëherë. Ata s’do e pranojnë kurrë se ai është i vetmi lider prej vërteti. Zotëria po bën ndryshime si asnjëherë më parë, ...

Lexo me teper »

Loja e Ramës me detin

  Nga Panajot Barka Bisedimet greko-shqiptare, ku palët pranojnë përmirësimin e admirueshëm të marrëdhënieve bilaterale, po shoqërohen ditët e fundit, veçanërisht në Shqipëri me reagime të shumta dhe të ashpra. Leximi i kujdesshëm i tyre lejon të kuptosh se bëhet fjalë për një “shqetësim” bezdisës në disa plane dhe pavarësisht se nga pikëpamja parimore është non sens të kundërshtosh përmirësimin ...

Lexo me teper »

Baton Haxhiu, ky drejtor i propagandës neokoloniale

Nga Boiken Abazi Po të mos ishte drejtor i një TV, Baton Haxhiu, do të ishte thjesht një manipulant qesharak. Por nga që e mban atë pozicion atëherë çështja nuk është më për të qeshur, pasi ka uzurpuar një frekuencë publike të cilën e ka vendosur në shërbim të pushtetit autoritar dhe Klanit Pronto, dhe në vija të përgjithshmë në ...

Lexo me teper »

5 shkeljet në ekstradimin e Nezar Seitit

Nga Flamur Vezaj Ditët e fundit po flitet për ligjshmërinë e Urdhërit mbi Ekstradimin e një shtetasi shqiptar drejt Italisë, të lëshuar nga Ministria e Drejtësisë. Por e veçanta e këtij urdhëri për ekstradim qëndron në faktin se ky person njëkohësisht ishte duke u hetuar në shtetin Shqiptar dhe për më tepër ndaj tij ishte vendosur edhe një masë sigurimi. ...

Lexo me teper »