Templates by BIGtheme NET

Editorial

Respektoni demokratët dhe ata që mendojnë ndryshe

Nga Indrit Vokshi Ky është qëndrimi im për z.Basha Lexoj njerëz që shkruajnë #JamMeLulzimBashën. Po me Statutin e aprovuar nga qindra demokratë të cilët përfaqësojnë mijëra demokratë të tjerë a jeni? A meritojnë të respektohen mijëra demokratë apo vetëm njëri e meriton respektin? Do të jem krejt i sinqert. Unë nuk kam pasur ndonjë simpati të veçantë për z.Basha. Opozicioni i ...

Lexo me teper »

Të pathënat e marrëveshjes së 18 majit

Nga Endri Xhafo Kur fëmijët e vegjël mësojnë figurat gjeometrike, edukatoret vizatojnë fillimisht disa pika, që fëmijët më pas i bashkojnë. Nga mënyra se si bashkohen pikat dalin katrorët, drejtkëndëshat, trekëndëshat apo rombet. Le të lidhim pikat kyç të aktualitetit politik, për të parë se çfarë rezultati japin. Teoria e komplotit dhe reforma në drejtësi Zhvillimet kryesore të japin përshtypjen ...

Lexo me teper »

Lexim i teknikave të luftës politike

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “me historinë për nënkresë”) Kujton se janë nëpër libra? Përjeto realitetin që të rrethon dhe ja ku mund t’i lexosh të përdoruara ende sot e gjithë ditën, sado të përsëritet që nazizmi është mposhtur dhe komunizmi paskësh dështuar. Madje në libra as i lexon dot, sepse disa tituj si “Agitation und Massenhysterie” – po marr vetëm ...

Lexo me teper »

Administrata nepotike

Nga: Artan Fuga Katër vjet na thanë se kishim bërë shtet. Dy javët e fundit papritmas po na bindin se në vend të një administrate publike ose në pushtetin lokal paskëshim një tufë kunetrish, baxhanakësh, çunash daje, krushqish që familjarisht ndajnë poste, punësojnë njëri-tjetrin, dhe e kanë bërë administratën shtetërore ose bashkiake si oborr shtëpie ku për natë bëhet dasmë mes ...

Lexo me teper »

Një rrëfim për Veliajn, MJAFT-in dhe kullat

Nga Endri Xhafo Përpara pak ditësh nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Arbjan Mazniku postoi në Instagram një video që tregonte disa fëmijë që luanin gëzueshëm në shatërvanet e sheshit “Skënderbej”, me diçiturën “all the approval I need” (I gjithë miratimi që më nevojitet). Më kapi gazi dhe instiktivisht mendova: “Opinioni publik në fazën infantile, apo o burra çlironi Piter Panin ...

Lexo me teper »

Sa i vjetër ky banalitet

Nga Aurel Plasari (Nënvizime për ciklin “Me historinë poshtë nënkresës”) Nga një libër modest zbulohet një realitet tronditës. Ky është sekreti i librave të mirë, si monografia e z. Koleç Çefa për historikun e grupit opozitar “Ora e Maleve”: Gurakuqi, Fishta, Harapi, Palaj, Shantoja, Topalli etj. Por edhe të gazetës me të njëjtin emër të atij grupi (1923-1924). Pa qenë ...

Lexo me teper »

Rreziku i Ramës me 71 mandate

Nga Edmond Arizaj Jo vetëm reformë në administratë, por edhe i gjithëpushtetshëm…më në fund. Më pëlqen shumë premtimi i Edi Ramës për reformën në administratë në katër vitet e ardhshme. Kam dhe bindjen që e bën. Sigurisht, në një masë të konsiderueshme. Sepse ashtu siç kanë ngrënë të tjerët në “tepsi”, ashtu kanë përfituar edhe socialistë që janë pa shkollë, ...

Lexo me teper »

Bashkëqeverisja me Edi Ramën nuk është opsion

Nga Astrit Patozi Tani që mori fund ankthi i plotësimit të listës së PD dhe fushata mund të konsiderohet në kulmin e saj, po bëhen përherë e më të shpeshta lajmet që vijnë nga terreni se pas zgjedhjeve Shqipëria do të qeveriset nga një koalicion i madh. Për shkak se nuk i besoj shumë kësaj legjende, normalisht, nuk do ta ...

Lexo me teper »

Ku gabuan të hequrit nga lista?

Nga Artan Fuga Tani, më së fundi, pasi Lulzim Basha botoi listat e kandidatëve të partisë së tij, një numur prej pesë a gjashtë ish deputetësh të rëndësishëm të partisë demokratike, në ballë të parë të aktivitetit politik në këto dekada, u shfaqën të pakënaqur. Madje dy prej tyre deklaruan se kërkojnë dorëheqjen e Lulzim Bashës si kryetar partie sepse ...

Lexo me teper »

Ik nga ajo listë Sali Berisha

Nga Çim Peka Pasi krijoi të vetmen forcë të djathtë që nuk u shua nga tranzicioni në lindje të Europës, ish- komuniste, Sali Berisha u largua nga drejtimi i partisë së tij në verën e 2013-së, duke marrë për vete të gjitha përgjegjësitë e humbjes përballë ish-komunisteve shqiptarë. Sigurisht, që një deklaratë e tillë ishte një akt politik për t’i hapur ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful