Templates by BIGtheme NET

Editorial

Ku po shkon Partia Demokratike e Shqipërisë?

Nga Arbër Zaimi (Ky shkrim është botuar së pari në Revistën Shenja, korrik 2017) Zgjedhjet në Shqipëri nuk sollën ndonjë rezultat të papandehur. Të gjithë ata që e përcjellin me vëmendje politikën e Tiranës e dinin këtë gjë, madje pa patur nevojën e sondazheve që e konfirmonin përsëritjen e fitores së Partisë Socialiste të kryeministrit Rama që shumë kohë përpara se ...

Lexo me teper »

Ujët & Diamantet

(Për mjeshtrit e librave) Nga Aurel Plasari Nuk e kam me ujin dhe çmimin e tij, jo, por pikërisht rragatjet për çmimin e ujit më kujtuan paradoksin e ujit dhe të diamanteve. Është njëri nga paradokset e njohura të  ekonomisë klasike, i quajtur edhe “paradoksi i vlerës”. Mund të shprehet shkurt kështu: ndonëse uji është më i dobishëm / madje ...

Lexo me teper »

Erion harroje Bloomberg-un, shkoi pas Red Kenit

Nga Gentian Kaprata Një blasfemi mediatike u përshfaq javën e kaluar, kur filtrat e një pjese të medias toleruan dhe mediatuan informacionin se Tirana është ‘qyteti më i ndotur i vendit’. Informacioni vinte nga Agjensia Kombëtare e Mjedisit, por gjithsesi të guxosh të kritikosh punën e shefit të propogandës Kombëtare, është një “blasfemi” e vërtetë. Për më tepër, kur ky ...

Lexo me teper »

Nga duhet ta nisë Basha ringritjen e PD?

Nga Armand Maho Gjuha që përdor Jozefina Topalli ndaj mbështetësve të Bashës nuk është parimore. Tek e fundit ata që e mbështesin janë gjysma, mos më shumë, e antarësisë… S’mund të thuash ndjej neveri për ata që e mbështesin! Ka shkuar shumë larg dhe duket qartë që urrejtja që ka për Bashën nuk e lë të shohë më tej. Ka humubur ...

Lexo me teper »

Si do të zgjidhet konflikti në PD?

Nga Ergys Mërtiri Ta themi që në krye se, ajo që po ndodh tashmë në PD nuk është një debat i brendshëm që ka për fokus përgjegjësitë mbi humbjen ne zgjedhje, por një konflikt i nisur shumë më herët që tashmë ka arritur në monentin e shpërthimit. Retorika e grupit sfidues ndaj liderit të partisë nuk adreson kritika me qëllim ...

Lexo me teper »

Respektoni demokratët dhe ata që mendojnë ndryshe

Nga Indrit Vokshi Ky është qëndrimi im për z.Basha Lexoj njerëz që shkruajnë #JamMeLulzimBashën. Po me Statutin e aprovuar nga qindra demokratë të cilët përfaqësojnë mijëra demokratë të tjerë a jeni? A meritojnë të respektohen mijëra demokratë apo vetëm njëri e meriton respektin? Do të jem krejt i sinqert. Unë nuk kam pasur ndonjë simpati të veçantë për z.Basha. Opozicioni i ...

Lexo me teper »

Të pathënat e marrëveshjes së 18 majit

Nga Endri Xhafo Kur fëmijët e vegjël mësojnë figurat gjeometrike, edukatoret vizatojnë fillimisht disa pika, që fëmijët më pas i bashkojnë. Nga mënyra se si bashkohen pikat dalin katrorët, drejtkëndëshat, trekëndëshat apo rombet. Le të lidhim pikat kyç të aktualitetit politik, për të parë se çfarë rezultati japin. Teoria e komplotit dhe reforma në drejtësi Zhvillimet kryesore të japin përshtypjen ...

Lexo me teper »

Lexim i teknikave të luftës politike

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “me historinë për nënkresë”) Kujton se janë nëpër libra? Përjeto realitetin që të rrethon dhe ja ku mund t’i lexosh të përdoruara ende sot e gjithë ditën, sado të përsëritet që nazizmi është mposhtur dhe komunizmi paskësh dështuar. Madje në libra as i lexon dot, sepse disa tituj si “Agitation und Massenhysterie” – po marr vetëm ...

Lexo me teper »

Administrata nepotike

Nga: Artan Fuga Katër vjet na thanë se kishim bërë shtet. Dy javët e fundit papritmas po na bindin se në vend të një administrate publike ose në pushtetin lokal paskëshim një tufë kunetrish, baxhanakësh, çunash daje, krushqish që familjarisht ndajnë poste, punësojnë njëri-tjetrin, dhe e kanë bërë administratën shtetërore ose bashkiake si oborr shtëpie ku për natë bëhet dasmë mes ...

Lexo me teper »

Një rrëfim për Veliajn, MJAFT-in dhe kullat

Nga Endri Xhafo Përpara pak ditësh nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Arbjan Mazniku postoi në Instagram një video që tregonte disa fëmijë që luanin gëzueshëm në shatërvanet e sheshit “Skënderbej”, me diçiturën “all the approval I need” (I gjithë miratimi që më nevojitet). Më kapi gazi dhe instiktivisht mendova: “Opinioni publik në fazën infantile, apo o burra çlironi Piter Panin ...

Lexo me teper »