Templates by BIGtheme NET

Editorial

Vërtetë e besoni se këta duan reforma?

Autor-Alias: Johannes Estrada Në ditët e fundit ka një përpjekje të bashkërenduar nga gazetarët e lidhur me dy partitë politike kryesore për të krijuar një narrativë me dy hapa që justifikon atë që duket se po projektohet si një bashkëqeverisje PS-PD. Pjesa e parë e narrativës fokusohet në “mëkatin origjinal” – argumenti se LSI prej kohësh po vinte në lojë ...

Lexo me teper »

Nuk kemi më kë denigrojmë

Nga Edmond Arizaj Në fillim denigruam ushtarakët. Ata burra e gra, të mësuar me rregullin, me seriozitetin, me urdhëra, me komandë. I përqeshëm. I pushuam. I keqtrajtuam. I detyruam të punojnë roje, të shesin gazeta, të bëhen hidraulikë e elektriçistë. Ua hoqëm atë hijen e rëndë që përmbledh brenda shtet-rregull-ligj. I hodhëm ushtarakët tanë tutje, si plaçka të pavlera, megjithëse ...

Lexo me teper »

Robërimi i gazetarëve dhe robërimi i mjekëve

Nga Sokol Shameti Me rastin e vdekjes tragjike të një vajze të re nga duart e biznesit privat spitalor, nuk po mungojnë thirrjet për të mos i demonizuar mjekët para kohe nga njëra anë, dhe nga ana tjetër për të denigruar edhe më tej gazetarët. Për t’i damkosur këta pisa që fshehin emra spitalesh apo nuk kryejnë hulumtimet e duhura ...

Lexo me teper »

Për Arbanën, kritikën dhe kundërshtimin

Nga Krenar Gashi Ende pa u konfirmuar lajmi për aderimin e gazetares e redaktores Arbana Xharra në Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), sfera publike u vërshua nga gjykimet për të. Unë nuk e gjykoj Arbanën. Por i kuptoj ata që e gjykojnë. Nuk e gjykoj për shkak se nuk shoh asgjë të jashtëzakonshme, në parim, nëse një gazetare angazhohet në ...

Lexo me teper »

Trio opozitare pa kauzë!

Nga Desada Metaj Në sinkronizim me paralajmërimet disa ditore se “diçka e madhe” do të trondisë PD, dhe një ditë përpara një qëndrimi të strukturave të BE-së për qëndrimin e PD-së (njoftuar nga mediat pro qeverisë), Eduart Selami dhe Majlinda Bregu kanë artikuluar publikisht atë që prej kohësh më kot mundoheshin ta shisnin si qëndrim të dyzuar: kundërshtimin e hapur ...

Lexo me teper »

A shitblihen ambasadorët?

Nga Aurel Plasari (Cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Po, shitblihen edhe ata: i përgjigjem pohimisht që në krye pyetjeve në FB. Në historinë e diplomacisë botërore, për çdo kohë e për çdo vend, gjen shembuj ambasadorësh që shiten e blihen, siç paskësha thënë. Ambasadorë të tillë që, nën mbulesën e punës për shtetin që përfaqësojnë, japin e marrin për llogari ...

Lexo me teper »

E ardhmja që prishëm

Nga Edmond Arizaj Kjo krizë politike , ashtu si shumë të tjera në këtë vend, do të marrë fund. Nëse do të marrë fund, duke gjeneruar të reja, duke risjellë në skenë të vjetra, apo duke e futur Shqipërinë në rrugë të panjohura të jokrizës, kjo mbetet për t’u parë. Por një gjë është e sigurtë, madje shumë e sigurtë: ...

Lexo me teper »

Pse më sulmojnë lakejtë e Ramës?

Nga Fatos Lubonja Fill pas botimit të shkrimit tim “Edi Rama narçizizmi malinj dhe shoqëria shqiptare”, si për ta ilustruar çka shkruaja, filluan sulmet denigruese kundër meje në stilin e manipulatorit pervers. Titujt bombastikë qenë se Lubonja paska “shitur”, “denoncuar”, “spiunuar” të atin dhe se duhen hapur dosjet e këtyre lubonjëve se pse këta kanë dashur të fusin në burg ...

Lexo me teper »

Kadare, Henri dhe Gardiani i Aushvicit

Nga: Agim Xhafka Para ca ditësh Henri Çili iu drejtua me një letër të hapur Ismail Kadaresë ku i kërkonte që ai me autoritetin e një kolosi letrar të kërkonte hapjen e dosjeve duke e nisur me atë të gjyqit të Fatos Lubonjës. Që nga larg kuptohet se Çili donte të “vriste” Tosin me “fishekë” kadareianë. Dhe si për t’i ...

Lexo me teper »

Filmat e Kinostudios dhe tufa e gabimeve

Nga: Bora YLLI Para pak kohësh shkrimtari Agron Tufa u shpreh kundër transmetimit të filmave të ish-Kinostudios në televizion, duke paraqitur si argument bazë rrezikun se propaganda që ata përmbajnë mund të ndikojë negativisht te brezi i ri. Brenda pak ditëve erdhën reagime të tjera: Punonjësi i AMA-s, E.Kapri e ka shtruar çështjen në mënyrë ligjore pranë AMA-s. Jonila Godole, ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful