Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Skënder Brataj tregon si i nisën simptomat e koronavirusit: Ditët e para kisha lodhje, më pas shpërtheu temperatura

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i cili është një nga mjekët që është infektuar nga koronavirusi, thotë se tanimë po shkon drejt shërimit. Në një intervistë në programin “Real Story”, Brataj tregon se si në fillim pati vetëm këputje dhe më pas nisi temperatura, që për të ishte më sfilitëse. “Patjetër janë simptoma të sëmundjes. Shërimi i plotë është ...

Lexo me teper »

Manastirliu: Numrin e testimeve e zgjedhin epidemiologët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një intervistë në emisionin “Real Story” e pyetur për strategjinë e testimit dhe numrit te ulët të tyre në vendin tonë deklaroi se kjo është një kërkesë e epidemiologëve. Sipas Manastirliut nuk ka qenë ajo që ka vendosur për këtë mënyrë testimi por epidemiologët dhe se testimi nuk është qëllim në vetvete. “Në vijimësi ...

Lexo me teper »

Numri i testimeve për koronavirusin, si paraqitet Shqipëria në raport me rajonin (Tabela)

Testimi i popullsisë është një ndër rekomandimet kryesore nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si faktor kyç për parandalimin e përhapjes së pandemisë së COVID-19. Vende të ndryshme kanë strategji të ndryshme për modelin e testimit, masiv apo nëpërmjet hetimit epidemiologjik. Por si është raporti i Shqipërisë me numrin e testimeve në raport me vendet e rajonit dhe me disa nga ...

Lexo me teper »

Bizneset e prekura nga koronavirusi kredi për pagat e punonjësve, miratohet VKM-ja

Këshilli i Ministrave ka miratuar Vendimin “Për miratimin e garancisë shtetërore të huasë me bankat e nivelit të dytë për pagat e bizneseve, aktiviteti i të cilëve është prekur nga vendimet e qeverisë në kuadër të menaxhimit të situatës së krijuar nga COVID-19, si edhe për përcaktimin e kushteve dhe kritereve të marrëveshjes së garancisë dhe marrëveshjes së mirëkuptimit”. Në ...

Lexo me teper »

Greqia kundër testimeve masive të popullsisë

Shoqata Kombëtare Farmaceutike në Greqi është pozicionuar kundër testimeve masive për Covid -19, duke theksuar se në fazën që ndodhet aktualisht koronavirusi, farmacistët nuk duhet të bëjnë furnizime me teste diagnostikuese. Shoqata përmend faktin se po qarkullojnë shumë teste false pozitive apo false negativë që mund të sjellin pasoja të rënda për përhapjen e virusit, ndaj edhe nuk sugjerohen testet ...

Lexo me teper »

Profesori i Epidemiologjisë: Koronavirusi ka qarkulluar në Shqipëri që në janar

Profesori i Epidemiologjisë, Eduard Kakarriqi në një intervistë për Abc news, pretendon se koronavirusi ka qarkulluar në vendin tonë që në janar. “Unë dua të vë theksin se OBSH vetëm me datën 27 shkurt ka bërë përkufizimin e rastit për pacientët me sëmundje Covid-19, ky përkufizim rasti i munguar për të gjithë vendet mund të jetë një bazament që të ...

Lexo me teper »

Të mbetur në doganën e Kapshticës, shtetasit shqiptarë do karantinohen në hotelin e paguar

Shqiptarët e mbetur në kufirin e Kapshticës po transferohen për karantinim 14-ditor në një hotel në qytetin e Korçës. Tashmë po plotësohen procedurat dhe qytetarët po i nënshtrohen edhe një kontrolli mjekësor, dokumentacioni me policinë dhe po bëhet transferimi drejt hotelit. Kjo pas negociatave dhe marrjes përsipër të kostos, 14 dite hotel dhe ushqim 3 vaktet nga Këshilli Koordinues i ...

Lexo me teper »

Rritet bilanci nga koronavirusi në SHBA, mbi 13 mijë infektime në 24 orë

Vazhdon që të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportimet e fundit flasin për gjithsej 11 881 të vdekur nga virusi, ndërsa kanë ndërruar jetë vetëm në orët e fundit në SHBA nga Covid-19, 1010 persona. Shtetet e Bashkuara mbajnë rekord të të infektuarve nga koronavirusi, me 380 313 njerëz. Nga këta, vetëm në ...

Lexo me teper »

“Java e kaluar ka qenë piku, Shkodra rast specifik”-Mjeku

Mjeku infektolog Pëllumb Pipero, në një intervistë për “News 24” deklaroi se java që lamë pas ka qenë piku i koronavirusit në vendin tonë dhe sipas tij nëse zbatohen masat deri në fund epidemia do ndërpritet. “Ajo që në përgjithësi kanë parashikuar ekspertët, referuar edhe kurbës në vendet e tjera, dëshmon që kurba në vendin tonë është një sheshpushim apo ...

Lexo me teper »

“Edi Rama dëgjoje edhe Tony Blair-in për testimet” – Bardhi publikon videon

Pas deklaratës së kryeministri Rama se për testimet nuk vendos qeveria por ekspertët, Partia Demokratike, i është përgjigjur kreut të qeverisë duke publikuar një video të ish-kryeministrit britani, Toni Bler. Ky i fundit thekson në video se gjithccka ka të bëjë me rritjen masive të testimeve dhe se duhet ditur sa më shpejt se kush është i prekur nga Covid-19 ...

Lexo me teper »