Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Ishte në kërkim për vrasje në SHBA, arrestohet në Shkodër 50-vjeçari

Një 50-vjeçar është ndaluar në Shkodër për llogari të SHBA-ve. Shtetasi Arben Bregu banues në Shkodër ishte në kërkim ndërkombëtar pasi në 2016 Gjykata e Katërt Gjyqësore në Duval, Florida e ka shpallur fajtor për vrasjen e një personi. Ky shtetas, në qershor 2013, në qytetin Duval, Florida, jashtë një restoranti, ka qëlluar disa herë me armë zjarri një shtetas, ...

Lexo me teper »

Vijon rënia e numrit të viktimave në Itali, 55 të vdekur dhe 318 raste të reja në 24 orët e fundit

Në Itali numri i viktimave nga koronavirusi vijon të shënojë rënie. Përgjatë 24 orëve të fundit ndërruan jetë nga COVID-19, 55 persona duke e çuar numrin total në 33, 530. Ndërkohë infektimet në 24 orët e fundit u zbuluan 318 persona me një numër total prej 233,515. Deri më tani kanë fituar luftën me virusin e ri 160,092 persona ndërsa ...

Lexo me teper »

Kaso tregon pikat ku ndahen dhe ku bien dakord mazhoranca dhe opozita për Reformën Zgjedhore

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në PD Ivi Kaso, në një intervistë për Abc News tregoi se ku ndahen dhe ku bashkohen palët politike për të arritur një zgjidhje për Reformën Zgjedhore. Ai deklaroi se deri më tani janë dakordësuar një pjesë e mirë e kushteve për procesin parazgjedhor duke përjashtuar implementimin e një qeverie kujdestare, por shtoi se kushti që ...

Lexo me teper »

Ministria e Shëndetësisë sqaron: Karantina 7 ditore është e detyrueshme për të gjithë që hyjnë në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës, ka dalë me një deklaratë publike për të sqaruar situatën në kufijtë e shtetit të saj për këto që hyn. Ministria thotë se regjimi 7 ditor në karantinë është i detyrueshëm për të gjithë për shkak të situtatës akoma të paqëndrueshme të epidemisë së shkaktuar nga koronavirusi. “Me datë 31 maj morëm vendimin që hyrja ...

Lexo me teper »

Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për vjedhje nga Gjermani, 47-vjeçari nga Kosova ndalohet në Morinë

Një 47-vjeçar është e arrestuar nga policia e Kukësit, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Vjedhja në rrethana rënduese”. Në prangat e policisë ra shtetasi me inicialet H. H. (K)., banues në Smolicë të Kosovës. 47-vjeçari u kap në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Qafë Morinës, ndërsa ishte në kërkim pasi Gjykata Lokale Geilenkirchen në ...

Lexo me teper »

Meta i kthen një tjetër ligj shumicës

Presidenti Meta i ka kthyer Kuvendit ligjin për shërbimet  e pagesave. Sipas kreut të shtetit ligji ka disa mangësi duke ftuar deputetët ta rishqyrtojnë e të bëjnë përmirësimet e duhura. Ky është ligji i radhës që kreu i shtetit i kthen shumicës për rishqyrtim. Disa nga arsyet e kthimit të ligjit janë Mospërcaktimi i kritereve të qarta të licencimit të ...

Lexo me teper »

9 akuza e 22 të paditur, emrat që u kallëzuan në SPAK për prishjen e Teatrit Kombëtar

Partia Demokratike ka dorëzuar në SPAK një padi penale për kryeministrin Rama, kryebashkiakun Veliaj e dhjetëra zyrtarë institucionesh lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar e atij Eksperimental. Ata paditen për 9 vepra penale ndërsa padia u dorëzuar pasditen e sotme nga ish-deputetja Albana Vokshi dhe Sekretari për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata. Në listën e të paditurve përveç dyshes Rama-Veliaj bëjnë ...

Lexo me teper »

Akuzohet për mashtrimin 3.5 milionë dollarësh, prokuroria turke kërkon 10 vjet burg për aksionerin e “Air Albania”, Sinan Idrizi

Prokuroria e stambollit ka kërkuar deri në 10 vjet burg për aksionerin e Air Albania, Sinan Idrizi, lidhur me akuzat e mashtrimit. Idrizi akuzohet nga biznesmeni turk, Adnan Polat, që njihet edhe si is-presidentit i klubit Galatasaray, se i ka marrë 3.5 milionë dollarë të cilat nuk ia ka kthyer. Sipas biznesmenit turk, Idrizi është futur garant për blerjen e ...

Lexo me teper »

PD-ja kallëzon padinë për prishjen e Teatrit Kombëtar: Nëse SPAK-u është i pavarur, Rama e Veliaj shkojnë në burg

Partia Demokratike ka dorëzuar në Prokurorinë speciale anti-korrupsion padinë ndaj kryeministrit Rama e kryebashiakut të Tiranës, Veliaj, lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar. Ish-deputetja Albana Vokshi deklaroi se nëse SPAK-u vepron si i pavarur, Rama e Veliaj shkojnë në burg. Teatri Kombëtar u prish në orët e para të mëngjesit të 17 majit teksa brenda tij ndodheshin dhjetëra qytetarë e ...

Lexo me teper »

“I dënuari për dhunën ndaj një qytetari në komisariat, punësohet në policinë e Vlorës” – Denoncimi

Një qytetar ka denoncuar punësimin në polici të një efektivi që është dënuar më herët me burg. Sipas denoncimi që është publikuar nga ish-kryeministri Berisha agjenti i anti-drogës në Vlorë, Arbër(Arben) Mirjan(Ilir) Koçaj është punësuar në policinë e qytetit bregdetar edhe pse është dënuar me 1 vit e 3 muaj burg për dhunimin e një të burgosuri brenda komisariatit. “Denimi ...

Lexo me teper »