Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Lulzim Basha i bashkohet protestuesve të Bypass-it të Fierit e Vlorës: Shteti i ka lekët për pagat tuaja

Kreu i opozitës Lulzim Basha i është bashkuar protestuesve të ByPass-it të Fierit dhe të Vlorës, për t’u ofruar mbështetjen e tij. Protestuesit iu ankuan kreut të opozitës se kanë pa marrë pagat e 16 muajve, ndërsa paralajmërojnë se do të vijojnë të protestojnë derisa të dëgjohet zëri i tyre.  “Së pari dua t’ju përshëndes të gjithë punonjësve të Bypass-it ...

Lexo me teper »

16 muaj pa paga, punonjësit e Bypass-it të Fierit dhe Vlorës protesta para Kuvendit

Ditën e sotme, punonjësit e ByPass-it të Fierit dhe të Vlorës kanë dalë sërish në protesta për të kërkuar pagat e tyre të prapambetura. Një nga protestuesit deklaroi se zhvillimi i protestave u ishte refuzuar, mirëpo ata duke mos patur zgjidhje tjetër vendosën t’i organizonin ato gjithsesi përpara godinës së Parlamentit. Ai tha se ishte Drejtori i ARRSH-së Afrim Qendro, ...

Lexo me teper »

I refuzoi 3 herë deputetët, Nikolla e gjen një shkak

Pasi refuzoi 3 herë Komisionin Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka nxjerrë një arsye. Sipas saj, është keqdrejtimi i komisionit. ‘Nuk kam asgjë për të cilën të fshihem!’, tha Nikolla para deputetëve. ‘Nuk ka ndodhur dhe nuk do të ndodhë kurrë që unë të refuzoj një komision parlamentar. ‘Kam qenë prezente në 6 dëgjesa, ...

Lexo me teper »

Interpelanca me ministren Nikolla, Mehmetaj: Shteti ka rënë, Rama e ka mendjen të mbrojë Tahirin

Ministrja e Arsimit Nikolla, është thirrur në interpelancë nga deputetët e LSI-së, lidhur me ligjin për Arsimin e Lartë. Prezantimin e kërkesës e ka bërë deputetja Mehmetaj, e cila në fjalën e saj theksoi se shteti ka rënë dhe se ligji për Arsimin e Lartë ka krijuar kaos dhe konflikt, për më tepër Ministria e Arsimit ka shkelur jo pak ...

Lexo me teper »

Shoqërohen 3 persona për grabitjen në Lezhë, flasin familjarët: Fëmijët u terrorizuan, luftuam me vdekjen

Policia ka shoqëruar disa persona lidhur me grabitjen e një banese ditën e djeshme në Lezhë. Ngjarja ndodhi ditën e djeshme ku 3 persona u futën brenda banesës së A. Isakut, duke dhunuar familjarët që ishin brenda. Sipas tyre, 3 grabitësit kishin qëndruar 45 minuta brenda banesës duke i terrorizuar. Autorët arritën të marrin një shumë parash dhe disa bizhuteri. ...

Lexo me teper »

Ish-ambasadori shqiptar: Shqipëria të afrohet me Rusinë, miqtë nuk janë të përjetshëm

Profesor Fatos Tarifa, ish-ambasador i Shqipërisë në Hollandë, ka deklaruar se nuk duhet të trembemi nga afrimi i marrëdhënieve të ngushta me Turqinë dhe Rusinë. I ftuar në emisionin “Arena” të Dritan Hilës, Tarifa tha se Rusia është një fuqi e madhe dhe Tirana duhet t’i mbajë marrëdhëniet me të.  “Që Turqia është konsideruar partner strategjik është gjë e mirë ...

Lexo me teper »

Aksidenti fatal në Maminas, 23-vjeçarja ishte nisur për Itali por e kthyen në port

Të tjera detaje zbulohen lidhur me aksidentin që ndodhi mbrëmjen e kaluar në autostradën Tiranë-Durrës, në afërsi të Maminasit, ku humbën jetën një taksist dhe një pasagjere. Vajza 23-vjeçare nga Tirana, Elena Abdillari po kthehej nga porti i Durrësit. Ajo donte të nisej drejt Italisë, por për shkak të mungesës së dokumentacionit, autoritetet portuale e kanë kthyer mbrapsh. Avdullai ka ...

Lexo me teper »

Po transportonin krom, plagosen 5 minatorë në minierën e Klosit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Klos të Burrelit, ku janë plagosur 5 minatorë. Mësohet se minatorët po punonin në Traverbankun e Klosit dhe po transportonin krom, kur për shkak të një pakujdesie ka ndodhur një aksident. Të lënduarit janë dërguar në spitalin rajonal të Burrelit, mirëpo 3 prej tyre ky spital bëri kërkesën të dërgohen ...

Lexo me teper »

Johannes Hahn: Së shpejti do rekomandoj Shqipërinë për çeljen e negociatave

Komisioneri i Zgjerimit Johannes Hahn ka dhënë një lajm të mirë për Shqipërinë ditën e sotme. Sipas tij, Komisioni i Bashkimit Europian së shpejti do të rekomandojë Shqipërinë për nisjen e negociatave.  “Komisioni i BE-së do të rekomandojë së shpejti, me shumë mundësi deri në verë, që shtetet anëtare të fillojnë negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe ish Republikën Jugosllave ...

Lexo me teper »

Dy Interpelanca sot në Kuvend, Nikolla dhe Manastirliu japin shpjegime

Ditën e sotme në seancën plenare janë parashikuar të zhvillohen dy interpelanca, e para me Ministren e Arsimit Lindita Nikolla, ndërsa e dyta me Ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu. Kërkesa për interpelancë me Nikollën është kërkuar nga një grup deputetësh të Lëvizjes Socialiste për Integrim, të cilëve ministrja duhet tu shpjegojë pse nuk janë hartuar aktet nënligjore të ligjit të Arsimit ...

Lexo me teper »