Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Kapen ‘baronët’ e drogës në Athinë, 21 të arrestuar, mes tyre shqiptarë

Në Greqi është shkatëruar një bandë trafikantësh droge, e cila mbahet përgjegjëse edhe për disa vjedhje në distriktin e Exarchias në Athinë. Policia greke nga ky operacion ka vënë në pranga  21 persona, shumica prej të cilëve shqiptarë. Ky operacion është  zhvilluar  në orët e para të mëngjesit të së premtes. “Kathimerini” raporton se nga të arrestiarit 13 janë shqiptarë, 4 grekë, 2 gjeorgjianë, 1 ...

Lexo me teper »

Akuzohet se vrau në Itali gjatë grabitjes, kapet në Dibër 25-vjeçari

  Është arrestuar një Dibër një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi akuzohet për vrasje. I ndaluari është 25-vjeçari, Argent Turshilla, lindur në Maqellarë , Dibër. Ai është ndaluar nga Policia e Dibrës në bashkëpunim dhe Interpol Tirana, pasi është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali ku akuzohet për vrasje dhe rrezikon dënimin prej 30 vitesh burg. ...

Lexo me teper »

‘Paska metra tepër bashkia?!’, artistët hapin llogari bankare për ta rikonstruktuar vetë ‘Teatrin Kombëtar’

Situata vijon të jetë e tensionuar mes shtetit dhe artistëve të Teatrit ombëtar lidhur me godinën. Ditën e djeshme artistët kanë propozuar që nëse shteti nuk ka fonde për ndërtimin e godinës së Teatrit, ata do të hapin vetë një llogari bankare me qëllimin që godina të ndërtohet me fondet e shqiptarëve dhe të mos jetë nevoja që atë ta ...

Lexo me teper »

Shifrat e FMN-së: Edhe në vitin 2020, Shqipëria e Kosova ndër më të varfrat e Europës

  Të ardhurat për frymë të Shqipërisë në vitin 2022 pritet të arrijnë në 6,206 dollarë, nga 4,520 dollarë që ishin në vitin 2017, sipas statistikave të publikuara nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Ndonëse me rritje, ajo nuk është e mjaftueshme për të kaluar shtetet e tjera, duke e lënë sërish atë ndër më të varfërat e Europës. Në vitin 2022, ...

Lexo me teper »

Kapet me 1073 kilogramë duhan pa faturë, tregtari akuzohet për ‘fshehje të ardhurash’

Një 44-vjeçar në Elbasan është kapur me 1073 kilogramë duhan pa një faturë tatimore, ndaj Prokuroria e Elbasanit ka nisur procedimin penal ndaj tij nën akuzën për ‘fshehje të ardhurash’. Tregtarit me inicialet E.Gj, banues në Koplik, iu gjet në mjetin e tip tip “Volswagen”, një sasi prej 1073 kg  duhan të papërpunuar, por që nuk zotëronte një faturë tatimore. ...

Lexo me teper »

Dha jetën për të ndaluar grabitësit, Agur Vrenozi shpallet ‘Qytetar Nderi” në Fier

Agur Vrenozi, qytetari që u konsiderua hero pasi u vra ndërsa përpiqej të ndalonte grabitësit e një Exchange në Fier, javën e kaluar, ka marrë titullin ‘qytetar nderi’. Mëngjesin e sotëm mësohet se është zhvilluar një mbledhje në Këshillin Bashkiak të Fierit, për t;i dhënë Agur Vrenozit titullin ‘Qytetar Nderi’ pas vdekjes. “Vrenozit i jepet titulli për aktin e tij ...

Lexo me teper »

Përmbytjet shkaktojnë probleme në Shkodër, tokat nën ujë dhe rrugët e pakalueshme

    Reshjet e shiut të ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje në disa zona në veripërëndim të vendit. Më problematike paraqitet situata në qarkun e Shkodrës, ku ka shumë toka të përmbytura ndërsa disa akse janë të pakalueshme për shkak të pranisë së ujit. Situata në basenet ujëmbledhëse të H/C-ve: FIERZA: Kuota 295.16 m; Q=900 m3/sek; P=440 MW; 4AG ...

Lexo me teper »

Akuzohet se kërkoi ryshfet, në pranga inspektori i Tatimeve në Lushnje

Policia ka arrestuar një inspektor të Tatimeve në Lushnje. Mësohet se inspektori 34-vjeçar Klodian Pjeshka, akuzohet për shpërdorim detyre. Rreth orës 14:00 të 7 marsit, inspektori dyshohet se i ka kërkuar 20.000 lekë të reja, një 56 vjeçari, për të mos e ndëshkuar me gjobë. “Nga Seksioni për Hetimin e Korrupsionit  u arrestua në flagrancë shtetasi Klodjan Pjeshka, 34 vjeç, ...

Lexo me teper »

Po transportonte municione drejt Italisë, kapet në Rinas italiani (Dëshmia)

    Është ndaluar në Rinas shtetasi italian, Stefano Carli, pasi po tentonte të transportonte drejt Italisë një karikator automatiku Model-56. Karikatori u kap pas skanimit të bagazheve të italianit. Gjatë pyetjet shtetasi italian ka deklaruar se e ka gjetur karikatorin në Kombinatin Metalurgjik në Elbasan. Ai është liruar dhe po hetohet në gjendje të lirë.     

Lexo me teper »