Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Përmbytjet, këto janë zonat e izoluara nga uji

Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë përmbytje në disa zona të vendit. Zonat më problematike kanë në qytetet Shkodër dhe Fushë-Krujë.  Qarkun Shkodër Gjatë natës së djeshme në të gjithë territorin e qarkut sipas informacionit të marrë nga specialisti i EC në prefekturë, situata gjatë mëngjesit të sotëm në fshatin Obot rreth 60% e banesave kanë prezencën e ujit ...

Lexo me teper »

Shqipëria me nivelin më të lartë të burimeve natyrore për frymë, por të ardhurat më të ulëta

Zoti i ka dhënë Shqipërisë një natyrë kaq të bukur në kaq pak kilometra katrorë sa do t’ia kishte zili gjithkush. Por, më pas duket se është penduar, që i ka dhënë kaq shumë dhe i ka “dhuruar” një klasë politike, që në vite nuk ka bërë gjë tjetër, veçse i ka gërryer pa mëshirë këto bukuri. Shqiptaret gëzojnë pasuri ...

Lexo me teper »

I biri shikonte pornografi në celular, babai kasap ‘i heq’ fiksimin

Një kasap në Indi, i zemëruar nga varësia e djalit të tij ndaj pornografisë në internet, i copëtoi dorën e tij të djathtë si një dënim, për refuzimin e të birit për të dorëzuar smartfonin e tij. Ngjarja ndodhi pranë qytetit të Hyderabad, ku 18-vjeçari, Khalid Qureshi, refuzoi t’i bindej paralajmërimeve të përsëritura nga babai i tij 45-vjeçar, i cili ...

Lexo me teper »

Shqiptarët e Kosovës parapëlqejnë Gjermaninë, ‘bum’ kërkesash në ambasadë

Shqiptarët e Kosovës parapëlqejnë Gjermaninë si vend ku dëshirojnë të punojnë, studiojnë, emigrojnë ose shkojnë për vizitë. Siç raporton zëri.net, vetëm për vitin 2017, ka pasur rreth 50 mijë kërkesa për vizë në ambasadën gjermane, ndërsa nuk dihet numri i saktë i shqiptarëve të Kosovës që kanë aplikuar në ambsadat e huaja në Prishtinë. ‘Këtu përfshihen edhe kërkesat për qëndrimet ...

Lexo me teper »

Qeveria pezullon 100 leje mjedisi, ricikluesit: Nuk ka bazë ligjore, po falimentojmë

Inspektorati Shtetëror i Mjedisit ka pezulluar aktivitetin për 100 biznese që operojnë në sektorin e përpunimit, grumbullimit dhe riciklimit të mbetjeve në Tiranë. ‘Panorama’ raporton se Bashkimi i Prodhuesve Shqiptarë dhe Shoqata e Ricikluesve u shprehën dje se vendimi i Inspektoratit të Mjedisit për pezullimin e lejeve është i jashtëligjshëm. Kryetari i Bashkimit të Prodhuesve, Filip Gjoka, u shpreh se ky ...

Lexo me teper »

7 marsi/ Fuga-mësuesve: Jeni hajdutë nëse pranoni dhurata nga nxënësit

Në këtë 7 mars akademiku Artan Fuga ka dhënë këshillën e rradhës për mësuesit. Ai është shprehur se 7 marsi nuk është një taksë ndaj nxënësve dhe mësuesve. Fuga thekson më tej se të gjithë ata mësues që pranojnë nga nxenësit sutiena, mbathje, byzylyqe, zarfe me lekë, deodorante, servise pjatash, vathë,  e të tjera janë hajdutë. “7 marsi, dita e mesuesve ...

Lexo me teper »

Rëshqitjet e dheut, bllokohet dogana e Trebishtit

Nga rrëshqita e tokës është bllokuar dogana e Trebishtit. Kjo doganë lidh Shqipërinë dhe Maqedoninë, lidh zonën e Gollobordës me Maqedoninë. “News 24” raporton se nga rrëshqitja e dherave janë bllokuar të dyja kahet e rrugës. Rruga ka rrëshqitur në rreth 30 metra gjatësi.  Nga reshjet e dendura të shiut të ditëve të fundit ka pasur edhe probleme me përmbytjet në disa ...

Lexo me teper »

Presidenti Meta uron mësuesit për 7 Marsin, publikon foto nga fëmijëria

Presidenti i vendit Ilir Meta ka uruar sot në ditën e 7 Marsit mësuesit. Meta është shprehur se i uron nga zemra  të gjithë mësuesve, pedagogëve dhe profesorëve shqiptarë Gëzuar 7 Marsin. “Sot në Ditën e Mësuesit, dua t’ju uroj nga zemra të gjithë mësuesve, pedagogëve dhe profesorëve shqiptarë: Gëzuar 7 Marsin, ditën e nderimit të madh të veprës suaj ...

Lexo me teper »

Jep dorëheqjen këshilltari ekonomik i Trump, shkak tarifa e importeve

Këshilltari i lartë ekonomik i presidentit amerikan, Donald Trump, Gary Cohn, po jep dorëheqjen. Kështu ka njoftuar së fundmi Shtëpia e Bardhë. Sipas ” The New York Times” Cohn është i fundit pjesëtar i profilit të lartë të skuadrës Trump, që jep dorëheqjen, pas një serie largimesh të këshilltarëve të tjerë. “Gary ka qenë këshilltari im kryesor ekonomik dhe ka ...

Lexo me teper »