Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

BERZH: Shqipërisë do i duhen 200 vite që të arrijë standardet e BE-së

Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë në axhendën e tyre një seri reformash të brendshme por edhe të lidhura me njëra-tjetrën që synojnë ngushtimin e hendekut që ekziston mes Bashkimit Europian dhe këtij rajoni. Kjo vjen në kushtet kur integrimi mbetet busulla e orientimit për të gjitha këto vende. Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në një raport të fundit të ...

Lexo me teper »

Zgjedhjet te Mjekësia, studentët në protestë: Si po manipulohet procesi (VIDEO)

Ditën e sotme studentët e Fakultetit të Mjekësisë në Tiranë, janë ngritur në protesta lidhur me zgjedhjet për këshillat studentore, të cilat sipas tyre po manipulohen. “Nuk është zgjidhur asnjë student i Fakultetit, por nuk fillon këtu problematika…  ditën e parë nuk janë lënë studentët e Fakultetit të Mjekësisë, na kanë bërë një letër me shkrim dorë që mezi shihet ...

Lexo me teper »

Gjiknuri në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, pritet të japë dëshminë

Ministri Damian Gjiknuri ndodhet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për të dhënë dëshminë lidhur me abuzimet financiare që janë bërë nga ish-drejtuesit e ARRSH në rrugën Tiranë-Elbasan. Theksojmë se Gjiknurit i është dërguar një fletë-thirje për të dëshmuar në Prokurori. Ministri pritet të pyetet në prokurori në cilësinë e personit kallëzues, pasi në fillim të muajit Janar 2018 ministri ju ...

Lexo me teper »

Tërmet në Lezhë, lëkundjet ndihen edhe në Tiranë

Pak minuta më parë janë ndjerë disa lëkundje tërmeti në zonën e Lezhës dhe në kryeqytet. Sipas qendrës sizmologjike evropiane, lëkundjet kanë qenë me magnitudë 4,0 ballë dhe epiqendra ka qenë 6 kilometra nga qyteti i Lezhës. Në kryeqytet lëkundjet janë ndjerë me intensitet më të dobët. Paraprakisht nga tërmeti me thellësi 5 kilometra nuk raportohet për persona të lënduar ...

Lexo me teper »

Panariti: Policia e përfshirë në trafiqe dhunoi procesin zgjedhor, të vihen pas hekurave

Ish-ministri i LSI-së Edmond Panariti, në seancën e sotme plenare në Kuvend ka deklaruar se policia e vendit është e përfshirë në trafiqe dhe ka qenë pikërisht ajo që ka dhunuar edhe procesin zgjedhor. “Ka një anë tjetër të padukshme okulte e cila për fat të keq po mban peng jo vetëm thjesht policinë si institucion, mban peng të gjithë ...

Lexo me teper »

Bushati në kontraditë me deklaratën e Juncker: Viti 2018 i artë për në BE

Vetëm një ditë më parë  kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama deklaroi se për asnjërin nga vendet nuk ka një datë për anëtarësimin në BE. Në fjalën e tij, Juncker, theksoi se nuk ka një datë të caktuar për anëtarësimin për asnjë nga vendet e Ballkanit Perëndimor, por gjithësecili do vlerësohet ...

Lexo me teper »

Zjarr në mobilerinë në Vlorë, tre zjarrfikëse në ‘luftë’ me flakët

Pasditen e sotme në qytetin e Vlorës është përshirë një mobileri nga flakët. Mësohet se ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:00 në lagjen Nr.11 të qytetit, ku një zjarr shpërtheu në një magazinë e cila i ishte dhënë me qira një biznesi mobilerie. Në vendngjarje ndodhen tre zjarrfikëse të cilat po mbajnë nën kontroll flakët. Sakaq, policia ka nisur hetimet ...

Lexo me teper »

Fushë Kruja pa ujë prej dy ditësh, rrezikohet edhe Durrësi

Prej më shumë se 30 orësh, qyteti i Fushë Krujës vuan nga mungesa e ujit të pijshëm. Mësohet se shkak për këtë është bërë mungesa e energjisë elektrike. Ka qenë një defekt në nënstacionin elektrik që furnizon me energji elektrike pompat e ujit të ujësjellësit të qytetit, si edhe pompat që dërgojnë ujin e pijshëm në qytetin e Durrësit. Për ...

Lexo me teper »

Vasili thumbon Ramën: Kryeministri tha se policia është më e besueshme se Zoti, sot e vetton

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Vasili, ka ironizuar kryeministrin Rama lidhur me vettingun në polici. Në fjalën e tij, ai i kujtoi kreut të qeverisë deklaratat e dikurshme se ‘policia është më e besueshme se Zoti’ dhe sot i bën vetting kësaj policie. ‘Në 21 shkurt, një vit përpara kur bëhej promovimi i femrës në policinë e shtetit, kryeministri ...

Lexo me teper »

Dëborë dhe ngrica, si paraqitet situata në vend dhe rrugët ku duhet bërë kujdes

Reshjet e dëborës që kanë nisur që natën e mbrëmshme thuajse në gjithë territorin e vendit, kanë vijuar edhe sot. Ato kanë krijuar probleme në disa akse, por shumica e tyre janë të kalueshme me zinxhirë. Më poshtë keni një përmbledhje si paraqitet situata në pjesën më të madhe të akseve të vendit. QARKU TIRANË Segmenti rrugor nga Lana Bregasi-Trau ...

Lexo me teper »