Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Protesta në Kukës funksionoi, sot kufiri u kalua pa pagesë

Ditën e sotme në ‘Rrugën e Kombit’, qytetarët shqiptarë kanë reaguar kundër taksës së vendosur për të kaluar kufirin. Protesta ka zgjatur rreth katër ore dhe ka pasur edhe përplasje mes protestuesve dhe forcave të policisë. Efektivët e policisë kanë përdorur shkopinj gome kundër qytetarëve, ndërsa nga ana e tyre, disa protestues të revoltuar kanë nisur të gjuajnë me gurë ndaj ...

Lexo me teper »

Protesta në Kukës, Noka: Barbarizma të tilla kishim kohë pa i parë

Pas protestave në veri të vendit, një reagim ka ardhur edhe nga ana e deputetit të PD-së, Flamur Noka. Me anë të një statusi në Facebook, Noka shkruan se  dhuna dhe terrori që ushtroi pushteti ishin shëmbëlltyrë e fytyrës barbare të  Ramës. “Barbarizma të tilla kishim kohë pa i parë. Aty policia shfryu dufin dhe mllefin e Edvinit ndaj Kuksianëve , ...

Lexo me teper »

Anglia lutet për të, ish-lojtari i Kombëtares në gjendje kome

Ish-mesfushori iAnglisë dhe Chelsea-it Ray Wilkins është në  gjendje kritike në një spital në Londër. Sipas gruas së tij Jackie Wilkings ishte goditur nga një arrest kardiak dhe situata për të është “shumë e keqe”. Ish kapiteni i Chelsea-t, Frank Lampard shkroi në Instagram: “Të gjitha mendimet e mia janë për këtë njeri dhe me familjen e tij sonte, një ...

Lexo me teper »

Protesta në Kukës, Mehmetaj: Rama është i bindur se po i vjen fundi

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, ka reaguar menjëherë pas deklaratës së Ministrit Xhafaj, duke e cilësuar si një reflektim frike nga Edi Rama. Sipas Mehmetaj Rama është i bindur se po i vjen fundi dhe urdhëron të ushtrohet dhunë e të shtypen protestat e qytetarëve. “Qytetarët nuk tremben nga kërcënimet e një Kryeministri bandit. Nëse po kërkohen kriminelë dhe persona ...

Lexo me teper »

Protesta në Kukës, Vasili: Pas kësaj Rama nuk është më kryeministri i këtij populli

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook, ka reaguar mbi protestën e zhvilluar në pikën kufitare të Morinës. Sipas Vasilit janë mbi 100 protestuesit e plagosur nga dhuna e kryeministrit, i cili kërkon të kriminalizojë dhe jo ta dëgjojë popullin. “Kryeministri që poshtëroi popullin me fjalë të neveritshme si “diçka që nuk ...

Lexo me teper »

Protesta në Kukës, Xhafaj: Janë lënduar me gurë 12 efektivë të FNSH-së

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj në një deklaratë për shtyp ka reaguar për protestën e zhvilluar në Kukës nga qytetarët. Sipas Xhafaj në protestë kishte gjendeshin grupe individësh të papërgjegjshëm, të cilët e shfrytëzuan situatën për qëllimet e tyre. Deklarata e plotë e Xhafaj: “Sikuse keni mundur të ndiqi se manifestimi “paqësor” vetëm i tillë nuk ishte, mes protestuesve të ...

Lexo me teper »

Qytetarët largohen pas katër orë protestash, rinis qarkullimi i mjeteve

Pas protestave dhe përleshjeve mes qytetarëve dhe forcave policore në Kukës dhe radhës kilometrike të krijuar në kufirin e Morinës, më në fund ka rifilluar qarkullimi i mjeteve. Protestuesit janë duke u rikthyer në qytetin e Kukësit pas arritjes së marrëveshjes duke lënë radhën kilometrike të makinave të kalojnë. Gjatë 4 orëve protesta qytetarët shkatërruan dhe dogjën sportelet ku do ...

Lexo me teper »

Meta thirrje për shmangien e dhunës në Kukës: Dialog e mirëkuptim, të kthehet lëvizja normale!

Pas protestave dhe përleshjeve mes qytetarëve dhe forcave policore në Kukës, një reagim ka ardhur edhe nga presidenti i Republikës. Meta shpreh shqetësimin për situatën e krijuar në Rrugën e Kombit dhe keqardhjen për personat e lënduar gjatë protestës së sotme. Presidenti bën thirrje për evitimin e dhunës, për vetëpërmbajtje, dialog e mirëkuptim me qëllim normalizimin e situatës dhe kthimin ...

Lexo me teper »

Dëbimi i ‘gylenistëve’, HRW: Arrestime të dyshimta, Kosova shpërfilli të Drejtat e Njeriut

Grupi monitorues me bazë në SHBA, Human Rights Watch (HRW) tha se arrestimi i shtetasve turq në Kosovë tregoi një mospërfillje ndaj të drejtave të njeriut dhe sundimit të ligjit. “Përveç arrestimeve të dyshimta, burrat u dërguan në një vend ku ata përballen me një rrezik serioz ndaj torturës. Presidenti i Kosovës, kryeministri dhe kryetari i parlamentit, të cilët pretendojnë ...

Lexo me teper »

Qytetarët masakrojnë me komente Ramën: Meqë ishe i sigurtë që s’i ngrihej popullit, zamet e ke t’ia ulësh tani!

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një reagim pas protestës së së sotme në ‘tunelin e Kalimashit’, ku protestues dhe efektivë policie u përplasën ashpër me njëri tjetrin. “Dhuna barbare mbi pronën e përbashkët dhe reagimi i dhunshëm ndaj forcave të rendit në Kukës, do të marrin përgjigjen e merituar me të gjithë fuqinë e ligjit mbi këdo që ka ngritur ...

Lexo me teper »