Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Pesë personave në Divjakë e Krujë u shkon formulari i pasurisë

Pesë përsonave në Divjakë e Krujë u ka shkuar formulari i vetëdeklarimit të burimit të pasurisë. Ata janë Bledar Çoraj nga Kruja dhe Donika, Arta e Baki Çoku si dhe Aldo Kobuzi, të gjithë nga Divjaka. Të lartpërmendurit janë dënuar më herët për trafik lëndësh narkotike e pjesëmarrje në grup terrorist. Sipas policisë, ka dyshime se përsonat në fjalë e ...

Lexo me teper »

Dy të plagosur nga të shtënat me armë në Elbasan

Dy persona kanë mbetur të plagosur nga ngjarja në Elbasan ku një person qëlloi me armë ndaj policisë. Autori i dyshuar i ngjarjes është Lefter Zhidru ndërsa të plagosur kanë mbetur, Dilaver Konaxhiu e Ledio Saraçi, të cilët ishin kalimtarë të rastësishëm dhe nuk kishin lidhje me ngjarjen. Fillimisht policia e Elbasanit u njoftua për një konflikt familjar. Pas mbërritjes ...

Lexo me teper »

Qëllohet me armë ndaj policisë në Elbasan

Disa persona kanë qëlluar me armë ndaj policisë në Elbasan. Autorët e paidentifikuar kanë qëlluar ndaj forcace Shqiponja e atyre të FNSH-së. Të shtënat me armë kanë shkaktuar panik mes qytetarëve. Ngjarja ka ndodhur në lagjen 11 Nëntori. Mësohet se policia është qëlluar nga një person i armatosur që po këcënonte familjarët e tij. Blutë kanë shkuar në vendin e ...

Lexo me teper »

Meta: Të ndalohen hidrocentralet mbi Vjosë, arroganca e papërgjegjshmëria po i vënë kazmën vendit

Presidenti Meta ka shprehur qëndrimin e tij kundër digave mbi lumin Vjosë dhe shpalljen Park Kombëtar të zonës ku parashikohen të ndërtohen hidrocentralet. Kreu i shtetit thekson se rishikimi i planeve ndërtimore mbi këtë lumë do ishin një shenjë e mirë demokracie nga ana e qeverisë ndërsa e kundërta ndodh me vijimin kokëfortë në këtë drejtim. Ai e bëri deklaratën ...

Lexo me teper »

Presidenti Meta pret në takim ambasadorët e BE-së

Këtë të enjte, presidenti i vendit Ilir Meta ka pritur në një takim ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian, si dhe ambasadorin Luigi Soreca. Takimi në fjalë po mbahet në Presidencë në këto momente, ndërsa nuk dihen ende detaje të këtij takimi. Besohet se në qendër të diskutimit janë zhvillimet politike në vend, në veccanti Kodi Zgjedhor. Kujtojmë se maxhoranca ...

Lexo me teper »

Hajdari: Sot depozitojmë propozimin për listat e hapura, të hiqet pragu zgjedhor

Deputetja Rudina Hajdari ka folur sot për propozimin e opozitës parlamentare për listat e hapura të cilën do ta depozitojë sot në Parlament. Ajo tha se ka kërkuar për heqjen e pragut zgjedhor dhe i bëri thirrje opozitës parlamentare që të firmosin propozimin. “Sot opozita parlamentare është duke nënshkruar një propozim për listat 100 përqind të hapura dhe depozitohet sot ...

Lexo me teper »

Ambasadorja Kim: I kujtoj Ramës dhe Bashës marrëveshjen e 5 qershorit, jeni përgjegjës

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka bërë një tjetër reagim lidhur me debatet mes palëve politike për hapjen e listave dhe për koalicionet. Ndërsa rikujton marrëveshjen e 5 qershorit, Kim shkruan në “Twitter” se çdo propozim duhet të jetë në mirëbesim. “Ne i kujtojmë kryeministrit Rama, Kreut të PD-së Basha dhe të gjithë drejtuesve të tjerë, për të gjitha angazhimet që ...

Lexo me teper »

Ruçi ndërpret për të dytën herë seancën plenare, përjashton Alimadhin

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka përjashtuar nga seanca e sotme plenare, deputetin e opozitës, Adriatik Alimadhi. Seanca u ndërpre për herë të dytë, pasi Alimadhi kishte bllokuar foltoren edhe pse Ruçi e përjashtoi dhe i kërkoi të dilte nga salla. “Ulu mos spekulo me rregulloren, nuk flitet për qeverinë për replikë. Ulu, je në kundërshtim me rregulloren. Ulur koleg. ...

Lexo me teper »

Dy orë në takim me 4 mjekët, Manastirliu: Do ngrihen grupe pune për 4 kërkesat

Ka përfunduar pas dy orësh takimi mes 4 përfaqësuesve të mjekëve me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Ministrja ka deklaruar se do të ngrihen grupe pune mes sindikatës dhe ministrisë, që do të nisin nga e mërkura e ardhshme për realizimin e 4 kërkesave të bluzave të bardha. “Ne kemi diskutuar shumë konkretisht për pikat që përfaqësuesit e sindikatës kanë ...

Lexo me teper »

Trump: Gjykata e lartë ka nevojë për 9 gjyqtarë

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar Gjykata e Lartë ka nevojë për plotësimin e plotë të nëntë gjyqtarëve, sepse atyre mund t’u duhet të vendosin fituesin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Trump përsëriti ankesat dhe shqetësimet e tij të shumta në lidhje me fletëvotimet me postë që të paktën 80 milion Amerikanë pritet t’i përdorin ato në vend që ...

Lexo me teper »