Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Si po tretet popullsia e Shqipërisë, rënie 86% e shtesës natyrore nga 1990-a

Në vitin 1990, në Shqipëri u regjistruan 82 mijë lindje dhe 18 mijë vdekje. Shtesa natyrore e popullsisë ishte rreth 64 mijë persona, sipas statistikave të INSTAT. Fillimi i tranzicionit në Shqipëri solli ndryshime të mëdha. Një pjesë e konsiderueshme e popullsisë iku jashtë vendit në emigracion, stili i jetës filloi të ndryshonte dukshëm. Banorët e fshatit u zhvendosën në ...

Lexo me teper »

Mot i rënduar në Verilindje, 125 familje të bllokuara prej 5 ditësh nga dëbora

Reshjet e dendura të dëborës gjatë këtyre ditëve, kanë bllokuar plot 125 familje të bllokuara në Verilindje të vendit. Mësohet se moti i rënduar, ka bllokuar një sërë aksesh rrugore në verilindje të vendit, ndërsa ka lënë pa energji elektrike disa fshatra të Bulqizës. Në fshatin Tërnovë kanë mbetur të bllokuara prej 5 ditësh me radhë, rreth 125 familje. 3 ...

Lexo me teper »

Paralajmërimi i Ngjelës: Pas Llallës, radhën e kanë 50 gjyqtarë dhe prokurorë

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar pas masës së Departamentit të shtetit Amerikan, për moslejimin e ish-Kryeprokurorit Adriatik Llalla të hyjë në SHBA. Sipas Ngjelës, kjo është prova që amerikanët e kanë marrë seriozisht Reformën Antikorrupsion në Shqipëri. “Masa ekstreme që Sekretari i Shtetit amerikan Rex Ë. Tillerson mori për moslejimin e Adriatik Llalës dhe gruas së tij të hyjë në ...

Lexo me teper »

I dënuar me 5 vite burg për drogë, 52-vjeçari ekstradohet nga Gjermania

Një tjetër person është ekstraduar drejt shqipërisë, këtë radhë nga Gjermania. Mësohet se bëhet fjalë për një 52-vjeçar, i quajtur Adrian Mali, i cili akuzohet për “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”. Si është dënuar me 5 vite burg nga Gjykata e Tiranës. “Interpol Tirana ekstradon një shtetas në kërkim ndërkombëtar, i dënuar me 5 vite burg për veprën penale ...

Lexo me teper »

Makina përplaset me kolonën e betonit, humb jetën 20-vjeçari

Një aksident është shënuar në aksin rrugor Cërrik-Mollas, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një person. Mësohet se aksidenti ka ndodhur ditën e djeshme, ku një 20-vjeçar është përplasur me një kollonë betoni. “Më datë 15.02.2018 në aksin rrugor Cërrik- Mollas shtetasi A.Xh., 20 vjeç banues në fshatin Shtëpanjë duke drejtuar mjetin me targa AA 931 HR ka ...

Lexo me teper »

U heqin ndihmën ekonomike, shkodranët pushtojnë zyrën e ndihmës sociale (VIDEO)

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka publikuar një video të realizuar nga një qytetar shkodran, ku shihet se si zyra sociale e ndihmës ekonomike në këtë qytet, është mbushur plot me njerëz të cilëve nuk u jepet ndihma ekonomike që u takon. Ata protestojnë pranë kësaj zyre dhe shprehen se janë të vetmet të ardhura që kanë. “Ky eshte sherbimi per qytetaret ...

Lexo me teper »

Në kërkim për drogë dhe moskallëzim krimi, arrestohen dy persona në Korçë

Ditën e sotme janë arrestuar dy persona të cilët ishin shpallir në kërkim, njëri për “Kultivim të bimëve narkotike” dhe tjetëri për “Moskallëzim krimi”. I pasi është ndaluar në Kolonjë dhe i dyti në qytetin e Korçës. “Ndalohen dy shtetas, një në Kolonjë dhe një tjetër në Korçë, të shpallur në kërkim për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike” dhe ...

Lexo me teper »

Shisnin kokainë në zonën e ‘Bllokut’, arrestohen katër personat (VIDEO)

Katër persona kanë rënë në prangat e policisë, pas një operacioni antidrogë të koduar “Decline”. Pas këtij operacioni, Policia e Tiranës ka sekuestruar 276.6 gramë lëndë narkotike e dyshuar “Kokainë” dhe ka arrestuar në flagrancë 4 persona. “Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e rasteve të ...

Lexo me teper »

Pakti Detar/ Opozita kërkon Interpelancë me Bushatin

Opozita ditën e sotme i ka dërguar një kërkesë kryetares së Komisionit të Jasshtëm Mimi Kodheli,  për të realizuar një seancë dëgjimore me Ministrin Për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati. Arsyeja e kërkesës së opozitës, lidhet me marrëveshjen detare me Greqinë, aq shumë të diskutuar jo vetëm në hapësirën mediatike shqiptare, por edhe atë greke. Kërkesa është firmosur ...

Lexo me teper »

Kërcënonte gjyqtaren në celular, 36-vjeçari ekstradohet nga Londra drejt Shqipërisë

36-vjeçari shqiptar Alban Beshiri, është ekstraduar ditën e sotme nga Londra në Tiranë. Ai sapo ka zbritur në aeroportin e Rinasit. Beshiri mësohet se ishte shpallur në kërkim nga Interpol Tirana, pasi ishte dënuar me 6 muaj burg për “kanosjen e një gjyqtari”. “Nga specialistët e Interpolit u krye ekstradimi nga Londra/Mbretëri e Bashkuar drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar ...

Lexo me teper »