Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

‘Rama shkatërron Teatrin,  por bunkerin e reklamon se aty struken diktatorët’

Kreu i grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili, i rikthehet cështjes së zhvendosjes së Teatrit Kombëtar në godinën e quajtur “Turbina”. Vasili bën një kontrast mbi mbështetjen e kryeministrit Rama ndaj bunkerit-muze në Tiranë dhe sjelljes së tij ndaj teatrit Kombëtar. “Kryeministri Teatrin Kombetar e shkaterron ndersa bunkerin para tij e mbron, e investon e reklamon. Ka ...

Lexo me teper »

Rama – Fermerëve të Korçës: Pse shteti do ua blejë patatet?

Kryeministri Edi Rama, ditën e sotme vizitoi Universitetin Bujqësor të Tiranës, foli për ankesat e fermerëve të Korçës, të cilët ankohen se patatet u kanë mbetur në stok. Rama u tha studentëve se nuk do dalë shteti t’i blejë patatet, ndaj ata duhet të ndërrojnë produkt dhe të prodhojnë mollë psh, në vend të tyre.  “Në Korçë ka një problem, ...

Lexo me teper »

Varën 6-vjeçarin në pemë, ndalohen tre persona në Elbasan. Babai: Ishte thjesht shaka

Policia e Elbasanit ka ndaluar tre persona, pas qarkullimit të një fotoje në rrjetet sociale, në të cilën shfaqet një fëmijë i keqtrajtuar. Mësohet se mes të arrestuarve është edhe babai i djalit 6-vjeçar, i cili mohon ta ketë dhunuar të birin. “Lidhur me publikimin e fotoje ne rrjetet sociale e me pas ne media, ku shfaqet një fëmijë i ...

Lexo me teper »

Vonesa e pagave të pedagogëve, Nikolla thirret përpara Komisionit të Arsimit

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, është thirrur ditën e sotme në Komisionin e Arsimit për të raportuar për Ligjin e Arsimit të Lartë, mungesën e akteve nënligjore, si edhe për pasojat dhe problemet nga mos implementimi i ligjit. Ky takim do të nisë rreth orës 09:30. Komisioni i Arsimit mblidhet sot, pas debateve të zhvilluara lidhur me vonesën e pagave ...

Lexo me teper »

Meta pret në zyrë grupin e deputetëve britanikë: Bashkë në luftën kundër krimit e trafikut

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur në zyrën e tij ditën e sotme, grupin e deputetëve britanikë, anëtarë të Grupit të Unionit Ndër-parlamentar dhe të Miqësisë Mbretëri e Bashkuar-Shqipëri. Gjatë këtij takimi, Meta vlerësoi partneritetin e fortë dhe tradicional midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Mbretëria e Bashkuar ka dhënë për konsolidimin e demokracisë dhe të ...

Lexo me teper »

Akuza për shpërdorim detyre, pezullohet Specialisti i Hetimit të Aksidenteve në Tiranë

Pezullohet nga puna specialisti i Hetimeve të aksidenteve në Komisariatin Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë. Shkak për pezullimin e nënkomisarit me inicialet O.GJ, janë bërë akuzat ndaj tij për ‘shpërdorim detyre’, lidhur me një aksident të ndodhur më 12 nëntor të vitit të kaluar. “Shërbimet për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka pezulluar nga detyra Specialistin e Hetimeve të Aksidenteve ...

Lexo me teper »

Akset rrugore në Korçë të kalueshme, normalizohet situata në Qafë Thanë (VIDEO)

Situata në akset rrugore të qarkut të Korçës përfshi edhe Qafë Thanën, është normalizuar mëngjesin e sotëm. Mësohet se është dashur ndërhyrja e 6 borëpastrueseve për të mbajtur nën kontroll Qafë Thanën nga Lini deri në Prrenjas. Mbrëmjen e kaluar, dëbora kishte kaluar mbi 30 cm ndërsa situata për qarkullimi e automjeteve paraqitej tepër e vështirë. Por sot dëbora ka ...

Lexo me teper »

Komiteti i Stabilizim- Asociimit, zbardhen rekomandimet për  Shqipërinë

Një ditë më parë, Komiteti i Stabilizim–Asociimit mbylli takimin e tij të 12 në Tiranë, ku pozita dhe opozita kërkuan hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në. Pas takimit të fundit, kanë dalë edhe rekomandimet finale të Komitetit të Stabilizim Asociimit së bashku me modifikimet përpara votimit nga mazhoranca dhe opozita. Ndër rekomandimet e BE-së, sipas një dokumenti të publikuar ...

Lexo me teper »

Derhemi ia thotë në sy Kumbaros: Ne dalim nga ai Teatër nëse kaloni mbi trupat tanë

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka debatuar ashpër me artistët e Teatrit Kombëtar si , Arben Derhemi, Altin Basha, Genc Fuga, Gëzim Kame dhe Robert Budina, lidhur me zhvendosjen e tyre tek godina e quajtur “Turbina”. Ndërsa Kumbaro thoshte se Teatrit Kombëtar, do i shtohen edhe dy salla të reja tek qendra Turbina me kushte më të mira edhe teknike ...

Lexo me teper »

Asqeriu përballet me Çulin: Mos më bëj mua llogaritë e Ministrisë

Aktori i madh Bujar Asqeriu është përplasur live me drejtorin e Teatriut Kombëtar Hervin Çuli, ndërsa ishin të ftuar në studion e “360Gradë”. Shkak për debatin është bërë zhvendosja e aktorëve të Teatrit Kombëtar te godina e quajtur “Turbina”. “Ministria e Kulturës 3 km larg nga Teatri Kombëtar nuk di çdo të bëhet me këtë teatër. Këta nuk dinë kanë ...

Lexo me teper »