Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Tërmeti gjatë natës, Ministria e Mbrojtjes: S’ka dëme apo të lënduar, ku ishte epiqendra

Ministria e Mbrojtjes ka reaguar lidhur me tërmetet e regjistruara gjatë natës.Lëkundjet sizmike u shënuan në orën 01:25 me epiqendër në veriperëndim të qytetit të Cërrikut. Tërmeti me magnitudë 4.5 i shkallës Rihter është ndjerë në Elbasan, Lushnje, Tiranë e Fier. Vetëm 3 minuta para tij, pati lëkundje sizmike me magnitudë 3.1 të shkallës Rihter. Por sipas Ministria e Mbrojtjes, ...

Lexo me teper »

Hoteleve iu ra qarkullimi me 61.4% për shkak të pandemisë, preken edhe punësimi e pagat

Sektori i turizmit është goditur rëndë këtë nga pandemia çka ka prekur numrin e turistëve që kanë pritur këta të fundit me një tkurrje të dukshme në raport me një vit më parë e për rrjedhojë edhe xhiron e këtyre të fundit. Të dhënat zyrtare nga INSTAT tregojnë se qarkullimi i të ardhurave ra me 61.4 për qind në tremujorin ...

Lexo me teper »

Mjekëve iu refuzua kërkesa për protestë, Manastirliu: Dera ime është e hapur, jam me ta çdo ditë

Sindikata e mjekëve paralajmëroi për një protestë ditën e nesërme në oborrin e QSUT-së. Ata kërkuan leje në polici por ajo u refuzua pasi sipas bluve nuk lejohen grumbullimet për shkak të pandemisë së Covid-19. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, u pyet lidhur me këtë refuzim që iu bë mjekëve, ndërsa ishte e ftuar në emisionin “Real Story”. Por ajo ...

Lexo me teper »

A do kemi një “lockdown” të dytë? Manastirliu flet për skenarët në rast të “valës së dytë” të Covid-19

Ndërsa flitet për një valë të dytë të pandemisë së Covid-19 me ardhjen e dimrit, qytetarët i frikësohet një bllokimi të dytë. Lidhur me këtë, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu foli në emisionin “Real Story” në televizionin “News 24”. Manastirliu foli për skenarët e përballjes me Covid-19 në duke përashtuar mundësinë e një mbylljeje tjetër. “Nuk parashikohet një mbyllje tërësore ...

Lexo me teper »

Neritan Sejamini “ia plas” ministres në sy: Sot mjekët e kanë pagën më të ulët dhe se shoferi yt

Analisti Neritan Sejamini i tha sot ministres së Financave se edhe shoferi i saj, paguhet më shumë se sa mjekët në Shqipëri. Këtë deklaratë Sejamini e bëri ndërsa ishte i ftuar në studion e emisionit “Open”, ku përballë kishte ministren e Financave Anila Denaj. “Mjekët këtu bëjnë operacione të vështira, po rrogën e kanë më të vogël se paga e ...

Lexo me teper »

Manastirliu: Qeveria e gatshme të paguajë për vaksinën e Covid-19, sapo të jetë gati

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se qeveria është gati ta blejë vaksinën ndaj koronavirusiit, sapo ajo të jetë gati. Ndërsa ishte e ftuar në programin “Real Story” në televizionin “News 24”, Manastirliu u shpreh se qeveria shqiptare nuk do të mbetet pas në marrjen e vaksinës. “Facaliteti i Kovaksit është një instrument, ku marrin pjesë 80 shtete në ...

Lexo me teper »

Basha: 11 masat urgjente që duhen për t’u përgatitur për valën e dytë të pandemisë

Ditën e sotme në takimin me mjekët, kryedemokrati Lulzim Basha, ka propozuar sot 11 masat urgjente që duhen marrë për menaxhimin e pandemisë së koronavirusit. Sipas kryetarit të PD-së, ky plan masash i hartuar së bashku me mjekë dhe eskpertë të shëndetësisë do të shërbejë për t’u përgatitur për valën e dytë të pandemisë së Covid-19. Ai thotë se se ...

Lexo me teper »

Zëdhënësja e PD-së nxjerr videon: Rama po kopjon Bashën

Deri më tani, ishte kryetari i PD-së Lulzim Basha, ai që komentohej se kishte kopjuar kryeministrin Edi Rama në disa aspekte përsa i përket PR-it. Ndërsa tani, PD pretendon se është Rama ai që po kopjon Bashën, kjo lidhur në premtimet që ka bërë lidhur me pagat. Zëdhënësja e PD-së Ina Zhupa, ka publikuar një video ku Basha e Rama ...

Lexo me teper »

“Futbolli shqiptar në ngërç”- Presidenti Meta ka një thirrje për qeverinë

Presidenti i vendit, Ilir Meta, ka reaguar me shqetësim lidhur me ngërçin e krijuar në futbollin shqiptar për shkak të krizës në vend. Ai ka shpërndarë një video të futbollistëve të Kategorisë Superiore, të cilët shprehen se qeveria duhet t’ju plotësojë kushte më të mira ekonomike. Meta thotë se kriza në vend po përshkallëzohet në përmasa shqetësuese në të gjithë ...

Lexo me teper »

Basha paralajmëron: Jemi në prag të katastrofës, s’kemi kohë për të humbur

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha paralajmëron se situata në vendin tonë për shkak të pandemisë është në prag të katastrofës. Në një takim me mjekë dhe ekspertë të shëndetësisë, Basha kujton se opozita kërkoi që mësuesve t’ju bëhej tamponi para se të hapeshin shkollat, por kjo nuk u mor parasysh nga qeveria. “Sezoni i gripit stinor po vjen. Kemi ...

Lexo me teper »