Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Shkarkohet nga detyra prokurori i Prokurorisë së Tiranës

Prokurori i Prokurorisë së Tiranës, Shpëtim Kurti, është shkarkuar nga detyra nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Kurti, i cili është njëkohësisht kandidat për Këshillin e Lartë të Prokurorisë iu nënshtruar ashtu si të gjithë kandidatët e tjerë kontrollit në tre kategoritë, pasuri, prefesion dhe integritet. Trupa gjykuese që përbëhej nga Lulzim Hamitaj, Brunilda Bekteshi dhe Roland Ilia vendosi se ...

Lexo me teper »

“Policia ndaloi çunin 13-vjeç, e futi në furgon gjatë protestës” – Berisha publikon denoncimin e qytetares (Video)

Në qytetare ka denoncuar ndalimin e djalit të saj të mitur nga policia pas protestës së djeshme. E ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, Flora Mandri, ka rrëfyer gjithë ngjarjen e ditës së djeshme, ku  tregon me hollësi atë që ndodhi dhe sesi u ndalua djali i saj vetëm 13-vjeçar. “Kisha dalë krejt papritur me fëmijët, me vjehrrin edhe disa të ...

Lexo me teper »

“Përmes kësaj faqeje, Endri Fuga kontrollon like-t dhe share-t e punonjësve të administratës”

Sipas gazetarit Elio Laze, kryeministri Edi Rama dhe drejtori i Komunikimit Endri Fuga, kontrollojnë përmes një webfaqeje, të gjitha like-t dhe postimet që bëjnë punonjësit e administratës, të detyruar nga ministrat. Sipas Lazes, përmes faqes www.majtas.net, bëhet kalkulimi i numrit të përlqimeve dhe shpërndarjeve në “Facebook” që ka bërë personi që ka username-in, pra që është punonjës i administratës. Gazetari ...

Lexo me teper »

 “Kemi shkronja, s’kemi libra. Nuk duam të mësojmë me skripta”, nxënësit e Tetovës në protestë (VIDEO)

Në 110 vjetorin e Ditës së Alfabetit, nxënësit e shkollave të mesme të Tetovës janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së librave në gjuhën shqipe. Ky problem përsëritet vit pas viti dhe nxënësit thonë se detyrohen t’i marrin librat me kopje ose të mbajnë shënime kur flet mësuesi. “Kemi shkronja, s’kemi libra. Nuk duam të mësojmë me skripta”, ...

Lexo me teper »

Meta – Zaevit: Krenarë që udhëtojmë së bashku që të çelim negociatat për në BE

Presidenti i Republikës Ilir  Meta ishte i pranishëm në festimet e Ditës Kombëtare të Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Maqedoni me rastin e 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit. Meta, së bashku me Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev dhe Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarin e BDI-së Ali Ahmeti dhe liderin e PDSH-së, Menduh Thaçi morën ...

Lexo me teper »

Gurët shemben në rrugë, bllokohet aksi Levan-Tepelenë (FOTO)

Reshjet e shiut kanë sjellë rrëshqitje gurësh në aksin rrugor Levan-Tepelenë. “Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se per shkak te reshjeve intensive te shiut, ne aksin Levan-Tepelene prane Poçemit ka patur rreshqitje masivi guresh ne rruge. Kompanite kontraktore kane mberritur ne vend per te vleresuar situaten dhe zhbllokuar rrugen. Ndersa ne bashkepunim me policine rrugore eshte devijuar qarkullimi dhe mjetet po ...

Lexo me teper »

 “Pa sistem frenimi e me sirenë jashtë funksioni, ambulanca që transportoi policen me gishta të prerë” (FOTO)

Pas protestës së djeshme, ku një police humbi dy gishtat e njërës dorë dhe iu dëmtua një gisht i tretë, disa foto kanë qarkulluar të ambulancës që e transportoi atë në spital. Në fotot e publikuara nga “JOQ”, ambulanca ishte në kushte nën minimalen që duhet të ofrojë. Sipas denoncuesit që ka dërguar fotot, por që kërkon anonimitet, Ambulanca jo ...

Lexo me teper »

Vetëhelmohet me ilaçe gruaja në Shkodër

Një tjetër grua ka tentuar të helmojë veten, duke konsumuar një sasi medikamentesh. Gruaja 40-vjeçare nga Shkodra, me inicialet L.H, pasi ka konsumuar disa ilaçe ka përfunduar në spital, ku ndodhet nën kujdesin e mjekëve. “Më datë 21. 11. 2018, në banesë në fshatin Zus, është vetëhelmuar me ilaçe, shtetasja L. H., vjeçe 40,  e cila ndodhet në spital nën ...

Lexo me teper »

Vrasja e shqiptarit, Greqia dhe Shqipëria blindojnë kufirin

Forca të shumta policore kanë blinduar dy anët e kufirit të gjelbër mes Shqipërisë dhe Greqisë pas vrasjes së shqiptarit nga policia greke. Në vendin ku ndodhi ngjarja janë vendosur forca të shumta policore. Në kërkim mendohet të jenë rreth 4-5 persona, të dyshuar si bashkëpunëtorë të shqiptarit të vrarë në tokën greke pranë kufirit me Shqipërinë. Burimet thonë se ...

Lexo me teper »

Kryemadhi: Kryeministri dhe policia provokoi me civilë nga turma për të hedhur shashka

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, deklaroi se “kryeministri dhe policia provokoi me civilë nga turma” duke hedhur shashka. “Kryeministri provokoi hapur banorët, qytetarët dhe Policinë e Shtetit. Vazhdon të provokojë ende policët hallexhi. Sot policia provokoi me civilë nga turma. Duhet hetuar mirë se kush ishin personat që hodhën shashka kundër policisë”, deklaroi Kryemadhi në emisionin “Open” në Top Channel. ...

Lexo me teper »